Češi už nahlásili 372 nevydaných účtenek. Finanční správa je začne prověřovat | info.cz

Články odjinud

Češi už nahlásili 372 nevydaných účtenek. Finanční správa je začne prověřovat

Na finanční správě se hromadí udání o nevydaných účtenkách. Zároveň začal platit zákon o prokazování původu majetku. Finanční správa tak bude mít plné ruce práce. Jak bude dále s udáními postupovat?  

Hlášení o nevydaných účtenkách by se mohla stát prostředkem na zničení konkurence, čehož si je Finanční správa vědoma. „Finanční správa však může všechny poctivé podnikatele ubezpečit, že hlášení o nevydání účtenky nemůže být nástrojem nekalého konkurenčního boje proti nim,“ uvedla Petra Petlachová, tisková mluvčí Finanční správy.

„Oznámení budeme shromažďovat, analyzovat, a pouze v případě, že je vyhodnotíme jako oprávněné, budeme zahajovat příslušná řízení,“ vysvětlila. Finanční správa tak hodlá nejdříve vyhodnotit oprávněnost oznámení a pak teprve rozhodne o dalším postupu.

„Jakým způsobem budeme nakládat se všemi podněty a jakým způsobem budeme vybírat ty podniky ke kontrole jako takové, je součástí taktiky Finanční správy,“ uvedla Petlachová s tím, že kontroly nebudou probíhat jen na základě oznámení.

„Hlavním nástrojem kontrol jak finanční, tak celní správy, která má také kompetence ke kontrolám, budou kontrolní nákupy v terénu,“ dále dodala.

Včera v 15:00 Finanční správa evidovala za celou ČR 379 oznámení o nevydání účtenky.

Zákon o prokazování původu majetku

Kvůli mediální pozornosti ohledně EET zapadla zpráva o tom, že od 1. listopadu také platí zákon o prokazování původu majetku, který se týká nás všech.

Finanční úřad bude moci lépe ověřit, zda nárůst majetku odpovídá deklarovaným příjmům.

Finanční správa může vyzvat k prokázání příjmu poplatníka, jehož příjmy uvedené v daňových přiznáních neodpovídají nárůstu jeho jmění nebo spotřeby a zároveň rozdíl mezi jím uvedenými příjmy a nárůstem jmění přesahuje 5 milionů korun. Výzva se může vztahovat pouze k období, u něhož ještě neuplynula lhůta pro stanovení daně, která je v běžných případech tříletá.

Kontrolní postupy nejen o prokazování původu majetku ale i kontrolní činnosti obecně úřad nechce z taktických důvodů zveřejňovat. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud