Tři dny s EET. Stovky udání i protesty

Tuzemší restauratéři a hoteliéři se už tři dny potýkají s revoluční změnou. Povinnost být v systému elektronické evidence tržeb se jich týká od 1. prosince. Babišův klíčový projekt běží hladce a počty odeslaných účtenek se s příchodem víkendu přiblížily sedmi milionům. Nejméně 160 Čechů udalo hospodské, kteří jim účtenku nevystavili. Útok včera na moment vyřadil stránku eTržby.cz s informacemi o EET.

Den první, 1. prosinec 2016

Novinka hned od začátku běžela bez problémů. Našly se přesto provozovny, kde měli s e-kasou problémy. A jiné podniky systém naschvál bojkotovaly.

Za první den přišlo 2,8 milionu účtenek a také první udání.

Den druhý, 2. prosinec 2016

Do systému Finanční správy bylo tou dobou odesláno zhruba 5,7 milionu účtenek.

Počty oznámení o nevydání účtenky stoupaly. Včera v 19:00 jich bylo 160.

Kolem 15:00 byla kvůli útoku krátkodobě nedostupná informační stránka eTržby.cz. Chod systému tento výpadek nijak nenarušil.

Den třetí, 3. prosince 2016

Ministr financí Andrej Babiš posčítal údaje i za páteční večer. Na Twitteru v sobotu dopoledne hlásí 6,74 milionu účtenek a 37 115 registrovaných podnikatelů.

Sobotka pro Právo: Babiš si s EET sám podrazil nohy

Elektronická evidence tržeb a úpravy, které těsně před jejím startem navrhl ministr financí, jsou nadále terčem kritiky od ČSSD a především od premiéra Sobotky. V rozhovoru pro deník Právo mimo jiné řekl, že Babiš zpochybnil profesionalitu přípravy EET a že sám sobě podrazil nohy. Pokud by systém nefungoval, je podle premiéra na místě Babišův odchod z funkce. „Pokud by systém zkolaboval, pak by asi nebyla jiná možnost, než aby Andrej Babiš dodržel, co řekl. Řekl, že osobně odpovídá za to, aby systém fungoval. Legitimně bychom to po něm požadovali jako koaliční partner a nepochybně by to požadovali i všichni občané České republiky,“ řekl předseda vlády.

V sobotu na Václavském náměstí proti EET protestovalo několik stovk lidí. Shromáždění s názvem Za pět minut 12 pořádala Asociace podnikatelů a manažerů, její šéf evidenci označil za nástroj státní zvůle a šírování živnostníků. 

SDÍLET
sinfin.digital