ČSSD se musí sjednotit za volebním lídrem, tvrdí Chovanec | info.cz

Články odjinud

ČSSD se musí sjednotit za volebním lídrem, tvrdí Chovanec

Úzké vedení sociální demokracie dnes bude řešit, zda vymění volebního lídra. Ministr vnitra a první místopředseda strany Milan Chovanec chce, aby se za ním strana sjednotila. Doufá také v to, že předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka neskončí v politice. Chovanec to dnes řekl ČTK a České televizi před jednáním vlády.

Po dnešním odpoledním jednání politického grémia ČSSD by mělo být definitivně jasno, zda sociální demokracii a její kampaň do letošních sněmovních voleb povede i nadále Sobotka. Spekulace o tom, že by se mohl Sobotka vzdát funkce předsedy ČSSD či volebního lídra, zesílily v posledních dnech, Sobotka se k nim ale dosud nevyjádřil.

Chovanec dnes uvedl, že v minulých dvou týdnech se Sobotkou několikrát debatoval. „Všechny debaty byly racionální a všechny směřovaly k tomu, co je výhodné pro sociální demokracii,“ uvedl Chovanec. Podle něj dnes na grémium Sobotka přijde s návrhem, který si dobře rozmyslel a který je rozumný. „Jsem zvědav, s čím přijde, byť to tuším,“ řekl Chovanec.

Sobotka dnes krátce novinářům řekl, že grémiu bude jednat o tom, v jaké je strana kondici krátce před volbami. „Očekávám hlubokou a zásadní debatu v užším vedení strany, co můžeme udělat všechno pro to, abychom zlepšili pozice sociální demokracie před parlamentními volbami,“ řekl Sobotka.

Chovanec příliš nechtěl před jednáním grémia odpovídat na dotazy, zda by měl Sobotka zůstat předsedou strany, nebo zda je připraven nahradit ho ve vedení ČSSD. ČSSD podle něj potřebuje přestat řešit vnitřní problémy veřejně. „Pokud budeme řešit sami sebe tak ani těch deset procent, které dnes v průzkumech máme, nemusí být konečných směrem dolů,“ poznamenal Chovanec.

Zdůraznil, že se strana musí za volebním lídrem sjednotit. „Pro nás je zásadní, aby se strana sjednotila za novým lídrem, ať to bude, kdo to bude, abychom konečně vyšli dopředu,“ řekl Chovanec. Podle něj je debata uvnitř strany odlišná od toho, jak ji popisují média. „Primární je to, že se Bohuslav Sobotka rozhodl vést uvnitř strany debatu o tom, co je pro sociální demokracii nejlepší,“ dodal Chovanec.

Chovanec také doufá v to, že Sobotka například neoznámí konec v politice. Podle něj by to byla obrovská škoda. Svého předsedu považuje za nejlepšího premiéra za posledních 20 let. „On je můj předseda, on získal mandát na sjezdu a je to předseda, který zvažuje jednu jedinou věc, co je vhodné pro stranu, a ne pro něj, a za to si ho vážím,“ prohlásil Chovanec.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud