Potvrzeno: Sobotka v čele ČSSD skončí, stranu povede Chovanec a Zaorálek bude volebním lídrem

Pokud se do středečního odpoledne nic zásadního nezmění, Bohuslav Sobotka se vzdá funkce předsedy ČSSD a zůstane do voleb mimo důležité stranické posty – pouze v pozici premiéra. Úvahy směřující k tomuto radikálnímu kroku, který má zvrátit dlouhodobý úbytek voličů stále ještě nejsilnější levicové strany u nás, se v médiích objevují již několik dnů. Redakci INFO.CZ je potvrdilo několik na sobě nezávislých zdrojů dobře obeznámených se situací v Lidovém domě s tím, že předvolebním lídrem sociálních demokratů bude jejich stávající místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stranu povede po odstoupení Sobotky její statutární místopředseda Milan Chovanec a samotný premiér zůstane pouze lídrem ČSSD na kandidátce v Jihomoravském kraji.

Celý manévr je hektickou reakcí na setrvale klesající podporu sociální demokracie v předvolebních průzkumech. Strana osciluje mezi deseti až patnácti procenty, podle některých šetření sociální demokraté dokonce zaostávají nejen za hnutím ANO, ale dokonce už také za komunisty a ODS.

Vlivný poradce ČSSD: Strana je zdevastovaná a nikdo ji neřídí. Chovanec je nebezpečný

V Lidovém domě panuje také nespokojenost s přípravou předvolební kampaně. Buď jak buď, Sobotka zatím své plány tají. V pondělí novinářům jen stručně řekl, že se k situaci nechce vyjadřovat a že ji ve středu projedná politické grémium strany. Na přímé dotazy ale svůj odchod z čela strany nevyloučil. Kdy začnou špičky ČSSD o situaci jednat, zatím není jasné. Podle tiskového oddělení Lidového domu by se ale měla ve středu v 17:30 konat tisková konference za účasti všech klíčových aktérů – nabízí se, že zásadní rozhodnutí zazní právě tam.

Zda je reálné očekávat po obměně předvolebního lídra a odchodu Bohuslava Sobotky do ústraní zvrat v klesající podpoře sociálních demokratů, lze jen stěží odhadovat. Faktem je, že do voleb zbývá jen pár měsíců a blíží se navíc letní prázdniny. I ze strany zaznívá řada skeptických komentářů, podle mnohých se jedná o změnu, která přichází pozdě a beztak negativní trendy nezvrátí.

Podle sociologa Daniela Prokopa z Agentury Median lze nyní jen těžko hodnotit, zda Sobotkova rezignace z čela strany dobrý či špatný nápad. „V únoru by jistě dobrým nápadem nebyl – protože byl nejdůvěryhodnějším politikem pro exvoliče ČSSD, na které musí sociální demokraté primárně cílit. Novější data zahrnující vliv krize ale nemám,“ uvedl Prokop. „Pokud ale změna, tak Lubomír Zaorálek je rozhodně nejlepším kandidátem. Má velkou znalost – nejvyšší se Sobotkou. A výrazně lepší vnímání mezi voliči ČSSD z roku 2013 než Milan Chovanec. Lepší vnímání má také v populaci,“ dodal Prokop.

Analytik Centra pro výzkum veřejného mínění Jan Červenka pak odhaduje, že Sobotkův manévr sociálním demokratům nejspíš neublíží. „Je ale otázka, zda jim pomůže,“ dodává Červenka s tím, že to na něj působí jako zoufalá snaha něco udělat. Také politolog Milan Znoj tvrdí, že měnit lídra v průběhu volební kampaně je spíše projevem zoufalství, než uvážlivosti. „Úpadek ČSSD na politické scéně je strukturní záležitost a je dán její neschopností reagovat na to, že voliči odmítají klasické strany, že chtějí změnu politiky. A pořád platí, že změnu politiky u nás spíše nabízí Andrej Babiš a hnutí ANO než sociální demokracie a Bohuslav Sobotka,“ řekl Znoj dříve pro INFO.CZ.

Voliči už nám utekli, Sobotka to nezachrání a jít měl už dávno, vzkazuje šéfovi ČSSD Zimola

Také poradce několika sociálně demokratických předsedů a premiérů Oto Novotný je k obměně lídra skeptický. Podle něj je problém ČSSD komplexní a proto vyžaduje komplexní řešení. „Myslet si, že řešení problému ČSSD spočívá jen ve výměně lídra – údajně necharismatického charismatickým – je naivita a varuji před ní. Každý, kdo stane v čele strany po Sobotkovi, pokud neprovede její reformu v základních parametrech programu, organizace a komunikace, dopadne špatně a trend sublimace sociální demokracie v českém politickém spektru bude pokračovat,“ uvedl Novotný v obsáhlém rozhovoru pro INFO.CZ.

SDÍLET
sinfin.digital