Vyšší důchody, armáda v Libyi i potírání nelegální migrace. Jaké jsou priority nových ministrů?

14. 12. 2017 • 12:15

Česko má od včerejška novou vládu. Prezident Miloš Zeman jmenoval odpoledne na Hradě jednobarevný kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO). Ze 14 ministrů je devět nováčků, pět jich pracovalo v minulé koaliční vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD). Ministři rovnou z Hradu zamířili do Strakovy akademie na úvodní schůzi a přijali první rozhodnutí. Babiš následně uvedl sedm nových ministrů do funkcí, zbylé čtyři doprovodí na ministerstva s ohledem na evropský summit v Bruselu až příští týden. Jaké jsou priority a první plány nových ministrů?

Hlavní prioritou nové ministryně financí Aleny Schillerové bude zjednodušení daňového systému a on-line zpracovávání daňových přiznání. V případě státních rozpočtů chce usilovat o vyrovnané hospodaření. Babiš označil ministerstvo financí za nejdůležitější resort. Prohlásil, že sestavování státního rozpočtu se nyní zásadně změní. „Teď je šance na lepší spolupráci," uvedl. Schillerová nastupuje do úřadu po Ivanu Pilném (ANO). Ten převzal funkci až letos v květnu, kdy vystřídal Babiše.

Nový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) bude nejdříve řešit problém zavádění elektronických receptů, předložil už návrh změny zákona. Roční odklad pokut garantuje lékařům i v případě, že změna zákona nebude schválena do konce roku. Brzy se ministerstvo bude muset zabývat také zákonem regulujícím úhrady zdravotnických prostředků, který letos zrušil Ústavní soud (ÚS). Soustředit se chce také na fungování nemocnic, navrhne pro ně například společné nákupy. Hodlá vytvořit metodiku, jak mají nemocnice vyúčtovávat kritizované zpětné bonusy, které dostávají za objednávky od dodavatelů léků a zdravotnických prostředků. Jedním z témat, o kterých nový ministr mluví dlouhodobě, je měření kvality péče a informace o ní pro pacienty.

Na změny v důchodech, přípravu penzijní reformy, náhradní rodinnou péči či propojení sociální a zdravotní péče se chce soustředit nová ministryně práce Jaroslava Němcová. Podle Babiše chce vláda vytvořit důchodový účet, který by byl oddělený od státního rozpočtu a kam by putovaly odvody. Ty by byly „určené jen pro seniory", řekl předseda vlády. Premiér se zmínil také o tom, že by se mohly zvýšit důchody o tisícikorunu všem seniorům nad 85 let. Přehodnotit by se měly i nižší penze takzvaných starodůchodců či matek více dětí. Zvednout by se měla rovněž základní výměra důchodu, která je pro všechny důchodce stejná.

Nový ministr vnitra Lubomír Metnar chce důsledně potírat nelegální migraci, převaděčství a obchod s lidmi. Hodlá se zasadit o digitalizaci a větší efektivitu státní správy a vyhodnotit zákon o státní službě. Metnar mluvil také o potřebě snížit administrativní zátěž v bezpečnostních sborech, o zavedení systémové péče o veterány a o dostupnosti služeb České pošty i v menších obcích.

Premiér Andrej Babiš (ANO) by chtěl, aby Česká republika perspektivně poslala do Libye vojenskou jednotku na ochranu hranice této země. Úkolem vojáků by byl boj proti migraci. Nyní Česko plánuje na pomoc Libyi poslat peníze. Ministryní vnitra se stala Karla Šlechtová (ANO), která chce v úřadě zjistit, zda je česká armáda bojeschopná. Na velké zakázky připravené předchozím ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) je připravena nechat zpracovat odborné posudky. V programovém prohlášení vlády bude podle ní podpora domácího zbrojního průmyslu.

Prioritami nového ministra průmyslu a obchodu Tomáše Hünera budou energetická politika, odstraňování ekologických škod a nakládání s nerostnými surovinami s maximální výnosností pro stát. Premiér Andrej Babiš (ANO) pak očekává od nového ministra, že provede analýzu ohledně zásob a možné těžby lithia v České republice. Ministerstvo musí podle premiéra rovněž řešit nedostatek pracovních sil v ekonomice. Babiš doufá, že ustane dlouhodobá rivalita mezi ministerstvy průmyslu a financí. Nový ministr uvedl, že by chtěl také dále snižovat byrokratickou zátěž, především pro malé a střední podnikatele.

Kandidát na ministra školství Robert Plaga se tento týden sešel s prezidentem Milošem Zemanem, se kterým mluvil o možné věcné i finanční revizi inkluze, navyšování prostředků pro pedagogické i nepedagogické zaměstnance ve školství a o sportu. Kariérní řád pro učitele, který v létě neprošel Parlamentem, půjde podle něj jen obtížně oživit.

Na zvýšení platů v kultuře, růst rozpočtu a novelu zákona o památkové péči se chce zaměřit po svém nástupu do funkce kandidát na ministra kultury Ilja Šmíd. Kandidát na ministra označil platy v kultuře za katastrofu. Chtěl by také podpořit programy týkající se živého umění i památek. Chystá se také připravit změnu zákona o památkové péči. Novelu by chtěl projednat a přijmout velice brzy.

Ministerstvo pro místní rozvoj by se v budoucnu mělo stát ministerstvem veřejného investování, tvrdí nová vedoucí rezortu Klára Dostálová (ANO). Ministerstvo by podle ní mělo být především servisním ministerstvem pro resort dopravy. Českou republiku je podle ní třeba připravit na financování ze státního rozpočtu. „Evropské dotace budou i díky brexitu vysychat," podotkla. Strategické investice ale podle Dostálové nemají být jen do dopravní infrastruktury. „Hovoříme například také o investicích do kulturních památek, rekonstrukcích tělocvičen, místních komunikacích, což samozřejmě nespadá do ministerstva dopravy. Je potřeba to přijmout komplexněji a skutečně připravit strategii pro investování v ČR i bez evropských zdrojů," řekla.

Za jednu z priorit zemědělství považuje nový ministr Jiří Milek potravinovou soběstačnost ČR. Za možnosti, jak zemědělcům pomoci, označil dotace, jejich nedanění, zvýšení podpory tzv. zelené nafty nebo snížení odvodů na zdravotní a sociální pojištění. Milek uvedl, že by chtěl být ministrem pro všechny zemědělce, nejenom pro velké firmy. Tato obava panuje kvůli tomu, že Milka do funkce ministra nominovala Agrární komora ČR.

Nový ministr zahraničí Martin Stropnický (ANO) chce především zachovat kontinuitu diplomacie. Babiš dodal, že hlavní prioritou zahraniční politiky bude lepší pozice České republiky v EU. Shodli se na tom, že ČR by měla lépe koordinovat svou ekonomickou diplomacii. Nástupce Lubomíra Zaorálka (ČSSD) hodlá zrychlit přijímání pracovníků z Ukrajiny. Premiér podotkl, že za prioritu zahraniční politiky považuje zlepšení pozice Česka v EU. Babiš i Stropnický se zmínili také o ekonomické diplomacii. Premiér mluvil o lepší koordinaci agentur, které zastupují ČR v zahraničí. Agentury CzechInvest a CzechTrade dnes spadají do působnosti ministerstva průmyslu. Hnutí ANO ve volebním programu uvádělo, že by se mohly přesunout právě pod diplomacii.

Na stejných pozicích pokračují v nové vládě ministr životního prostředí a první vicepremiér Richard Brabec, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a ministr dopravy Dan Ťok.