Velké sny Babišovy vlády: Co slibují jednotliví ministři při nástupu do úřadu?

18. 12. 2017 • 12:37

Premiér Andrej Babiš (ANO) před dnešním druhým zasedáním svého menšinového kabinetu uvedl do funkcí zbývající čtyři ministry, s kterými nestačil úřady navštívit bezprostředně po středečním jmenování vlády. Nový ministr zemědělství po uvedení do úřadu oznámil, že se bude soustředit mimo jiné na potravinovou soběstačnost Česka, ministryně pro místní rozvoj se zaměří na nový stavební zákon, ministr kultury chystá novelu zákona o památkové péči a ministr školství se bude zabývat finanční revizí inkluze.

Ministr školství Robert Plaga

Nový ministr školství Robert Plaga (ANO) chce řešit finanční revizi inkluze, tedy společného vzdělávání. Nechce, aby náklady na inkluzi zasáhly do zvyšování platů školských pracovníků, řekl při dnešním uvádění do funkce. Premiér Andrej Babiš (ANO) na briefingu po uvedení Plagy kritizoval státní příspěvky pro soukromé školy. Stát má podle něj vlastní kapacity pro umístění žáků.

„Jeden z prvních úkolů je provést finanční a věcnou revizi inkluze. Situace není dobrá. Byl bych rád, aby to nemělo dopad na navýšení mezd pedagogických i nepedagogických pracovníků," řekl Plaga.

Platy se zvedly naposledy učitelům o 15 procent a nepedagogickým pracovníkům o deset procent v listopadu. Odbory požadují pro pedagogy růst na 130 procent průměrné mzdy do roku 2020. Plaga by chtěl, aby se zvyšovala více netarifní část platů. Mohlo by to pomoct ředitelům, aby lépe oceňovali jednotlivé zaměstnance podle toho, jak jsou pro školu důležití, uvedl.

Další prioritou bude podle něj také financování a podpora sportu a s tím související vznik samostatné agentury pro sport. Podle Babiše by měl řešit rozdělování státních peněz na sport nový vládní zmocněnec.

Ministr kultury Ilja Šmíd

Nový ministr kultury Ilja Šmíd chystá novelu zákona o památkové péči. Chce připravit systém integrující programy památkové péče, aby byla podpora systematická, oznámil při dnešním uvádění do funkce. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že je v plánu další zvyšování platů v kultuře. Ve funkci vystřídal muzikolog a hudební manažer Šmíd Daniela Hermana (KDU-ČSL).

„Chceme připravit systém programů, které by integrovaly stávající programy památkové péče, aby podpora památek byla naprosto systematická," řekl novinářům Šmíd. Úřad podle něj připravuje také upřesněný soupis památek.

Nový ministr také oznámil, že plánuje personální změny. „Ale budu je uskutečňovat po podrobném seznámení s prací každého člověka na ministerstvu. Každopádně budu rušit minimálně jeden post politického náměstka," doplnil.

Pětašedesátník Šmíd již dříve uvedl, že se chce, podobně jako to říká většina ministrů kultury při přebírání funkce, věnovat ochraně památek. A stejně tak jako všichni jeho předchůdci za posledních 20 let deklaruje, že bude pro resort usilovat o jedno procento ze státního rozpočtu.

Ministr zemdělství Jiří Milek

Ministr zemědělství Jiří Milek (za ANO) považuje za svou prioritu zajištění potravinové soběstačnosti Česka. Chce také zabránit snížení evropských dotací pro české zemědělce po roce 2020, řekl dnes na tiskové konferenci poté, co ho premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl do úřadu. Vyloučil možnost prodeje státních podniků Budvar a Lesy ČR. Tématem pro Babiše je také rozdílná kvalita potravin v různých evropských státech.

Na zajištění potravinové bezpečnosti apeloval i Babiš. Milek prohlásil, že to považuje za svou hlavní prioritu, důležité proto podle něj bude dát zemědělcům a potravinářům podporu srovnatelnou s tím, jakou mají jejich kolegové v západních zemích EU. "Každý vyspělý národ dbá o zajištění soběstačnosti v základních potravinách," řekl.

Nový ministr bude v Bruselu jednat o podobě společné zemědělské politiky po roce 2020. Chce zabránit tomu, aby se snižovaly dotace pro české zemědělce. Očekává se, že se evropský rozpočet na společnou zemědělskou politiku bude snižovat kvůli odchodu Británie z unie.

Milek za další prioritu označil ochranu českého trhu před dovozem potravin, které by neměly dostatečnou kvalitu. Chce také bránit dovozům potravin a zemědělských produktů za dumpingové ceny. Babiš Milka rovněž vyzval, aby navázal na činnost svého předchůdce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) při opatřeních pro boj s kůrovcem.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by mělo připravovat nový stavební zákon, řešit dostupnost bydlení a pracovat na změně kompetenčního zákona. Novinářům to při dnešním uvedení do úřadu nové šéfky ministerstva Kláry Dostálové (za ANO) řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Dostálová nechystá žádné personální změny, zavést by na ministerstvu chtěla novou sekci pro informační technologie.

Babiš řekl, že by z MMR chtěl vytvořit nositele problematiky bydlení. „Staví se u nás málo bytů, je třeba se zamyslet nad tím, jak motivovat samosprávu, aby se více stavělo a bydlení bylo dostupnější," uvedl Babiš poté, co se na ministerstvu setkal s Dostálovou i její předchůdkyní Karlou Šlechtovou (za ANO), která je od minulé středy ministryní obrany.

Premiér označil za podstatnou také přípravu nového stavebního zákona, jehož tvorbu je nutné koordinovat s pracemi ministerstva dopravy na zákonu o liniových stavbách. „Intenzivně komunikujeme s ministerstvem dopravy o urychlení výstavby, abychom investice realizovali co nejrychleji," uvedla Dostálová.

Z MMR by se podle nového kabinetu mělo stát ministerstvo veřejného investování, na úkor ministerstva kultury by mělo přijít o agendu cestovního ruchu. Také sídlo MMR by podle Babiše v budoucnu mohlo sloužit jiným účelům. „Už máme na to jasný projekt, jak se domluvíme a jakým účelům by mohla tahle budova potom lépe být využita než jako kanceláře," uvedl Babiš.