Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dezinformace, zločin za bílého dne. 6 klíčových otázek a odpovědí ke kauze lithium

Dezinformace, zločin za bílého dne. 6 klíčových otázek a odpovědí ke kauze lithium

Před loňskými parlamentními volbami byla kauza lithium jako sud se střelným prachem, krátce po volbách však její význam podezřele utichnul. Nyní se problémem zabývá nová vláda a server INFO.CZ přináší základní otázky a odpovědi k tomu, abyste se v zápletce této aféry neztratili. 

Co je na celé aféře kontroverzní?

Kauzu, která vypukla loni před parlamentními volbami, vyvolalo memorandum o porozumění o těžbě lithia na Cínovci, které na začátku října podepsal tehdejší ministr průmyslu Jiří Havlíček (ČSSD) se společností EMH. Toto memorandum se stalo terčem kritiky od hnutí ANO a KSČM. Předseda ANO Andrej Babiš uvedl, že lithium by měl těžit státní podnik Diamo a nikoliv soukromá společnost, která je údajně založená v daňovém ráji. Memorandum Babiš označil za krádež za bílého dne.

Kdo stojí za EMH?

Společnost European Metal Holdings (EMH) je veřejně obchodovaná společnost kótovaná na australské a londýnské burze. Společnost vlastní celkem 677 akcionářů, jedním z největších českých podílníků je investiční skupina Arca Capital. Tu dříve vedl slovenský miliardář Pavol Krúpa, od konce roku má však tento podnikatel rovnocenný 30procentní podíl s Rastislavem Veličem a Peterem Krištofovičem.

Kdo má právo na těžbu lithia v Česku?

Firma Geomet vlastněná EMH má přednostní právo získat povolení k těžbě až do roku 2025 - a to dokonce i před státem. Do této doby tak do hry nemůže vstoupit nikdo jiný, jediná možnost, jak se stát může zapojit, je například vytvořením společného podniku se souhlasem Geometu. „Ta společnost nepochybně má legitimní očekávání ohledně budoucnosti, a pokud by někdo chtěl přijmout zákon, který by jí nakonec těžbu znemožnil, což z prohlášení ANO a KSČM cítím, pak by to byla věc, která by mohla zavdat příčinu k mezinárodní arbitráži,“ uvedl před koncem roku bývalý ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček.

Kdo nese politickou odpovědnost?

Odpovědnost za vydání povolení k těžbě si mezi sebou jako horký brambor přehazovalo ministerstvo průmyslu a obchodu ovládané ČSSD a ministerstvo životního prostředí ovládané hnutím ANO. „Povolení k průzkumu ložisek lithia v ČR vydalo ministerstvo životního prostředí v roce 2010 pod vedením ministra za ODS a ministr Brabec z ANO ho letos poměrně v tichosti prodloužil,“ uvedl tehdejší volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek. „Nemůžeme selektovat, které firmě souhlas k průzkumným pracím dáme, pokud firma všechno splní," opáčil Brabec.

Byla otázka těžby lithia v ČR zpolitizovaná?

Podle Jiřího Havlíčka určitě ano. Pražský institut bezpečnostních studií dokonce přinesl informaci, že kauza lithium byl cílený dezinformační útok lidí, kteří jsou napojení na Rusko. Cílem bylo zkompromitovat před volbami vládní ČSSD, ale i další tradiční politické strany. To vše na úkor růstu preferencí kontroverzních a protisystémových stran. 

Kolik lithia se v Česku nachází?

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia. Většina se nachází na Cínovci, malé ložisko existuje i ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1