Hidžáb u soudu. Mrzí mě zneužívání kauzy, říká advokátka dívky, která žaluje pražskou školu | info.cz

Články odjinud

Hidžáb u soudu. Mrzí mě zneužívání kauzy, říká advokátka dívky, která žaluje pražskou školu

Otázka ohledně zákazu nošení hidžábu na pražské střední škole dnes vzbudila u soudu rozruch. Z řízení, v němž somálská studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová žaluje zdravotnickou školu kvůli zákazu nosit šátek, musela být veřejnost dokonce vykázána. „Přestože s tím nesouhlasím, tak řekněme, že sekulární názor na školství je možný respektovat. Je možné věcně o něm argumentovat. Mnohem více mě mrzí, jak je téma zneužívané politiky i nenávistnými skupiny,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ advokátka studentky Radka Korbelová Dohnalová. Rozhodnutí padne na konci příštího týdne. Advokátka ale očekává, že se jedna ze stran odvolá a případ se posune k vyššímu soudu.

Vaše klientka požadovala omluvu a šedesátitisícové odškodné. Trváte na tom?

I po provedení dokazování a projednání věci před soudem se domníváme, že žaloba je podána oprávněně a bylo i prokázáno před soudem, že skutečně došlo k tomu, že klientka musela opustit střední zdravotnickou školu z toho důvodu, že jí paní ředitelka neumožnila nosit malý šátek při teoretické výuce, aniž by ji k tomu opravňoval zákon.

Z druhé strany zaznívá argument, že dívka nedodala potřebné dokumenty a ani se nestala studentkou.

To je jen účelové tvrzení, které se objevilo až čtvrt roku potom a tvrdí, že nedodala doklad o pobytu. Nám to přijde absurdní, že by ho nedodala, protože v té době byla azylantka a měla tu legální pobyt. Doklad azylanta je v podstatě občanka, kterou mají povinnost u sebe nosit cizinci, kteří tu získají azyl. Je absurdní, aby ho má klientka ani při jedné ze tří schůzek se školou nepředložila a aby jí škola přijala za studenta, aniž by se identifikovala.

Trváte tedy na tom, že došlo k dohodě s ředitelkou školy? A když přišla studentka do školy, tak byla vyzvána, aby šátek při teoretické výuce sundala?

Ano.

Atmosféra dnešního jednání byla bouřlivá. Veřejnost byla dokonce vykázána.

Od začátku především sympatizanti protistrany rušili jednání. Nebylo možné svědkyni ani vyslechnout. Nakonec se tam jeden z nich začal producírovat v motorkářské helmě a dožadoval se nahlas uznání svého náboženství, což je samozřejmě směšné. Dožadoval se, aby ženy, které měly šátek nebo klobouk, si je sundaly. I podle instrukcí ministerstva spravedlnosti i podle našich norem slušnosti si přitom ženy pokrývku hlavu uvnitř místnosti sundat nemusí. Paní soudkyně ho chtěla nechat vykázat, protože opravdu rušil a ani na výzvy nereagoval. Když ho vyváděli, tak jeho sympatizanti začali zpívat hymnu. Aby mohlo být pokračováno ve sporu, tak nebyla jiná možnost, než vykázat veřejnost. Mě to velmi mrzí, že zastánci druhého názoru nenechají soud v klidu rozhodnout.

Jde o velmi sledovaný spor. Podívat se dnes přišli i politici. Je podle vás pozornost relevantní?

Vůbec. Očekávám rozhodnutí soudu, jsem ochotná ho akceptovat. Přestože s tím nesouhlasím, tak řekněme, že sekulární názor na školství je možný respektovat. Je možné věcně o něm argumentovat. Mnohem více mě mrzí, jak je téma zneužívané politiky i nenávistnými skupinami. Jestli pár dívek bude nosit malý šátek, rozhodně nemůže ohrozit naše tradice. My nic jiného nechceme. Nechceme žádné burky nebo nikáby. Zneužívání tématu mi přijde mnohem strašidelnější. A velmi mne mrzí, že tuto dikci přejímají i parlamentní strany.

Bude se ale zřejmě jednat o precedens.

I to je důvod, proč si ta věc zaslouží pozornost soudu. Myslím, že může přispět i k uklidnění společnosti, pokud tady bude jasné rozhodnutí.

Jaké čekáte rozhodnutí soudu?

Nevím. Hlavně si myslím, že to neskončí. Ať to dopadne jakkoliv, tak předpokládám, že jedna či druhá strana se odvolá. Protistrana vůbec není ochotná přistoupit na jakýkoliv smír. My jsme k němu několikrát vyzývali. Ale je to věc, kterou by asi měly rozhodovat vyšší soudy.

O co v případu jde?
Somálská studentka žaluje Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli zákazu nosit muslimský šátek, takzvaný hidžáb. Studentka Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdí, že jí škola nepřímo diskriminovala v přístupu ke vzdělání a svobodné volbě povolání. Po škole požaduje 60 tisíc korun a omluvu. Ředitelka školy Ivanka Kohoutová považuje celou kauzu za absurdní. Poukázala na to, že ředitel studenty se školním řádem neseznamuje a že v její škole studují žáci mnoha národností. Její právník dodal, že se Ahmednuurová nikdy nestala studentkou školy, instituce ji proto diskriminovat ani nemohla. Podle školy dívka nedodala potřebné dokumenty. U soudu dnes zazněly závěrečné řeči, rozsudek zazní 27. ledna. Průběh dnešního jednání byl natolik bouřlivý, že soudkyně veřejnost po hodině jednání vykázala. Na místo dorazila řada odpůrců islámu s transparenty i odznáčky Bloku proti islamizaci. Přišli se ale podívat i politici – například předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch, poslankyně ODS Jana Černochová nebo expert ODS na školství Václav Klaus mladší.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud