Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je jedno, o čem lže. Al Caponeho taky dostali na krácení daní, říká Bartoš na adresu Babiše

Je jedno, o čem lže. Al Caponeho taky dostali na krácení daní, říká Bartoš na adresu Babiše

Především Andrej Babiš a jeho hnutí ANO, ale také Okamurova SPD, provozují politiku jako své PR. Jinak jednají dovnitř, něco jiného prezentují navenek. Babiš je navíc podporován obrovským týmem specialistů, kteří pro něj analyzují politický vývoj, což mu umožňuje pružně měnit strategie. To vše a mnohé další říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda Pirátů Ivan Bartoš. Babišová vláda je podle něj nemocná, přesto může vládnout celkem dlouho. Pokud jde o kauzu Čapí hnízdo, Bartoš má za to, že „je prostě úplně jedno, o čem se lže. Už jednou jsem použil přirovnání, že Al Caponeho nakonec taky dostali na krácení daní, jakkoli toho měl na triku daleko víc.“ 

Vláda Andreje Babiše nezískala na první pokus důvěru Poslanecké sněmovny, jsme de facto tři měsíce od voleb. Jak by zněla vaše základní bilance tříměsíční zkušenosti ve vysoké politice?

Často je to čistý PR klíčových hráčů. Minimálně z pozice hnutí ANO. Samozřejmě ale musím říct, že nějaký čas zabere ustavení sněmovny, která má svoje orgány a musí nějakým způsobem fungovat. Musí být zvolené komise, výbory a musí si to celé sednout. A to nějaký čas trvá a určitě jde o agendu, která je předmětem prvních vyjednávání. Ta vychází více nebo méně z výsledků voleb. Ostatně jsme tato jednání s Piráty ve veřejné evidenci kontaktů vždy zapisovali. I když i v této první fázi se už spekuluje, kdo koho podpoří nebo nepodpoří. Což se ukázalo v momentě, kdy SPD a KSČM začala získávat výhodné a placené pozice.

Už tady se vždycky rýsuje nějaká budoucí koalice. A pokud prezident dal mandát vítězi voleb k sestavení vlády v prvním kole a zároveň se všechny ostatní strany rozhodly, že za této konfigurace do vlády nepůjdou, a u spousty z nich to skutečně neznamenalo nic jiného, než že požadují, aby ve vládě nebyli pan Babiš a pan Faltýnek, bylo logické, že si Andrej Babiš šel pro nedůvěru pro svou menšinovou vládu.

Tím pádem bylo i celé programové prohlášení vlády, navzdory tomu, že jsme se do něj opřeli, a to prostě proto, že ten dokument existuje, pouhým PR. Důvodů pro neudělení důvěry vládě může být ale víc, kromě programových mohou být i kompetenční, personální a další. My jsme si ale vzali programové prohlášení a prostě jsme ho poměřili s našimi prioritami. Zároveň jsme dodali první tři legislativní návrhy, dodali jsme ČEZ, máme nominační zákon a chystáme exekuce.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>> 

Za této situace běžela jednání, jednotlivé politické strany pořádají tiskové konference, nějak se prezentují na veřejnosti a taky dělají skutečnou politickou práci. Přitom platí, že pro strany, které jsou už delší dobu ve sněmovně, je to snadnější. Často třeba pouze vytáhnou, co jim v minulém volebním období neprošlo, mají řadu legislativy tudíž už dopředu připravenou.

I my máme sice věci, které jsme měli pro poslance připraveny už v minulém volebním období, ale některé věci musíme skutečně za chodu stavět spolu s našimi expertními týmy. Práce je tady hodně, řešíme taky agendu výborů a komisí, nehledě na to, zda sněmovna zasedá, tady jsme každé ráno v osm hodin.

V první reakci jste řekl, že jde o čisté PR. Jak přesně jste to myslel?

Ten rozdíl je jasný. My máme tu výhodu, že je naše PR linka postavená na tom, co skutečně děláme. Chceme mít, a já věřím, že máme, uvěřitelný produkt, použiji-li marketingový termín. To je ta skutečná práce, a náš marketing děláme tím, že představujeme naši práci. Také většina našich tiskových zpráv odkazuje na existující dokumenty, návrhy zákonů, zápisy z jednání. Odkazují prostě na reálná fakta.

Zatímco v případě třeba hnutí ANO nebo SPD, méně pak v případě ostatních stran, to funguje tak, že se něco „peče“ uvnitř, ale navenek se vzbuzuje nějaká iluze. Typický příklad je jednání Mandátového a imunitního výboru.

Přesně o tom v rozhovoru pro INFO.CZ mluvila minulý týden Miroslava Němcová z ODS, která po jednání výboru rozčíleně třískla dveřmi a pak mi v řekla, že nedokáže snést dvojí tvář hnutí ANO…

Je to typické pro Babiše. Pokud bych měl ale mluvit o všech stranách v pseudokoalici, ale někdy i o opozičních stranách, a neříkám to kvůli tomu, že bych měl v nějaké oblibě komunisty, oni si ale aspoň nevymýšlí. Říkají to nějak tak, jak to je.

A ostatní strany ne?  

U ANO a SPD je to jinak. Třeba Tomio Okamura to na tom má postavené, ve středu se to opět ukázalo při projednávání tématu migrace a tzv. Dublinského protokolu. Ve sněmovně předčítají nachystané texty, je to z jejich strany prezentace. A potom, když se jedná, tak se musí přerušit jednání sněmovny, protože ani zpravodaj, ani předkladatel, tedy Tomio Okamura a Radim Fiala, nejsou přítomni v sále. Odříkali si to svoje, a šli si dát kafe.

Ale jak říkám, typické to bylo v Mandátovém a imunitním výboru, kde máme místopředsedu Jakuba Michálka. Boj o vydání Babiše se tam vedl od začátku. Navenek Babiš říká, jak po něm jdou a že se chce nechat vydat, přitom celý klub hnutí ANO bude hlasovat proti a výbor, kde si i vinou nepozornosti již neexistujícího Demobloku prohlasovali pozici s většinou pouze s SPD, prostě obstruoval až do poslední chvíle. Tady je krásně vidět ta dichotomie. Všichni pak strávíme spoustu času vyvracením dezinterpretací, přitom v hnutí ANO to má na starosti obrovský tým lidí, kteří v jednom kuse analyzují situaci.

Podle toho, jak čtete situaci: vydá podle vás sněmovna nakonec Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k policejnímu stíhání? Budou v pátek, kdy o tom má jednat sněmovna, vydáni?

Bojím se, že nebudou.

Na základě čeho?

Že se k tomu sněmovna vůbec nedostane. Tím, že jsme to nezařadili na jednání už ve středu, kde jsme byli opět přehlasování, ačkoliv ho deklarativně chce vydat i SPD, vznikl zase prostor pro nějaké politikaření. Velmi s tím souvisí volba prezidenta. Pokud totiž prezident někoho podpořil a ten ho zase recipročně podpořil ve volbě prezidenta, tak není pro obhajujícího Miloše Zemana úplně žádoucí, aby ten, koho podpořil, byl sněmovnou zbaven imunity a vydán k trestnímu stíhání.

A není to důležité jen v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo, je prostě úplně jedno, o čem se lže. Už jednou jsem použil přirovnání, že Al Caponeho nakonec taky dostali na krácení daní, jakkoli toho měl na triku daleko víc. Musím rovněž zdůraznit, že kromě této důležité kauzy, která zásadně ovlivňuje sestavování vlády, prostě nemůžeme mít premiéra někoho, u koho hrozí, že se za čtyři roky probudíme, a zjistíme, že vlastní celou Českou republiku. To prostě nechceš.

Nezapomínejme taky, že i vláda bez důvěry má exekutivní pravomoci a vládne od prvního momentu svého jmenování. Ať to jsou čistky na ministerstvech, změna jednacího řádu, nebo jejich první zákony. Jmenovat můžu třeba kompetenční zákon, kde se čachruje s kompetencemi ministerstev, ruší se rozličné úřady pod vládou, plánuje se novelizace služebního zákona. To všechno jsou problematické věci.

Byla první vláda Andreje Babiše, způsob, jakým vznikala a jednala o své podpoře, také jedno velké PR? Anebo to mysleli vážně a usilovali o důvěru?

Ta vláda, pokud bude špatná konstelace, může vládnout poměrně dlouho. A její problém je, že to není politická vláda. Jsou v ní reálně jen tři ministři, kteří mají politické zázemí a historické podhoubí. Pelikán, Stropnický na jiném resortu a Šlechtová, na bývalém resortu pana Stropnického. Další je Dan Ťok, ale pokud by ho Babiš vyměnil, tak mu veřejnost zatleská. Všichni ostatní ministři jsou lidé, které dokáže Andrej Babiš ze dne na den vyměnit.

To neznamená, že to nejsou pracovití lidé. Mohou být klidně velmi kompetentní. Nicméně jejich výměny by si de facto nikdo nevšiml. Oni mají v resortu svobodu, ale jen do chvíle, kdy by to křížilo plány velkého lídra. Eufemisticky řečeno, ta vláda je nemocná. Není to vláda politicky zodpovědných ministrů, ale je to ve skutečnosti vláda Andreje Babiše s přímou subordinací firemního stylu.

Proto jde Babiš tak ostře proti meziresortismu, přitom řada zákonů chodí do více resortů. A samozřejmě, že to může obsahovat nějaký prvek obstrukcí od úředníků jednotlivých ministerstev, ale přesto platí, že si to Babiš šteluje tak, aby měla vláda jasnou hierarchii od shora dolů, kdy to všechno rozhoduje ta hlava.

Udělali jste za ty tři měsíce nějakou chybu? Je něco, co jste měli udělat jinak?

(Smích…) Ale jo, jde o věci, ve kterých získáš praxi až v Poslanecké sněmovně. Je to třeba ten moment, kdy nemáš v sále lidi a potřebuješ hlasovat. A pokud řekneš, aby se restartovalo hlasování a byli přivoláni poslanci, tak docílíš toho, aby tam byli, respektive, vyloučíš ty, kteří jsou někde a o hlasování se nezajímají a počítají, že se zdržením budou proti. Byly situace, kdy jsme to nepoužili a měli. Rozklikávací rozpočet by byl patrně po restartu součástí zadání vládě, protože poslanci ANO si dávali někde „áčko“ a tvořili kvórum, ačkoliv se z pohledu hlasování zdrželi. Je to zcela validní metoda.

A pokud jde o strategii? Třeba právě při ustavování sněmovny?

Někteří lidi si myslí, že si svůj postup Piráti cucají z prstu. Ale my fakt děláme deset hodin denně a ty věci máme velmi důkladně připravené. Jdeme do toho navíc s dobrou vírou, takže se ocitáme i v bitvách, kdy víme, že se nedá vyhrát, ale řešíme, co lze z dané situace vytěžit. Myslím, že třeba do této dálky Demokratický blok nešel, jeli čistou politiku a PR. Ale neusilovali kromě gesta také o něco jiného.

Stále se k tomu vracím: naše podpora Vondráčka do pozice předsedy sněmovny byl naprosto zásadní krok předtím, než ANO začalo obchodovat s podporou SPD a KSČM. Jednak bylo potřeba zprůchodnit sněmovnu, ale Vondráček šel na plénum sněmovny, představil se, což nikdy předtím nebývalo zvykem, zavázal se k něčemu, a to nejen těm dvou set poslancům, ale celé veřejnosti. Díky nám se na záznamy ze sněmovny dívají statisíce lidí, a pokud pan Vondráček druhý den vystupoval kdesi v televizi a hovořil o tom, jak by Babiš neměl být vydán, měl tam napsáno, že je předseda Poslanecké sněmovny.

No a druhý den jsme vystoupili na plénu sněmovny a připomněli mu, jak sliboval něco o tom, že bude „speaker“, který odhazuje stranickou legitimaci a že bude nestranný a tudíž že nemůže v médiích hájit svého šéfa a spekulovat o tom, že pro premiéra neplatí to samé, co pro poslance a občana, pokud zrovna vystupuje v roli předsedy sněmovny, které je ze své pozice mluvčím. Stejně tak Kolovratník, když vystupuje jako předseda Volební komise. Oba se potom na plénu omluvili.

Byli dvě možnosti, jak rozbít hlasovací většinu ANO, SPD a KSČM. Buď podpořit Vondráčka dřív než SPD, aby si SPD nemohlo vyrazit pozice, které chtělo třeba v Bezpečnostním výboru. Druhá možnost, kterou jsme měli připravenou a kterou jsme realizovali, bylo pozvání opozičních stran ke kulatému tomu, abychom se sešli u společného stolu a domluvili se o obsazení důležitých postů ve všech výborech.

Přitom by tato opoziční dohoda byla pro všechny strany výhodná. SPD a KSČM ale řekly, že bez hnutí ANO neudělají ani „ťuk“, a v tu chvíli bylo jasné, jak jsou síly rozložené a kdo se o koho opírá. Ne když už se mašinérie rozjela ve Sněmovně a staří matadoři z dalších stran hráli divadlo „to je překvápko“.

Jak potom ale čtete to, že v úterý na Mandátovém a imunitním výboru tento blok složený z ANO, SPD a KSČM nezafungoval. Jak to, že zůstalo ANO osamocené a výbor doporučil sněmovně, aby byli Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek vydáni? Rozpadl se ten blok?

Ne. Věřím, že vzhledem k tomu, že pro pana Babiše pracuje rovnou, přímo pro něj, obrovské množství lidí, ať už jde o divizi analytiků „jím nevlastněného“ Agrogfertu nebo o jiné, tak on to nemá postavené tak, že odpoledne zasedá nějaký výbor nebo klub a že se uvidí, jak to dopadne. Ne. On má nachystáno několik scénářů, počítá s několika možnostmi vývoje a má lidi, kteří mu dokážou tyto scénáře připravit.

Pokud se pak situace někam naklání, je schopen tomu přizpůsobit strategii. A protože je velmi silný v komunikaci, ANO je nejlépe komunikující stranou, a já doufám, že jsou Piráti hned za nimi (smích), tak si situaci vyhodnotí tak, že je pro něj v danou chvíli lepší uhrát to tímto způsobem. Někdy už ani PR nestačí a přece jenom zavazuje jiné strany, které přímo neovládá.

Ještě minulý týden jsem ale dělal rozhovor s Taťánou Malou, která je místopředsedkyní výboru za ANO, a ta otevřeně přiznala, že pracují se scénářem, dle kterého by se trestní stíhání odložilo do doby, kdy Babiš skončí v politice…

Mezitím se ale ukázalo, že pokud sečteme výsledky všech „nezemanovských“ kandidátů, zjistíme, že snad kromě tří regionů měli více hlasů než Zeman. A toho Babiš podpořil. To je prostě zásadní politická informace a změna. Což může to být jeden z faktorů, který ovlivnil posuny v Babišově strategii.

Každý politik se v každý moment rozhoduje na základě informací, které má k dispozici a na základě toho, jak dokáže predikovat vývoj. A protože má Andrej Babiš největší aparát poradců, tak ví moc dobře, jak se ve které chvíli zachová.

Takže podle vás neimprovizuje?

Podle mě většinou ne. Samozřejmě jsou momenty, kdy to jinak nejde. Podle mě třeba nebyl schopen reagovat minulý týden ve středu, kdy byl svolán nestandardně na večerní hodiny Mandátový a imunitní výbor. Respektive to bylo připravené, ale nevyšlo časování a Jakub Michálek to přednesl na plénu.

To byla divoká situace, tam musel podle mého názoru improvizovat, protože celá vláda včetně něj seděla ve sněmovně a z těch lavic se těžko řeší strategie. Dobré ale je, že má v holportu komunisty, protože Vojtěch Filip není žádné politické ořezávátko, a dokáže každé pochybení konkurence obracet ve výhodu své strany.

Jak s tím jde ale dohromady to, jak sám říkáte, že se nakonec vydat nenechá?

Nevím. Myslím si to. Ohrozilo by to výsledek prezidentské volby. Ale jinak? Jeho rodina teď prezentuje nějaké nemoce. Nechci o tom mluvit, někde jsem to četl. Takže o rodinu má postaráno. A z pohledu člověka Andreje Babiše je úplně jedno, jestli jako premiér vlády, s důvěrou nebo bez důvěry, v demisi, jestli je zbaven imunity nebo není. Případně bude prostě chodit k soudu, nebo tam budou chodit jeho právníci.

Je to ale špatně pro jeho image. To samozřejmě. Před lidmi, kteří ho volí, byť třeba z praktických důvodů, nepotřebuje negativní PR. A to vydání, zbavení imunity, může být pro spoustu z nich impulsem, nebo spíš tečkou. Můžou si říct, že pokud ho vydala sněmovna jako kolektivní orgán k trestnímu stíhání, že na tom tedy asi něco bude. Je to negativní PR a Andrej Babiš potřebuje pozitivní PR.

To všechno souvisí také se vznikem jeho druhé vlády…

Pro nás tam jsou jasné dvě věci: Andrej Babiš by neměl být pověřen sestavením vlády mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb. Mám z toho reálnou obavu. Prezident navíc řekl tu podmínku 101 podpisů, avšak neřekl ji na plénu, nýbrž až posléze novinářům, což byl určitě záměr. Přesto doufám, že to platí jinak, než slib, dle kterého nebude chodit do televizních debat. 

Prezident Zeman má ale první mandát do 7. března…

Pokud ale mandát neobhájí, bude situace zase jiná. A já pořád věřím, že ho neobhájí.

Dobře, ale počítejme s tím, že Miloš Zeman dodrží slovo, a Andreji Babišovi tak či tak druhý pokus dá. S kým bude chtít podle vás Babiš vládu sestavit.

Tak on se už vyjádřil, že bude jednat s kýmkoli kromě Pirátů. Ti jsou podle jeho slov příliš agresivní. Což není pravda, ale on tuto image se svým týmem o nás vytváří. Jsme slušní, konstruktivní, ale nejsme servilní.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Může vyklíčit nová totalita. Lidé milují Babiše, protože podvádějí stejně jako on, tvrdí Kroupa

Vyslechl už stovky příběhů politických vězňů, ale i donašečů StB. Většinu z nich si mohou zájemci prohlédnout v nejrozsáhlejší pamětnické databázi v Evropě – Paměti národa. Ředitel a zakladatel Post Bellum Mikuláš Kroupa už hleděl do očí lidem, kteří trpěli za nacismu i komunismu, ale i těm, kteří za jejich útrapy mohli. Je možné, že se podobní lidé brzy opět dostanou k moci. „Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů,” vysvětluje v rozhovoru pro INFO.CZ Mikuláš Kroupa.

Kolik příběhů Paměť národa zhruba uchovává?

V databázi jsme zpřístupnili příběhy kolem čtyř tisíc lidí. Ve skutečnosti jich máme ale kolem sedmi tisíc. Řadu z nich ještě zpracováváme a nechceme publikovat nedokončenou práci. Další část vzpomínek, které ještě nejsou veřejné, pořídili žáci a studenti v rámci projektu Příběhy našich sousedů. Pak máme nahrávky, které nejsou přístupné veřejnosti, protože pamětník si to nepřál, těch je jen několik desítek. 28. října, přesně po deseti letech od vzniku webu Paměti národa, chceme spustit novou podobu této jedinečné databáze s novým designem a novým způsobem, jak příběhy zveřejňovat. Uvažujeme o tom, že zpřístupníme i ty nahrávky, které anonymizujeme. Hlavně Paměť národa proměníme v komfortní publicistický web pro širokou veřejnost, ale zároveň ji ponecháme jako rozsáhlý archiv zpřístupňující celé neupravované mnohahodinové nahrávky určené pro studenty, učitele, spisovatele, scénáristy, a pro ty, kteří ke své práci prostě potřebují celý záznam a písemnou a fotografickou dokumentaci.

Link

Proč se někteří pamětníci rozhodli své vzpomínky poskytnout, ale zakázali je publikovat?

Pro nás je velice důležité, aby každá vzpomínka měla svého jmenného vypravěče, ale jsou lidé, kteří se bojí k vlastnímu příběhu přihlásit. Tak například: když jsme natáčeli lidi, kteří prošli sovětskými gulagy, někteří se nám svěřili, že i dnes mají strach z tajných služeb Ruské federace. Pak jsou tady i pamětníci, kteří se za svůj příběh prachobyčejně stydí. Vypráví s velkými detaily, ale s podmínkou, že neprozradíme jejich jméno. Mají obavy, jak by veřejnost jejich vysvětlení přijala, někteří souhlasili, že je můžeme jmenovitě publikovat až po jejich smrti. Jsou to ale jen výjimečné případy a velmi to zvažujeme. Jde například o některé udavače Státní bezpečnosti.

Jaké to je mluvit s člověkem, který Vám líčí, jak ubližoval jiným lidem? Je těžké v té chvíli zachovat novinářský odstup?

Paměť národa dává prostor lidem, aby vyprávěli svůj příběh tak, jak uznají za vhodné. Nechodíme lynčovat. Jsem vděčný, že tito lidé vypráví. Je výjimečné rozpovídat člověka, který se dopouštěl zločinů třeba v 50. letech. Někteří současnou dobu berou jako dočasnou a mají pocit, že se režim brzo překlopí a oni se opět chopí kormidla. Chápou to tak, že byli dočasně poraženi, ale blíží se doba, kdy nám to natřou. S tím jsem se taky už několikrát setkal. Svůj příběh nám ale svěřují i lidé, které jen trápí svědomí. Krátce před svojí smrtí mi popisovali, za jakých okolností se k udávání dostali, že vnímali svojí situaci bezvýchodně a chtěli využít nabízené cesty, jak si zařídit pohodlnější život. Nejeden z nich mi řekl, že je mu to líto a že si tím zkazil život. Bohužel ale převažuje u bývalých fízlů a donašečů názor, že taková holt byla doba. Osobní charakterové selhání vylučují.

A dostanou se podle Vás komunisté opět k moci? Platí výrok, že historie se opakuje?

Komunisté či jiní darebáci. Dříve nebo později ano. A ten výrok platí i neplatí. To, co se děje, je vždycky jiné, ale přitom můžeme vidět historické paralely. Přítomnost neexistuje bez minulosti a bez znalosti minulosti nemůžeme předvídat. Tvrdím, že ten okřídlený výrok „kdo nezná svou minulost, je nucen ji opakovat“ dává smysl jakožto morální apel. Takže by měl podle mě znít „chovejme se tak, jako kdyby se historie mohla opakovat“. Určité tendence a podobnosti s dobou před rokem 1989 nelze nevidět. Přehnaná loajalita k těm, kdo jsou zrovna u moci, nedostatek odvahy ve veřejném životě, bezzásadovost, nenávist k náboženským či etnickým menšinám stejně jako rozšířená česká xenofobie mají určitě kořeny i v době komunistického experimentu.

3677646:article:true:true:true

Dnešní politická atmosféra těmto odpudivým vlastnostem spíš nahrává. Někteří podnikatelé nám třeba řeknou, že by Paměť národa rádi podpořili. Jenže mají obavu, když rýpeme do Babiše, že by mohli mít problémy. Ale také jich naštěstí moc není. V lidech také přetrvává shovívavost k totalitnímu komunistickému režimu, zvlášť k době normalizace. Jezdili do Jugošky, měli zajištěnou rekreaci, na Vánoce kolekci, na ulicích nebyli bezdomovci a nebyl problém s uprchlíky. Děsivý omyl. Lidé zapomínají nesvobodu té doby a na zločiny, které komunisté páchali.

Ale o KSČM teď nejde. U ní aspoň víme, s kým máme tu čest. Horší jsou údery z jiných a nečekaných stran. Třeba mě mrzí, jak se zachovala ČSSD. Současná společenská atmosféra tvoří podhoubí, ze kterého nová totalita v nějaké nové podobě klidně vyklíčí. Tvoříme tu pekelný guláš ze strachu z uprchlíků, nenávisti k Evropské unii a NATO, přesně to zadělává na pěkný malér. Naštvaní, vystrašení lidé zmanipulovaní fake news, které se dnes šíří doslova virovou rychlostí, mají prostě sklon hledat jednoduchá řešení. Není divu, že lidé nacházejí útěchu u populistů. Stačí jim říci, že tohle všechno vyřeším, když mi do toho ostatní nebudou kecat, Parlament je žvanírna a zdržuje mě od makání. Omezíte veřejnoprávní média, ty nejčtenější si koupíte, šlápnete na krk občanskému sektoru – neziskovkám, zkomplikujete spolkaření, podnikání začnete masivně kontrolovat a zčásti i ovládat. Přesně tak se rodí diktátoři a totalitní režim.

Když se zeptáte lidí, co pro ně znamená svoboda, tak většina řekne, že „dělat si co chce“, a k tomu potřebujete peníze. Pro diktátora je tak nejsnazší lidem naslibovat bohatství a bezpečnost, ve skutečnosti pak všechny ožebračí a ohrozí. Podívejte se třeba na Venezuelu. Jedna z nejbohatších zemí na ropu a jak tam vypadá onen slibovaný ráj na zemi – socialismus? To bohatství pro každého? Lidé tam umírají hlady. Milion lidí ze země prchnul jen za posledních pár let, denně se snaží utéct pět tisíc zoufalých lidí. Jak tento diktátorský režim reaguje? Uzavírá hranice a pronásleduje oponenty.

Link

I když se Vám už podařilo nasbírat tisíce vzpomínek, je přesto osobnost, kterou jste zaznamenat nestihli, a mrzí Vás to?

Těch je obrovské množství. A mrzí mě to moc. Škoda, že jsme s Pamětí národa začali tak pozdě, až v roce 2001. Jeden z úplně prvních pamětníků, za kterým jsem se vydal, byl nesmírně zajímavý válečný veterán z východní fronty druhé světové války, vězeň gulagů a politický vězeň. Žil v Karlových Varech a já jsem se na ten rozhovor hrozně těšil. Když jsem za ním přijel, tam řekl mi, že si to rozmyslel, že nechce, ať se obrátím na tiskového mluvčí obce legionářské. Dodnes mě mrzí, že jsem mu nedokázal vysvětlit, o co nám jde. Nestihli jsme například Rudolfa Pernického, legendárního parašutistu z války a bývalého politického vězně, nebo osudy třeba pátera Josefa Zvěřiny nebo Jiřího Dienstbiera staršího. S Václavem Havlem jsme natočili jen asi hodinu, ale pak už mu nebylo dobře a k dalším setkáním nedošlo. Máme tak zdokumentované jen jeho vzpomínky na dětství a mládí. Ale i dnes takřka denně někdo vzácný a důležitý pro Paměť národa zemře a my ho třeba sice máme mezi těmi, které chceme oslovit, ale už je pozdě, nestihli jsme ho. Je nás málo a nemáme dost peněz, abychom se rozšířili. Skládáme rozpočet na Paměť národa především ze soukromých darů.

Zaznamenáváte pouze vzpomínky přímých účastníků událostí, nebo třeba v případě jejich úmrtí zpovídáte i potomky a příbuzné?

Řada příběhů na Paměti národa přináší svědectví o někom jiném, se kterým vypravěč trávil část života a vzpomínky na něj může předat. Třeba s generálem Heliodorem Píkou jsme mluvit pochopitelně nemohli, ale s jeho synem Milanem ano. Dáváme prostor i příbuzným, ale vždy pečlivě zvažujeme, protože zaznamenat a zpracovat něčí paměti stojí několik tisíc korun. Je důležité si ale uvědomit, že i děti politických vězňů nesou samy velice silné svědectví o životě, který byl tím utrpením maminky nebo tatínka zásadně poznamenaný.

V poslední době se často mluví o tom, že společnost je rozdělená. Co nebo kdo ji rozděluje?

Žijeme v době, kdy dostávájí opět nemalý prostor různé ideologie založené na násilí. Na jedné straně v globálním měřítku to je jistě islamismus, politický islám. Na druhé straně hlásají násilí ti, kteří volají po boji proti islámu a uprchlíkům. A ještě navíc se zaštitují křesťanstvím. Právě ti stejně jako islamisté ničí demokracii nebo ji chtějí takzvaně „řídit“. Někteří politici promyšleně šíří nenávist a manipulují, ti ostatní často přizvukují. Dost to připomíná dobu, kdy se rodila masová podpora komunismu. Co jiného než násilí proti nějaké menšině hlásá marxistická nebo nacistická ideologie. Principy jsou podobné. Vždy jsou založené na nenávisti k nějaké skupině třeba majetných lidí, sudeťáků, židů, cikánů, věřících, homosexuálů… Politici si vědomě a účelově s nenávistí zahrávají, přiživují je – nenávist vůči uprchlíkům, náboženským menšinám, takzvaným. „pravdoláskařům“, „pražské kavárně“. To vytváří strašně nebezpečné klima nenávisti. Stačí dost málo, abyste paušálními polopravdami skupinu pomluvili a už máte své voliče, kteří vás v boji proti nim následují.

Diktátor si v tu chvíli obléká uniformu, opentlí se krvavými symboly. Ano, symboly je dost prozrazují. Všimněte si třeba, jaké klikyháky, odkapávající písmo používají třeba neonacisté, kapely jako Ortel, šibenice na náměstích, placky s přeškrtnutou mešitou... A také jak mluví. Používají arogantní útočné fráze nadřazenosti a pohrdlivost, odmítají chodit do diskuzí. To přeci známe z minulosti. Třeba: „Nevyšším přáním je vůle lidu!“, „Kolik ti je, aby ses do toho pletl?“ a „Politické neziskovky rozkrádají stát.“ Jen mimochodem, jedinými politickými neziskovkami jsou samy politické strany. To, že někdo z neziskových organizací kritizuje vládnoucí garnituru, je přece zcela v pořádku, je to přirozený demokratický a sebevědomý občanský postoj, který ovšem strašně vadí arogantním politikům opilým mocí.

Link

Myslíte, že Češi se nedokázali vyrovnat s minulostí?

Důležité je osobní vyrovnání. V rodinách se minulost mnohdy raději ani neotvírá, zůstává tabu. Pokud se člověk s tím, co se dělo, nevyrovná, nesrovná se a nevyjasní si, co bylo špatně, může i příště zaváhat. Jiný druh vyrovnávání se s minulostí, která s tím osobním a společenským souvisí, je soudní vyrovnání, spravedlnost. To se nepodařilo a napravit se to už nedá. Generace bývalých politických vězňů odchází a spravedlnosti se dočkali jen ve výjimečných případech. Je to hrozná tragédie. Bohužel je to i tím, že se tady režim držel tak dlouho, takže zajistit důkazy po několika desítkách let je prostě těžké nebo takřka nemožné. Problém je také v tom, že soudci často měli v rodině nějakého komunistu, byli vychovávaní v komunismu, nebo sami měli stranickou knížku. Jak mohou nezaujatě soudit? Dneska platí, že kde není žalobce a obžalovaný, není ani soudce. A tak o zločinech a bolesti, kterou nacisté a komunisté způsobili, lze už jen vyprávět. A to je taky hodně důležité, abychom nezapomněli.

Je tedy podle Vás český národ národem bez paměti?

Zdá se mi, že český národ je spíše hlavně národem pragmatiků, kteří se snadno vzdávají principů, protože nám to přinese určité výhody, komfort a klid. Podle mého i to je důvod, proč vítězí ANO, dřív klausovská ODS. A také tím pádem není problém vládnout s komunisty, i když voličům slibovali, že to nikdy neudělají. Voliči jsou holt také pragmatici. Pod heslem „stabilní vláda“ nebo „lepší komouši než okamurovci“, se ovšem skrývá touha po moci doprovozená působivým politickým marketingem. Lidé se rádi nechávají nakrmit heslem „bude líp“, a bodrým vystupováním. Tisíce lidí pana Babiše nekriticky miluje. Zeptejte se jich proč? Odpovědi vás dost překvapí. Třeba: „Je už dost bohatý, takže nemusí krást.“ nebo „Myslí to s námi dobře. Rozumí nám.“ „Zatočí s politickými zločinci, co nás tu osmadvacet let okrádají.“ Jsou jim jedno jeho podvody třeba s Čapím hnízdem, koncentrace moci, estébácká minulost. Proč to tolerují? Proč ho volí? Protože to dělají taky. Přemýšlí, jak obejít finanční úřad, získat peníze na úkor někoho jiného a ještě mít škodolibou radost, že se to tak povedlo. Čtyřicet let se tady kradlo. Říkalo se, že kdo nekrade, okrádá rodinu. Lidem to poničilo charakter. Demokracie je slabá, když nemá dost politiků a dost voličů charakterních, chytrých a vzdělaných, kterým jde o princip.

Link

Nedávno jste publikovali výzkum, podle kterého polovina mladých lidí netuší, co se stalo v roce 1938. Máte nápad, jak by se ta situace dala zlepšit?

Máme třeba projekt Příběhy našich sousedů. Ten spočívá v tom, že žáky a studenty učíme, jak hledat a zpracovávat zajímavé osudy. Ukazujeme jim, jaké dobrodružství mohou při hledání příběhů zažít a jak úžasné je mluvit se starými lidmi a objevovat jejich životy. Na závěr půlročního projektu pak studenti vystoupí před publikem, kterému převypráví pamětníkův příběh a řeknou, co při tom objevili zajímavého. Zjistí tak nejen něco o historii. Projekt Příběhy našich sousedů sbližuje generace – tu mladší a nejstarší. Dědečkové a babičky se setkávají s mladými lidmi a obě dvě generace si na sebe udělají čas. Starý člověk vypráví svůj příběh a i děti – tedy žáci a studenti – jim říkají o svém pohledu na svět. Nejednou jsme se setkali s tím, že vznikla velká přátelství, děti chodí k pamětníkům pravidelně, pomáhají jim, a třeba je učí jak zacházet s mobilem nebo počítačem. Pamětníci mají radost, když vidí, že jejich příběh nebude zapomenutý a posloužil něčemu dobrému. A studenti zase vidí, že staří lidé jsou úžasní, a mají životní zkušenosti. Nevím přesně, jak změnit výuku systémově, ale tvrdím, že do výuky patří příběhy. Byli jsme přizvaní, abychom diskutovali nad takzvaným Rámcovým vzdělávacím programem, ale myslím, že to je jen základ, doporučení ministerstva. Zásadně záleží na učitelích a jejich snaze a ta, jak se zdá, roste.

Nyní chystáte velkou výstavu ke stému výročí založení republiky. Umístit ji chcete na Letnou do podzemních prostor pod bývalým Stalinovým pomníkem. Proč zrovna tam?

Stalin je úžasné místo. Je tam podzemní sloupová síň s neuvěřitelnými možnostmi vystavování. Něco podobného v Praze nenajdete. V podzemí budeme vyprávět příběhy z války a komunismu a v další části se návštěvník stane dokonce svědkem bitvy o Anglii z kokpitu pilota RAF, přenesme ho prostřednictvím animovaných triků do dobytčího vagonu, na samotku 50. let, do ulic 21. srpna 1968 a na Národní třídu 17. listopadu 1989. Stalin je místo úžasné i svým horizontem nad Prahou. Postavíme na něm padesát metrů dlouhou a pět metrů vysokou zeď symbolizující rozdělenou společnost, jakoby berlínskou zeď, symbol totalitních režimů.

3744652:article:true:true:true

Stalin je uprostřed krásného parku. Když se zajedete podívat do zahraničních muzeí o totalitních režimech, bývají obklopeny zelení. Člověk se ztiší a je připravenější nechat se vést příběhy do minulosti. Mimochodem v Polsku za posledních tuším pět let vznikly nejméně čtyři muzea reflektující totalitní režimy, jedno se zabývá Solidaritou, druhé druhou světovou válkou, třetí historií polských židů a tak dále. Každé z nich je v obrovských a nesmírně architektonicky zajímavých a oceňovaných stavbách, hlavní moderní expozice jsou v podzemí. A každé stálo přes miliardu. U nás takové muzeum chybí, vynechám-li památník Vítkov s výstavou plnou vitrín. Chtěli bychom zde vytvořit Institut Paměti národa. Nyní ale chystáme na onom místě, kde by podle mě mohlo takové expoziční místo a zdaleka ne tak drahé vzniknout, velkou výstavu ke stému výročí republiky. Chceme používat nové technologie, videomapping, působivé instalace vyprávějící příběhy a přinášející svědectví o 20. století. Chceme ukázat, že to umíme a že by to stálo za dlouhodobou expozici.

Link

Jak dlouho výstava na místě bude?

Výstava potrvá do té doby, dokud nám to úřady povolí. Zatím máme svolení od 1. října do poloviny prosince. Co bude dál, o tom rozhodne nová politická reprezentace Prahy.

Jak se vám daří výstavu financovat?

Skučíme. A všechno se snažíme umenšit, zlevnit. Máme spoustu nápadů, ale nemáme dost peněz. Například je potřeba desítky velmi výkonných projektorů, abychom mohli pracovat s celým prostorem. Musíme vestavět do podzemí tunely. Na realizaci projektu sbíráme peníze na našich webových stránkách www.nastalina.cz. Zájem přispěvatelů je zatím největší od vzniku Post Bellum a Paměti národa. Lidé už nám poslali více než tři miliony korun. Přispěli i větší donátoři. Další tři miliony nám poskytl magistrát a v tuto chvíli nám chybí asi dva miliony do ideálního stavu. Každá koruna je pro nás teď vzácná. Dary nejsou jen úžasnou pomocí, ale obrovskou vzpruhou, že o co se snažíme, má smysl a veřejnost o to stojí. Za to moc děkuji.

 35718