Články odjinud

Je to precedent. Kauza Poche znejasnila, kdo určuje složení vlády, upozorňují experti

Je to precedent. Kauza Poche znejasnila, kdo určuje složení vlády, upozorňují experti

Že se Miroslav Poche ministrem zahraničí nestane, bylo jasné už dlouho. Předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý oznámil, že strana místo europoslance navrhuje do čela resortu zahraničí Tomáše Petříčka. Muže s nespornými odbornými předpoklady, ale také – jak zní kritika – s minimální politickou „váhou“ a s vazbami na Pocheho. Lze v jistém ohledu hovořit o zcela mimořádné události. Celá kauza je totiž bezprecedentní v tom ohledu, že zesílila dualitu v exekutivě a znejasnila, kdo určuje personální složení vlády. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Lubomír Kopeček. „Do budoucna se tím otevírá možnost podobného postupu prezidenta v dalších případech. Díky tomu může rozšířit svůj vliv při vytváření vlády nebo jejím doplňování,“ dodává.

Ústavně-právní a politické důsledky kauzy pro INFO.CZ rekapitulují také Kopečkovi kolegové Milan Znoj a Ladislav Cabada. Znoj tak činí stručně a jednoduše: „Prezident Zeman prosadil svou. Nejmenoval ministra, ačkoli mu jej premiér navrhl.“ Nelze ale podle něj říct, že by tím prezident porušil Ústavu, neboť premiér mu sice Pocheho na ministra navrhl, ale zároveň mu v podstatě řekl, že pokud ho nechce jmenovat, nemusí. „Prezident tedy nejednal svévolně proti vůli premiéra. Tahanice kolem návrhu Miroslava Pocheho na ministra se dají chápat jako politické vyjednávání, jež předchází aktu jmenování, jak o něm mluví Ústava. Politických sporů o jmenování ministra už bylo v minulosti více,“ uvažuje Znoj.

Politolog Ladislav Cabada pak připomíná, že samotní sociální demokraté přispěli k tomu, že prezident Zeman mohl rozehrát hru s nejmenováním Miroslava Pocheho, neboť vedení strany akceptovalo skutečnost, že předseda vlády Andrej Babiš v případě prezidentova odporu navrhne jiného kandidáta ČSSD, jenž zastane i post ministra zahraničních věcí. „Nyní ČSSD ze svého návrhu couvá, čímž jasně ukazuje, že neplatí zásadní koaliční pravidlo, tedy že každá ze dvou stran sama navrhuje své nominanty na ministry. Pokud Babiš Tomáše Petříčka navrhne a pan prezident jmenuje, pak vše proběhne v souladu s Ústavou,“ myslí si Cabada.

Také podle Kopečka se ústavně-právní důsledky rýsovaly už od momentu, kdy Babiš a Hamáček ustoupili při jmenování vlády a netrvali na předpokládaném ministrovi. Podobně to vidí i Znoj, dle kterého celá kauza ukázala, že ČSSD neměla páku, jak si jmenování Pocheho ministrem vynutit. „Jedině kdyby premiér Babiš podal ústavní žalobu na prezidenta, pak by ČSSD dosáhla svého. Ale premiér do konfliktu s prezidentem jít odmítl. Ostatně neměl k tomu ani důvod. ČSSD si jenom stěžovala, že premiér Babiš neplní koaliční dohodu. Ani nezahrozila odchodem z koalice. Takže výsledek není až takové překvapení,“ upozorňuje Znoj.

Přesto lze podle Kopečka hovořit o závažném precedentu, kdy prezident reálně může vetovat kandidáta na nějakou ministerskou pozici. „Což je v parlamentním režimu velmi problematické – a projde mu to,“ upozorňuje Kopeček s tím, že se tak zesiluje dualita v exekutivě a znejasňuje se, kdo určuje personální složení vlády. Podle něj se tím zároveň do budoucna otevírá možnost podobného postupu prezidenta v dalších případech. „Díky tomu může prezident rozšířit svůj vliv při vytváření vlády nebo jejím doplňování,“ vysvětluje Kopeček.

Pokud jde o politické důsledky celé peripetie, podle Cabady jsou zřejmé. Ministrem zahraničních věcí se zřejmě stane člověk, který v této citlivé oblasti nemá zásadní zkušenosti. Petříček má sice odborné předpoklady, ať už se jedná o studium mezinárodních vztahů, zahraniční stáže nebo působení v Bruselu, ale je otázkou, jak si poradí s politickým provozem na nejvyšší úrovni. „Navíc nic nevíme o jeho názorech, prioritách,“ upozorňuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Otázkou podle jeho mínění navíc je, zda v pozici ministra nebude sloužit zejména jako krytí Miroslava Poche, který by tak zůstal faktickým šéfem Černínského paláce. Mimochodem jde o scénář, který již zmínil premiér Babiš. Zdůraznil přitom, že je pro něj podobná varianta neakceptovatelná.

Podle premiéra by se měl Poche vrátit do Bruselu, kde zastává post europoslance. „Babišovo ohrazení považuji za správné. Není to nic proti Miroslavu Pochemu, měl být ministrem, tak to Ústava předpokládala, ale premiér Babiš a zejména prezident Zeman ji natáhli na hranici akceptovatelnosti a jeho nástupu na ministerstvo v roli ministra zabránil,“ popisuje Cabada. „Jistě,“ vysvětluje, „může se stát třeba prvním náměstkem či šéfem poradců, ale neměl by být stínovým ministrem, tím by zásady ústavnosti narušoval podobně jako výše kritizovaní premiér a prezident.“

Petříček místo Pocheho: Roztomilý kompromis uvadající ČSSD, která je v rukou neschopných aparátčíků>>>

K ještě jiné rovině celé kauzy se vrací Kopeček. Vláda se sice podle jeho slov krátkodobě politicky zbavila nepříjemného problému, tedy že nemá plnohodnotně obsazenou velmi důležitou pozici ministra zahraničí, avšak to samé, zdůrazňuje, neplatí o jedné z vládních stran. „Tedy o ČSSD, která z toho vychází jako někdo, na koho není nutné brát velké ohledy, a jehož představy je možné upozadit.“ Hamáček sice podle Kopečka vyřešil určitý problém, avšak upozorňuje, že může jít o jednu z věcí, které jeho postavení ve straně rozhodně neposílí. „A další,“ uzavírá politolog, „přijdou v souvislosti s výsledkem komunálních a senátních voleb, které patrně budou dost velkým neúspěchem.“

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818