Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Je to precedent. Kauza Poche znejasnila, kdo určuje složení vlády, upozorňují experti

Je to precedent. Kauza Poche znejasnila, kdo určuje složení vlády, upozorňují experti

Že se Miroslav Poche ministrem zahraničí nestane, bylo jasné už dlouho. Předseda ČSSD Jan Hamáček v úterý oznámil, že strana místo europoslance navrhuje do čela resortu zahraničí Tomáše Petříčka. Muže s nespornými odbornými předpoklady, ale také – jak zní kritika – s minimální politickou „váhou“ a s vazbami na Pocheho. Lze v jistém ohledu hovořit o zcela mimořádné události. Celá kauza je totiž bezprecedentní v tom ohledu, že zesílila dualitu v exekutivě a znejasnila, kdo určuje personální složení vlády. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká politolog Lubomír Kopeček. „Do budoucna se tím otevírá možnost podobného postupu prezidenta v dalších případech. Díky tomu může rozšířit svůj vliv při vytváření vlády nebo jejím doplňování,“ dodává.

Ústavně-právní a politické důsledky kauzy pro INFO.CZ rekapitulují také Kopečkovi kolegové Milan Znoj a Ladislav Cabada. Znoj tak činí stručně a jednoduše: „Prezident Zeman prosadil svou. Nejmenoval ministra, ačkoli mu jej premiér navrhl.“ Nelze ale podle něj říct, že by tím prezident porušil Ústavu, neboť premiér mu sice Pocheho na ministra navrhl, ale zároveň mu v podstatě řekl, že pokud ho nechce jmenovat, nemusí. „Prezident tedy nejednal svévolně proti vůli premiéra. Tahanice kolem návrhu Miroslava Pocheho na ministra se dají chápat jako politické vyjednávání, jež předchází aktu jmenování, jak o něm mluví Ústava. Politických sporů o jmenování ministra už bylo v minulosti více,“ uvažuje Znoj.

Politolog Ladislav Cabada pak připomíná, že samotní sociální demokraté přispěli k tomu, že prezident Zeman mohl rozehrát hru s nejmenováním Miroslava Pocheho, neboť vedení strany akceptovalo skutečnost, že předseda vlády Andrej Babiš v případě prezidentova odporu navrhne jiného kandidáta ČSSD, jenž zastane i post ministra zahraničních věcí. „Nyní ČSSD ze svého návrhu couvá, čímž jasně ukazuje, že neplatí zásadní koaliční pravidlo, tedy že každá ze dvou stran sama navrhuje své nominanty na ministry. Pokud Babiš Tomáše Petříčka navrhne a pan prezident jmenuje, pak vše proběhne v souladu s Ústavou,“ myslí si Cabada.

Také podle Kopečka se ústavně-právní důsledky rýsovaly už od momentu, kdy Babiš a Hamáček ustoupili při jmenování vlády a netrvali na předpokládaném ministrovi. Podobně to vidí i Znoj, dle kterého celá kauza ukázala, že ČSSD neměla páku, jak si jmenování Pocheho ministrem vynutit. „Jedině kdyby premiér Babiš podal ústavní žalobu na prezidenta, pak by ČSSD dosáhla svého. Ale premiér do konfliktu s prezidentem jít odmítl. Ostatně neměl k tomu ani důvod. ČSSD si jenom stěžovala, že premiér Babiš neplní koaliční dohodu. Ani nezahrozila odchodem z koalice. Takže výsledek není až takové překvapení,“ upozorňuje Znoj.

Přesto lze podle Kopečka hovořit o závažném precedentu, kdy prezident reálně může vetovat kandidáta na nějakou ministerskou pozici. „Což je v parlamentním režimu velmi problematické – a projde mu to,“ upozorňuje Kopeček s tím, že se tak zesiluje dualita v exekutivě a znejasňuje se, kdo určuje personální složení vlády. Podle něj se tím zároveň do budoucna otevírá možnost podobného postupu prezidenta v dalších případech. „Díky tomu může prezident rozšířit svůj vliv při vytváření vlády nebo jejím doplňování,“ vysvětluje Kopeček.

Pokud jde o politické důsledky celé peripetie, podle Cabady jsou zřejmé. Ministrem zahraničních věcí se zřejmě stane člověk, který v této citlivé oblasti nemá zásadní zkušenosti. Petříček má sice odborné předpoklady, ať už se jedná o studium mezinárodních vztahů, zahraniční stáže nebo působení v Bruselu, ale je otázkou, jak si poradí s politickým provozem na nejvyšší úrovni. „Navíc nic nevíme o jeho názorech, prioritách,“ upozorňuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

Otázkou podle jeho mínění navíc je, zda v pozici ministra nebude sloužit zejména jako krytí Miroslava Poche, který by tak zůstal faktickým šéfem Černínského paláce. Mimochodem jde o scénář, který již zmínil premiér Babiš. Zdůraznil přitom, že je pro něj podobná varianta neakceptovatelná.

Podle premiéra by se měl Poche vrátit do Bruselu, kde zastává post europoslance. „Babišovo ohrazení považuji za správné. Není to nic proti Miroslavu Pochemu, měl být ministrem, tak to Ústava předpokládala, ale premiér Babiš a zejména prezident Zeman ji natáhli na hranici akceptovatelnosti a jeho nástupu na ministerstvo v roli ministra zabránil,“ popisuje Cabada. „Jistě,“ vysvětluje, „může se stát třeba prvním náměstkem či šéfem poradců, ale neměl by být stínovým ministrem, tím by zásady ústavnosti narušoval podobně jako výše kritizovaní premiér a prezident.“

Petříček místo Pocheho: Roztomilý kompromis uvadající ČSSD, která je v rukou neschopných aparátčíků>>>

K ještě jiné rovině celé kauzy se vrací Kopeček. Vláda se sice podle jeho slov krátkodobě politicky zbavila nepříjemného problému, tedy že nemá plnohodnotně obsazenou velmi důležitou pozici ministra zahraničí, avšak to samé, zdůrazňuje, neplatí o jedné z vládních stran. „Tedy o ČSSD, která z toho vychází jako někdo, na koho není nutné brát velké ohledy, a jehož představy je možné upozadit.“ Hamáček sice podle Kopečka vyřešil určitý problém, avšak upozorňuje, že může jít o jednu z věcí, které jeho postavení ve straně rozhodně neposílí. „A další,“ uzavírá politolog, „přijdou v souvislosti s výsledkem komunálních a senátních voleb, které patrně budou dost velkým neúspěchem.“

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1