Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Jihočeská ČSSD míří do opozice. Jednat budeme s ODS, TOP 09, STANem a lidovci, říká Maxová z ANO

Jihočeská ČSSD míří do opozice. Jednat budeme s ODS, TOP 09, STANem a lidovci, říká Maxová z ANO

Klíčovou příčinou rozpadu krajské koalice v jižních Čechách je podle předsedkyně hnutí ANO v kraji Radky Maxové neochota sociálních demokratů vyvodit personální důsledky týkající se kauzy „Lipno“. Opoziční strany spolu s koaličním hnutí ANO požadují odvolání Martina Bláhy z vedení firmy Jihočeské nemocnice. Bláha totiž pro hejtmana Jiřího Zimolu z ČSSD a jeho náměstka Jaromíra Slívu staví rekreační chalupy na Lipně. ČSSD to odmítá. Fakticky to znamená konec stávající koalice, který by měli zastupitelé stvrdit na mimořádném zastupitelstvu do konce dubna. Maxová zároveň v rozhovoru pro INFO.CZ potvrdila, že začne vyjednávat o koalici na novém půdorysu. Odpoledne se má sejít se zástupci ODS. Rozklíženou koalici ČSSD, ANO a Jihočechů nejspíš nahradí pravicová koalice složená z ANO, ODS, koalice Pro jižní Čechy (TOP 09, STAN, HOPB) a lidovců. V pětapadesáti členném zastupitelstvu by disponovala devětadvaceti mandáty.

„Jihočeská ČSSD je rigidní. Prakticky s námi odmítla o čemkoli vyjednávat. Hejtman Zimola všechna pochybení pouze bagatelizuje. Navíc se v posledních týdnech pokoušel ovlivnit regionální média k tomu, aby psala v jeho prospěch.“ Tak shrnuje příčiny rozpadu koalice v krajském zastupitelstvu Jihočeského kraje předsedkyně hnutí ANO v kraji Radka Maxová.

Podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše požadovalo hnutí ANO po sociálních demokratech především odvolání Martina Bláhy z Jihočeských nemocnic. Maxová ho mimo jiné obviňuje z toho, že intrikuje proti jejímu hnutí. „Pan Bláha se vyjadřuje tak, že chceme převzít a následně privatizovat Jihočeské nemocnice. Není to ale pravda, od začátku jsme požadovali pouze kontrolní pravomoc,“ zdůrazňuje Maxová.  

Zástupcům ANO se také nelíbí, kolik bere Bláha za členství v představenstvu společnosti Jihočeské nemocnice. Údajně je to přes sedm milionů korun ročně. „Jsou to nehorázné odměny,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ Babiš. „Sociální demokraté na požadavky hnutí ANO reagovali negativně, ostatně všichni její radní tyto odměny schválili. I proto došlo k rozvázání koaliční smlouvy,“ vysvětluje Babiš.

„Zimola s námi nebyl ochoten diskutovat o personálních otázkách. Připojíme se proto k opozici a budeme požadovat svolání mimořádného zastupitelstva,“ doplňuje Maxová s tím, že by se mělo konat nejpozději do konce dubna. Na něm bude odvolána kompletní Rada kraje, a pokud v mezičase dojde k dohodě o koalici na novém půdorysu, nejspíš zastupitelé rozhodnou o jménech nových radních.

Maxová chce nyní jednat přednostně s ODS. „Přece jenom občanští demokraté skončili ve volbách třetí,“ vysvětluje. A Zimola už novinářům mezitím přiznal, že se ČSSD dostává v jižních Čechách do izolovaného postavení. Na své straně má de facto pouze hnutí Jihočeši 2012, případně komunisty. Což ani aritmeticky na většinu v zastupitelstvu nestačí.

Maxová v tuto chvíli dle svých slov preferuje koalici s občanskými demokraty, KDU-ČSL a koalicí Pro jižní Čechy. „Pokud se domluvíme, budeme požadovat svého hejtmana. V Radě bychom pak neměli oslabit, nyní máme v jedenáctičlenné Radě pět lidí,“ uzavřela rozhovor pro INFO.CZ předsedkyně hnutí ANO v Jihočeském kraji.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1