Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kalousek tvrdí, že četl zprávu OLAF. Úřad prý potvrdil podvod s dotací na Čapí hnízdo

Kalousek tvrdí, že četl zprávu OLAF. Úřad prý potvrdil podvod s dotací na Čapí hnízdo

Evropský úřad pro boj proti podvodům označil přidělení dotace v kauze Čapí hnízdo za podvod. Alespoň podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska, který tvrdí, že zprávu četl. Zdroj však prozradit odmítá s dovětkem, že danou osobu nechce zničit.

„Zpráva OLAF jasně formuluje fakt, že byl spáchán kriminální čin a úřad doporučuje Evropské komisi 100% korekce. Přeloženo - byl to podvod. EU ať to neplatí a členský stát ať to trestně stíhá,“ napsal Kalousek na sociální síť.

Na následný dotaz uživatele odvětil, že zprávu četl. Na tom trval i ve vyjádření pro INFO.CZ. Ke zprávě se ale nedostal oficiální cestou jako poslanec. Zprávu nemá, jinak by ji již zveřejnil. Svůj zdroj prozradit odmítl. Danou osobu podle svých slov nechce zničit. Za slovy z Twitteru si však stojí.

Kolem zprávy OLAF je v posledních dnech rušno. K dispozici ji má policie a Ministerstvo financí. To si nechává zpracovávat posudek, zda ji může zveřejnit. Státní zastupitelství, které zprávu zařadilo do vyšetřovacího spisu, v úterý doporučilo, aby zůstala tajná.

„Zpráva nám dnes dorazila. Státní zástupce si ji prostuduje a bude zařazena do vyšetřovacího spisu. My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení,“ řekla serveru Aktuálně.cz mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

To však Kalousek považuje za nesmyslné. „Zařazení do vyšetřovacího spisu není důvodem pro utajení zprávy. Tam se zařazují i novinové články,“ prohlásil.

Závěry šetření chtějí znát také poslanci Pirátů, poslanec za TOP 09 Dominik Feri nebo europoslanci z výboru pro rozpočtovou kontrolu. „Nám nejde o celou zprávu. My chceme jen znát závěry, jestli k podvodu došlo, nebo ne. Nevidím důvod, proč by to mělo zůstávat tajné. Samozřejmě chápu, že některé detaily mohou být citlivé, ale v takovém případě jsme i v minulosti dostali třeba jen shrnutí nebo dokument, ve kterém některé stránky chyběly, řekl serveru INFO.CZ europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský. 

Premiér Andrej Babiš v úterý prohlásil, že zprávu nečel. Potvrdil také, že společnost Agrofert podala kvůli vyšetřování stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744