Zpráva OLAF o Čapím hnízdě má zůstat tajná, doporučuje žalobce

ČTK, raz

02. 01. 2018 • 16:51

Zpráva OLAF o Čapím hnízdu je zařazená do vyšetřovacího spisu, rozhodlo o tom státní zastupitelství. Zároveň je proti tomu, aby ministerstvo financí dokument zveřejnilo. Premiér Andrej Babiš dnes také potvrdil, že společnost Agrofert podala stížnost k evropskému ombudsmanovi a k Soudnímu dvoru EU kvůli vyšetřování poskytnutí evropské dotace pro farmu Čapí hnízdo, které vedl Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). 

„Zpráva nám dnes dorazila. Státní zástupce si ji prostuduje a bude zařazena do vyšetřovacího spisu. My ji zveřejňovat nebudeme, aby nebyl zmařen účel trestního řízení," řekla mluvčí Městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová serveru Aktuálně s tím, že v tomto duchu odpověděli i na dotaz ministryně financí Aleně Schillerové, jak naložit s možným zveřejněním zprávy.

„V tomto smyslu jsme zodpověděli dotaz ministerstva financí, že zpráva byla zařazena do vyšetřovacího spisu," řekla Zenklová a dodala „že jsou podle nás důvody, aby zpráva zveřejněna nebyla a my ji zveřejňovat, ani komentovat nebudeme."

O zveřejnění naopak žádají europoslanci z výboru pro rozpočtovou kontrolu. „OLAF má do středy dovolenou, pak se začne vyjadřovat k žádostem, včetně té naší jako výboru. Nám nejde o celou zprávu. My chceme jen znát závěry, jestli k podvodu došlo, nebo ne. Nevidím důvod, proč by to mělo zůstávat tajné. Samozřejmě chápu, že některé detaily mohou být citlivé, ale v takovém případě jsme i v minulosti dostali třeba jen shrnutí nebo dokument, ve kterém některé stránky chyběly, řekl serveru INFO.CZ europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Stížnost Agrofertu

Babiš uvedl, že závěrečnou zprávu OLAF z vyšetřování nečetl. Úřad dokument před Vánoci poskytl českému ministerstvu financí a premiér předpokládá, že materiál dostane i Agrofert, který se k ní podle něj poté vyjádří.

„Podle informací mé bývalé firmy to vyšetřování proběhlo velice nestandardně, takže byla podána stížnost k evropskému ombudsmanovi, který potvrdil, že tou stížností se bude zabývat. A zároveň byla podána žaloba k evropskému soudnímu dvoru ohledně vyšetřování OLAFu," řekl Babiš. Podrobněji se k průběhu vyšetřování ani k tomu, co považuje za nestandardní, nevyjádřil.

Kritizoval také postup ROP Střední Čechy, který o udělení dotace pro Čapí hnízdo rozhodl. „Bylo by dobré, kdyby se konečně někdo zeptal ROP, proč tu dotaci přidělil," řekl. Odmítl také tvrzení, že byla padesátimilionová dotace ukradena. „Určitě nikdo nic neukradl. Těch 50 milionů je ve farmě, nebyla žádná korupce," řekl premiér.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, mezi nimi i Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do Sněmovny, budou poslanci rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání. Část poslanců se kvůli tomu obrátila na ministerstvo financí se žádostí o zveřejnění zprávy OLAF, o totéž žádají i europoslanci Evropskou komisi.

SDÍLET