Kdyby Dominik Feri aspoň trochu „stáhl ocas“, úplně všechno prohrát nemusel. Macho v něm ale zvítězil

GLOSA MICHALA BORSKÉHO I Bývalý politik TOP 09 půjde na tři roky do vězení. V pondělí o tom rozhodl senát pražského městského soudu, když zamítl odvolání proti předchozímu verdiktu obvodního soudu. Ale dojem, který u veřejnosti sledující soudní proces Dominik Feri vyvolal, je možná horší než nyní již pravomocně potvrzený trest – ani při odvolacím řízení totiž neustoupil z pozice celebrity, která se stala obětí spiknutí zlých sil – „zlovolných žen a dívek“ neakceptujících politikův svérázný styl navazování intimních kontaktů.

„A co je sexuální obtěžování? Že se pětadvacetiletý kluk snaží holku dostat do postele a opačně, bylo vždy považováno za normální. Tak prosím nebuďme pokrytci,“ řekl na konci května 2021 v reakci na Feriho obvinění za sexuálního obtěžování jeho stranický „otec“ Karel Schwarzenberg.

Ať už si o výroku ctihodného muže myslíte cokoliv, v zásadě nešlo o nic jiného než o otcovské rýpnutí starého katolíka, kterému nic lidského nebývalo cizí, do upjaté korektnosti doby. Což ovšem rozhodně nijak neumenšuje nanejvýš nevhodný způsob chování chlapíka, který měl v politice fakt dobře našlápnuto.

Nalijme si také čistého vína v tom smyslu, že kdyby dotyčný obviněný nebyl zejména mezi mladými vrcholně populárním politikem, možná by nad takovouto – jistě otřesnou – zkušeností „mávlo rukou“ více dívek než v případě Feriho. Když ovšem jdete s kůží, ať již má jakoukoliv barvu, na trh jako hodně viditelný politik, musíte s něčím takovým počítat.

Sexistické prasátečko

„Kdo jiného násilím nebo pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy donutí k pohlavnímu styku, nebo kdo k takovému činu zneužije jeho bezbrannosti, bude potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.“ Přesně takové je znění paragrafu 185 trestního zákoníku, který byl aplikován při odsouzení Dominika Feriho ke tříletému trestu vězení tzv. „na tvrdo“.

Ale muselo to tak být? Feri se ve své obhajobě od začátku snažil znevěrohodnit osoby svědkyň údajně postižených jeho jednáním a relativizovat povahu činů, kterých se na nich měl dopustit. Jak výpovědi dotyčných, které navíc na ex-politikovi vysoudily finanční odškodnění, tak svědectví x-dalších lidí prokázaly poněkud svérázné metody, jimiž Feri navazoval kontakt s opačným pohlavím. Vtipné při tom všem je, že exposlanec se už v roce 2017 přihlásil k tehdy bující kampani #MeToo.

Že se choval jako prase, je nesporné. Ale zároveň uměl komunikovat s mladým publikem, vnímat jeho problémy a dělat z nich celostátní politická témata

„Většina svědectví o Feriho nevhodném chování vůči ženám má podobný půdorys a stejně o něm i svědci nebo zúčastnění mluví. Politikovo chování popisují jako směs urážek ohledně vzhledu a intelektu a také jako neskrývanou snahu dobývat. Shodují se, že byl otevřeně sexistický,“ napsal v době odhalení kauzy mimo jiné Deník N.

Že se Dominik Feri choval jako prase, je prostě nesporné. Ani to ale ještě nemuselo znamenat odsouzení k nepodmíněnému trestu a možná ani úplný konec jeho veřejné kariéry.

Zařazení zpátečky se nekonalo

Chování Dominika Feriho před obvodním i odvolacím soudem by snad nepřekvapilo u muže o třicet let staršího nebo mentálně deficitního. U (údajně) nadprůměrně inteligentního mladého člověka se svého času silným společenským přesahem však zaráží neschopnost dohlédnout pravého charakteru svých činů a podle toho se na veřejnosti chovat. 

Škoda, protože společnosti mohl být i vzdor nepříjemnému škraloupu dost možná dál platný. „Mladý muž z Teplic s etiopskými kořeny, pořádnou kšticí a smyslem pro humor“ dokázal pracovat s mladým publikem takřka dokonale jako vůbec jediný český politik.

Nejmladší městský radní a posléze nejmladší poslanec uměl strhnout dospívající, popisovat jim politiku jejich jazykem, vytahovat z nich jejich problémy a přes sociální sítě z nich dělat celostátní témata.

Novinářům nepřísluší nikoho soudit, a to ani Dominika Feriho

Skvěle se mimochodem zachoval při vysvětlování proticovidových opatření, které nebyla vláda Andreje Babiše schopná národu objasnit. Kdyby v sobě měl Feri špetku sebereflexe nebo aspoň sedláckého rozumu, TOP 09 nemusela dnes být tam, kde je.

Jenže to by nesměl snědý Tepličan u soudu obou stupňů volit „taktiku totální obrany“, která je z pohledu práva možná legitimní – protože v případě prokázání neviny může skutečně skončit úplným osvobozením. Ovšem ne v případě, kdy je „tíha důkazů“ příliš veliká.

Feri se místo veřejného „stažení ocasu“ a vyjádření lítosti nad činy, které mu byly prokázány, za dveřmi jednací síně jak malý kluk hlasitě vysmíval obtížně mluvícím svědkyním. Pro nižší nebo dokonce podmíněný trest přitom stačilo relativně málo – pohlédnout na své jednání optikou sílících společenských diskuzí na téma sexuální násilí.

Namísto pokory zvolil dinosauří pravdu arogantního šovinisty a „sbírání mýdla ve sprchách“

Byť i třeba neupřímně, mohl Dominik Feri při procesu vyjádřit cosi jako omluvu a projevit pokoru. Jak ke svým obětem a – když ne pod hrozbou trestu, tak aspoň z loajality – také k před začátkem soudu ještě monumentální skupině svých příznivců, kteří si z jeho vystupování mohli odnést dojem, že je stále jedním z nich se všemi problémy a nedokonalostmi, které s sebou dospívání v hotového člověka přináší.

Svým způsobem mohl na celé kauze ještě dokonce vydělat a jako polepšený hříšník vytřískat politický kapitál, protože „chybovat je přece lidské“ a lid sympaťákům rád odpouští. Feri si ale zvolil dinosauří pravdu arogantního šovinisty a sbírání mýdla ze země ve vězeňských sprchách.

Trojí poučení z kauzy Dominik Feri: pro znásilňovače, pro politiky i pro celou společnost

sinfin.digital