Každý, kdo kazí Kuvajtu v cizině pověst, může přijít o pas, říká tamní poslanec | info.cz

Články odjinud

Každý, kdo kazí Kuvajtu v cizině pověst, může přijít o pas, říká tamní poslanec

Kuvajt bude poslední, kdo naváže vztahy s Izraelem. Důvodem je neuspokojivá situace Palestinců, jejichž osud leží zemi na srdci. V rozhovoru pro INFO.CZ to říká kuvajtský poslanec Šuajb Šabíb Muajzrí, který nyní v Česku vede parlamentní delegaci své země.

Apeloval jste na zdejší poslance, aby nedopustili stěhování české ambasády z izraelského Tel Avivu do Jeruzaléma, což loni učinily USA. Jak by Kuvajt na takový pohyb reagoval?

Především doufáme, že Česko ctí spravedlnost jako klíčovou hodnotu své zahraniční politiky. A předpokládáme, že se přidrží stanoviska OSN (vyzývají členské země tomu, aby ambasády nestěhovaly – pozn. redakce). Co se případné reakce týče, nemohu jako poslanec hovořit za exekutivní moc, v jejíž kompetenci takové kroky jsou. Jsem si ale jist, že by pak naše vláda přijala potřebné stanovisko, samozřejmě po konzultacích s ostatními arabskými zeměmi.

Vlivným zastáncem přesunu velvyslanectví je český prezident Miloš Zeman, který se vyjádřil negativně i na adresu islámu jako takového. Domníváte se, že v Česku nakonec převládne jeho představa?

Chováme naději, že se přinejmenším naši kolegové z českého parlamentu budou zastávat postojů přijatých Spojenými národy. Co se vyslovených poznámek prezidenta Miloše Zemana týče, arabský svět na ně již odpověděl. Samozřejmě respektujeme rozhodnutí suverénních států, i v případě stěhování ambasád, znovu ale apeluji na spravedlnost, která je při řešení mezinárodních sporů nutná.

Izrael nyní usiluje o lepší vztahy s arabskými zeměmi. A daří se mu. Izraelští ministři navštívili i země Zálivu, což bylo donedávna nemožné. Chystá se k normalizaci vztahů s židovským státem i Kuvajt?

Kuvajt bude poslední zemí, která naváže kontakty s Izraelem. Leží nám totiž na srdci neřešený palestinský problém. Co se týče aktivit ostatních arabských zemí, jde čistě o jejich rozhodnutí. My trváme na tom, aby Izrael respektovala všechny rezoluce OSN (odmítají třeba vznik osad na palestinském území – pozn. redakce). Teprve pak nastane vhodná chvíle pro jednání s židovským státem, který by mohly navíc vést arabské země společně.

Záliv ochromila krize mezi Katarem a zbytkem států regionu sdružených do Rady Perského zálivu (GCC). Jak dlouho ještě potrvá izolace Kataru?

Coby poslanci podporujeme snahu našeho panovníka, který se snaží o řešení problému. Katarský emír už také navštívilo naši zemí. Kuvajtský vládce je v tomto ohledu aktivní rovněž mezi špičkami Rady Perského zálivu. Proto věříme, že krize spěje ke smírnému řešení a už velmi brzy bude za námi.

Máte tedy informace o tom, kdy by mohlo dojít k plné normalizaci vztahů?

Podle nás jde v zásadě o řešitelné problémy, zvláště mezi bratrskými zeměmi, za které všechny členské státy Rady GCC – tedy stejně Saúdskou Arábii jako Katar – považujeme.

Zaregistroval jste neklid, který provázel léčebné pobyty arabských návštěvníků, mezi nimi i řady Kuvajťanů, v teplických lázních? Část tamní veřejnosti se stěžovala na chování hostů ze Zálivu.

Ano, zaregistroval jsem tento problém. Po mém soudu jde prostě jen o kulturní rozdíly, o odlišné způsoby chování ve veřejném prostoru. Myslíme, že tyto rozdíly lze jednoduše překonat. Naše ministerstvo zahraničí již také vydalo našim občanům jakýsi návod, čeho se v jiných kulturách vyvarovat. Pokud vím, vámi zmíněný neklid již zřejmě i proto pominul.

Je pravda, že Kuvajt odebere cestovní pas těm lidem, kteří mu dělá v zahraniční nedobré jméno? I takové zprávy se vyskytly.

Ano, to je pravda. A nejde jen o Česko. Pokud jakýkoli Kuvajťan v cizině jedná v rozporu s tamními normami, zabráníme mu v dalším pobytu i cestách. Záleží nám totiž na pověsti naší země v zahraničí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud