Novotný: Syrský sirotčinec Babišovi politicky vyhovuje, Asad má ale munici k propagandě

Pavel Novotný

06. 02. 2019 • 16:30

Česko plánuje postavit v Sýrii ovládané Bašárem Asadem centrum pro osiřelé děti. Premiér Andrej Babiš se patrně domnívá, že tak vyklouzne ze svízelné politické situace. U řady českých voličů patrně zaboduje a nelze mu upřít, že se ve výsledku mazaně vypořádal s kauzou „syrských sirotků“, která mnoha Čechům nedala spát od chvíle, kdy s ní lidovecká europoslankyně Michaela Šojdrová přišla. Vládní akce má ale i stinné důsledky a není tak dobrou vizitkou, jak se na první pohled může zdát.

O co jde? Andrej Babiš v rozhovoru pro ČT oznámil, že založí nadaci pro výstavbu sirotčince na syrském území. Už je podle něj k dispozici i konkrétní pozemek. V areálu má vzniknout škola, zařízení pro předškolní děti, ubytovna, jídelna a hřiště. S tím, že on sám bude platit nejen rozjezd, ale i první rok provozu. „Jsem přesvědčen, že lidem máme pomáhat v jejich prostředí, kde se narodili a kde jsou zvyklí,“ dodal Babiš.

Ten se snad – bez ironie – dokonce domnívá, že tentokrát rozjíždí projekt nejen politicky výhodný, ale i bohulibý. Pomáhat sirotkům, jakýmkoli a kdekoli, je samozřejmě nejvyšší ctností, což krom jiných zdůrazňoval i prorok Mohamed (sám osiřelý). Přesto jde o počin konfliktní a vzhledem ke stavu české společnost v posledku rakovinotvorný…

Věřím premiérovi, že se mu zajídá poslouchat všelijaké (euro)poslankyně a nevládní organizace, které si přejí, aby bohatá země s hlavním městem v Praze (a ekonomickým štábem v Agrofertu) přestala být sebestředná i lakomá a pomohla syrským uprchlíkům. Premiér ovšem potřebuje ustrašené voliče Miloše Zemana, a proto do Česka nemůže přicestovat ani padesát zoufalých dětí. Troufám si proto říct, že nápad postavit sirotčinec v Sýrii mu nyní vyhovuje hlavně politicky. Ukážeme laskavost, ale jinde.

A v tom je problém. Postavit sirotčinec v říši Bašára Asada je jako pomoci válkou zničenému nacistickému Německu, ale s přeživším Hitlerem stojícím stále v jeho čele. Cynická vláda se sídlem v Damašku rozpoutala občanskou válku a její jednotky zabíjely všechny, kdo se postavili na odpor. Což je na Blízkém východě praxe běžná, ale ne tolerovatelná a už vůbec ne obdivuhodná. Je pravděpodobné, že Asad českou vstřícnost propagandisticky využije a Babišův krok vyloží jako uznání svého režimu, který se prezentuje jako oběť, nikoli jako agresor (kterým je). Nemluvě o tom, že „Babišovi“ sirotci budou po ránu pochodovat nikoli pod českou vlajkou, ale portrétem syrského vůdce. Slovy písničkáře Karla Kryla: „… A bylo jim to málo, poručili dětem, modlit se jak si přálo, veličenstvo Kat.“

Co je však patrně nejdůležitější: projekt lokalizovaný v Sýrii neřeší problém jiných obětí občanské války a Asadovy vlády. Europoslankyně Michaela Šojdrová loni odstartovala celou kauzu tím, že chtěla pomoci sirotkům uvízlým v právním vakuu na imaginárním přechodu mezi Sýrií a svobodným světem. Tedy těm, kteří se nacházejí mimo Asadovo hájemství. Mnozí uprchlíci se totiž domů – kde jsou podle premiéra Babiše „zvyklí“ – ani vrátit nemůžou. Buď proto, že na diktátorovi žádali víc svobody, což se neodpouští, nebo i z malichernějších příčin: jejich pozemek, továrna, dílna se zalíbil tomu, kdo od počátku vsadil na Asadovo přežití.

Na tomto místě je třeba se sklonit před mazaností českých přátel Bašára Asada v čele s damašskou velvyslankyní Evou Filipi, která v zemi po celou dobu války působí – na rozdíl od dalších západních diplomatů. Pokud totiž někdo zabil několik much jednou ranou, tak ona a s ní spříznění lidé v diplomacii a byznyse. I jindy evropsky přemýšlející české politiky přesvědčili o přijatelnosti Bašára Asada, čímž Česko zařadili do špalíru s Ruskem, Čínou a Íránem. Vyšla vstříc nejen Andreji Babišovi, ale i svým syrským přátelům, kteří jistě u české zakázky rádi přiloží ruku k dílu.

SDÍLET