Šojdrová znovu hledá v Řecku „sirotky“. Babišova vláda přešlapuje na místě

06. 02. 2019 • 07:00

Debata o přijetí syrských dětí bez doprovodu, které se nacházejí v řeckých uprchlických táborech, v uplynulých měsících štěpila českou společnost. S iniciativou přišla česká europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), která vyzvala vládu, aby k celé věci zaujala postoj. Premiér Andrej Babiš (ANO) přijetí přibližně padesátky dětí bez doprovodu odmítl a včera znovu zopakoval, že je potřeba jim pomáhat v uprchlických táborech a pro Českou televizi uvedl, že Česko postaví centrum pro uprchlíky v Sýrii. Šojdrová se mezitím do Řecka vrátila a v tyto dny se chystá znovu navštívit tábory a jednat s řeckými úřady. „Česká strana přešlapuje na místě,“ říká k tomu.

Včera jste přiletěla do Řecka. Jela jste tam kvůli vaší iniciativě na přijetí několika desítek syrských dětí bez doprovodu v ČR, která před několika měsíci vyvolala velké debaty v celé společnosti?

Do Řecka letím na zasedání předsednictva našeho poslaneckého klubu Evropské lidové strany. Budeme tu řešit zejména cesty boje proti nezaměstnanosti mladých v Evropě. Koná se to v Aténách a budu tedy mít zároveň možnost znovu jednat s řeckými ministry a komisařem EU pro migraci Avramopoulosem o možném přijetí syrských dětí v Česku.

O čem s ním budete mluvit?

Doufám, že budu mít příležitost mu vysvětlit, že v Česku žijí občané, kteří mají potřebu vyjádřit svoji solidaritu vůči Řecku. A také že tu jsou pěstounské rodiny, které jsou připraveny přijmout děti postižené válkou.

Navštívíte znovu uprchlické tábory jako na podzim, kdy vás premiér Andrej Babiš pověřil hledání vhodných dětí pro případné přijetí? Co si od této návštěvy slibujete?

Ano, navštívím dvě zařízení pro malé děti – uprchlíky – a jeden uprchlický tábor, kde jsem již byla loni v dubnu. Vím, že v těchto místech jsou děti bez rodičů mladší 14 let, popřípadě rodiny s mladými dětmi. Ráda bych získala o těchto dětech více informací, které ráda předám českému ministerstvu vnitra.

V posledním rozhovoru pro INFO.CZ jste uvedla, že nyní je vše na straně české vlády, která se má spojit s řeckými protějšky. Máte informace o tom, že tento kontakt už proběhl? Jak to hodnotíte?

Nějaké dopisy si řecké a české úřady vyměnily, ale pokrok se nedostavil. Česká strana přešlapuje na místě.

Co by v tento moment měla udělat česká vláda?

Očekávám, že konečně vezmou v úvahu skutečnou situaci v Řecku a nabídnou pomocnou ruku, která se od nás očekává. Podle posledních informací je nyní v Řecku 3 792 uprchlických dětí bez doprovodu, což je opět o několik stovek více než před půl rokem. Řecké úřady nemají adekvátní střechu nad hlavou pro 2 041 z nich.

Jaké další kroky plánujete vy sama?

Já jsem svůj domácí úkol splnila. Přinesla jsem českým úřadům důkazy, že v Řecku jsou děti, u kterých by přicházela v úvahu doplňková mezinárodní ochrana v Česku. Více už moc udělat nemohu. Plánuji uspořádat veřejné debaty a pochopitelně budu o tématu mluvit i ve volební kampani. Trvám na tom, že můžeme být solidární a dodržet přitom kritérium bezpečnosti.