Kdo všechno je se Zemanem v Izraeli? Strojaři, výrobci radarů, námořníci i pivovarníci | info.cz

Články odjinud

Kdo všechno je se Zemanem v Izraeli? Strojaři, výrobci radarů, námořníci i pivovarníci

Součástí delegace prezidenta Miloše Zemana při cestě do Izraele je i 70 zástupců českých firem nebo vědeckých pracovišť. Cestu organizuje Hospodářská komora ve spolupráci s Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou. ČTK to sdělil mluvčí Hospodářské komory Miroslav Diro.

Podle Dira je mise koncipována jako multioborová, přihlásit se do ní mohla jakákoli česká firma se zájmem o izraelský trh, ale i vědecké instituce nebo vysoké školy. „V 70členné podnikatelské delegaci budou zastoupené firmy napříč regiony, odvětvími a obory," uvedl.

Přihlásily se strojírenské firmy orientující se na výrobu dopravních prostředků, výrobci elektromotorů, čerpadel, ale také firmy zabývající se biotechnologiemi, námořní přepravou, poskytovatelé lázeňských služeb nebo pivovar.

Početnou část delegace tvoří firmy z oblasti obranného průmyslu, zúčastní se třeba výrobci českých radarů a technologií pro detekci zbraní a eliminaci dronů, firmy zabývající se protichemickou a protibiologickou ochranou, výrobci armádních tkanin a velkoprostorových armádních stanů nebo protipožární techniky.

Podnikatelskou delegaci vede prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý, podnikatelského fóra se účastní také ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO).

Podle Dira se izraelským podnikatelům Česká republika představí jako průmyslově orientovaná země. Hospodářská komora hodlá zároveň zdůraznit, že výrobky a služby českých podnikatelů patří mezi špičku ve světě a že dobré renomé v zahraničí mají české firmy také díky IT technologiím, nanotechnologiím, biotechnologickým výrobkům nebo pokročilým technologiím v oblasti obnovitelných zdrojů energie nebo čistíren odpadních vod.

Loni český export do Izraele přesáhl 24 miliard korun, zatímco import byl asi 6,5 miliardy korun. Izrael je tak pro české firmy jedním z nejvýznamnějších mimoevropských trhů. České firmy do Izraele vyvážejí především automobily, měřicí přístroje, ale také zbraně. Izrael vyváží do světa zejména high-tech výrobky, do ČR nejčastěji elektroniku a léky.

Z českých firem se v Izraeli uchytila zejména mladoboleslavská Škoda Auto. Do Izraele vyváží také kopřivnická Tatra, firma Meopta a s izraelskými firmami spolupracuje také třeba firma Aero Vodochody.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud