Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Komunisté zpět u moci? Vidím větší rizika pro demokracii než pro KSČM, říká expert

Komunisté zpět u moci? Vidím větší rizika pro demokracii než pro KSČM, říká expert

Komunisté jsou zatím jedinou stranou, se kterou může Andrej Babiš počítat jako se spojencem při vzniku jeho druhé vlády. A pokud nepodstoupí ústupový manévr, který by počítal s tím, že již nebude aspirovat na post předsedy vlády, bude to právě trestně stíhaný oligarcha, kdo po téměř třiceti letech v opozici komunisty vytáhne zpět k podílu na exekutivě. Podle politologa Lukáše Jelínka je otázka připuštění KSČM k moci hlavně věcí vkusu. „Vidím větší rizika pro českou demokracii než komunisty. Ovšem chápu ty, pro něž je spolupráce s nástupnickou stranou totalitní KSČ zásadní etický problém,“ říká exkluzivně pro INFO.CZ.

„Komunistická strana Čech a Moravy je stranou velkých slov, ale malých činů,“ myslí si Jelínek. Tuto tezi ilustruje na několika příkladech. „Ráda by zásadně změnila českou zahraniční politiku, daňovou politiku, strukturu ekonomiky a podobně, ale když jde do tuhého, couvne.“ Podle něj se to týká našeho vztahu k NATO, Evropské unii, vojenským misím, čerstvé kauzy novičok, ale i jen nesmělého prosazování progresivnějších daní nebo sektorové daně. „U té jim například stačí, když Babiš toto téma otevře při jednání s evropskými partnery,“ připomíná.

Komunisté jsou podle Jelínka svou historií standardní a klasickou, programově laděnou stranou, avšak vlastní profilací jde ještě pořád o subjekt protestní a antisystémový. Právě z protestního apelu přitom KSČM těžila po celé polistopadové období. A z téhož důvodu také v posledních volbách neuspěli. „Komunisté dosud těžili ze svého protestního rázu. Nyní ale přišly formace podstatně dynamičtější – zejména hnutí ANO Andreje Babiše a SPD Tomia Okamury,“ upozorňuje Jelínek.

Podle něj jim zároveň nepomohlo, že jsou vnímáni jako lenivé ryby spokojeně přežívající v malostranském akváriu. A přestože loni zaznamenali nejslabší volební výsledek od voleb v roce 1992, volilo je pouhých 393 100 (7,76 %) voličů, jsou to právě oni, kdo za aktuální konstelace díky Babišovi posiluje svůj vliv na politický provoz. „Po drtivé porážce musela KSČM zkusit změnit strategii. V jejím rámci se snaží přesvědčit voliče, že podstatné body ze svého programu dokáže prosadit - nejlépe koketováním s Babišovou vládou,“ říká Jelínek.

Nepochybuje přitom, že jde v mnoha ohledech o strategii riskantní. „Je to hop, nebo trop. Když pragmatik Vojtěch Filip neuspěje, mohou jej vystřídat radikálové, kteří si nebudou chtít zadat prakticky s žádnou vládou. Hlavně by to ale znamenalo výrazné personální střídání. To Filip nehodlá dopustit,“ říká Jelínek. Přitom k onomu střídání v čele strany může dojít už za necelé dva týdny na sjezdu, který se koná v Nymburce. A nelze vyloučit, že Filipa na postu předsedy vystřídá stávající první místopředseda strany Josef Skála.

Jelínek přitom Skálu označuje za zvláštní úkaz. „Chová se bezprostředněji, civilněji a dynamičtěji než Filip. Umí se usmívat a používá srozumitelnější jazyk. Z obsahu jeho slov ale mrazí,“ upozorňuje Jelínek. Skálu lze totiž označit představitele neostalinistického proudu uvnitř KSČM. „Sází na obhajobu neobhajitelného a interpretuje moderní českou a československou historii pohledem komunistického kádru z 80. let minulého století,“ vysvětluje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ.

V jednom je však podle Jelínka jeho instinkt přesný. „Ví, že radikální levicová strana by měla být raději věčnou opozicí, než podržtaškou miliardářského hnutí, jehož šéf co chvíli opakuje, že kdyby to šlo, vládl by s největší chutí s pravicovou ODS,“ říká. Jelínek zároveň zdůrazňuje, že by bylo absurdní zbavovat komunisty jejich identity. „Nemají důvod na to přistoupit. Něco jiného ale je zachovat si specifický, byť mnohými legitimně kritizovaný program, a něco jiného lpět na zločinech stalinismu i přešlapech normalizace,“ upozorňuje.

Je přesvědčený, že by za důrazný distanc od největších zhůvěřilostí čtyřicetileté vlády nástupnická organizace KSČ nic nedala. „Kdo generální omluvu chtěl slyšet, slyšel ji. Problém ale, že KSČM dodnes trvá na šílené interpretaci některých konkrétních událostí. Nesmí se pak divit, že reakcí na ni je ostrakizace ze strany demokratických stran,“ pokračuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ. S případnou volbou Skály souvisí ještě jeden výrazný moment. KSČM totiž čelí stárnoucí členské základně, zrovna tak se ji nedaří oslovovat mladší voliče.

A pokud by se Skála stal skutečně předsedou, potenciál strany by zůstal i do budoucna v tomto ohledu značně omezen. „KSČM sice provozuje protestní rétoriku, ale její styl mladé voliče odrazuje. Je těžkopádná, tesilová, používá nesrozumitelný jazyk. Hodně ji ovlivňuje struktura členů i voličů. Strana, jejímž jádrem jsou zhruba sedmdesátníci, sotva dokáže být zároveň pružná a moderní, aby oslovila voliče pod třicet,“ uvažuje Jelínek v rozhovoru pro INFO.CZ.

Zkrátka a dobře, pokud má Komunistická strana Čech a Moravy přežít, musí podle Jelínka nezbytně podchytit právě také střední a mladší generaci protestních voličů. „K tomu potřebuje úderný obsah a atraktivní formu. Technokratický styl není řešením. Zároveň se musí pokusit zejména na komunální a krajské úrovni prezentovat nové, uvěřitelné tváře s příběhem, který by jim otevřel dveře i do vysoké politiky,“ uzavírá Lukáš Jelínek.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1