Články odjinud

KSČM se uvelebila za hesly, že její priority plní vláda. Chce to tlak zleva, burcuje komunista Skála

KSČM se uvelebila za hesly, že její priority plní vláda. Chce to tlak zleva, burcuje komunista Skála

Josef Skála, dlouholetý oponent Vojtěcha Filipa uvnitř KSČM, v rozhovoru pro INFO.CZ tvrdí, že cílem podpory vzniku menšinové vlády hnutí ANO a ČSSD bylo zablokovat comeback pravice. Avšak právě ta se letos podle něj vrátila k moci i tam, kde o tom už pomalu ani nesnila. „Sama podpora vzniku vlády je v tom nevinně. Kámen úrazu je v tom, jak se praktikuje její tolerance. V absenci svěží, bojovné opozice. A právě to je to, co pátek vystaví ještě přehlednější zkoušce,“ vysvětluje Skála s tím, že páteční mimořádná schůze sněmovny, kde se bude hlasovat o důvěře vládě, bude mít dalekosáhlé důsledky pro budoucnost české levice v zemi.

Jak hodnotíte současné peripetie týkající se kauzy Čapí hnízdo a Andreje Babiše?

Báchorce, že jde o Čapí hnízdo, věří jen IQ tykve. Ta rvačka tu běží o nepoměrně vážnější témata. Jak ta budoucí – třeba zda a jak bude zajištěno naše energetické zázemí už za pár let. Tak ta minulá – hlavně kam se poděly ekonomické zdroje, jež byly kolektivní investicí několika generací. „Kdo za to může“ – a jsou-li ty tam už opravdu nenávratně.

Vybíjená na téma Čapí hnízdo, strčené pod nos podhradí, je navíc striptýzem třeskutě „omezené suverenity“. Maňásky postrkují loutkovodiči, co ani neumí česky. Ten randál je od všeho, o čem jsou skutečné národní a sociální priority, vzdálen světelné roky

Nezatěžuje ale Andrej Babiš českou politiku přece jen už příliš? Neměl by ve světle aktuálního dění na post premiéra rezignovat?

Být dnešní poměry demokracií, za niž se vydávají, máme úplně jinou vládu i parlament. Politiku však pase „škvára“ vydolovaná z cizí práce. A tak máme vlády a parlamenty, jimž většina lidí nevěří už dlouhé roky. Premiérovi jde na ruku, kdo konkrétně mu jde po krku. Na Mirka Dušína si hrají partaje pasené Jurským parkem kleptomanie.

Farizejský nevkus dává galakoncert. Rubem je ovšem i jeden precedens. Je-li obviněn i docela řadový soudce, státní zástupce nebo policista, bývá postaven mimo službu. A vrací se do ní, teprve až se prokáže, že byl obviněn neprávem.

A jak v tom všem vnímáte roli KSČM? Anebo jinak: jak hodnotíte postup jejího vedení v aktuální politické krizi?

Skutečně směrodatná otázka zní, jak ho vnímá levicová veřejnost. A tady to bez „ztráty kytičky“ bohužel není. Ten problém nevyvstal až teď. Sahá až k tomu, jak byla sjednána podpora vzniku vlády – a co vše už její tolerance dokázala mlčky spolknout. Můj názor je znám už od konce loňského října. S vítězem voleb to chtělo veřejný dialog, opřený o většinové společenské nálady.

Podpora vzniku vlády, blokující zhrzenou opozici zprava, si přeci žádá opoziční tlak zleva znásobit – a co možná zviditelnit. A ne se uvelebit za hesly, že teď naše priority plní sama vláda. To totiž ve finále oslabuje i pozici vlády, mající blokovat menšinovou pravici. Verdikt ve sporu, o němž je řeč, vynáší i vývoj volebních preferencí. Kdy se té pravdě pohlédne do očí, je však stále ve hvězdách.    

A kde spatřujete základní východiska z krize? Jaké existují realistické možnosti, pokud jde o budoucí vývoj české politiky?

Cirkus kolem Čapího hnízda je nenabízí. Nad to, oč dneska běží především, vypouští naopak slzný plyn. Realistická východiska přinese jen politika, která se postaví čelem k reálným problémům. K obnově naší ekonomické suverenity dřív, než ji „Revoluce 4.0“ změní v ještě menší smršťovací fólii. K restartu potravinové soběstačnosti. Obranyschopnosti vůči tomu, co nám hrozí skutečně, a ne podle konjunkturálních říkanek.

Zahraniční politiky, razící národní zájem, a ne opisující z fermanů „ředitele zeměkoule“ a bruselských bařtipánů. Práva na soukromí pod střechou nad hlavou pro lidi s běžným příjmem. Ostatních podmínek populační reprodukce, bez níž na „Husákovy děti“ číhá prekérní stáří. Vzdělání, které nebude lidi měnit v „duchovní bezdomovce“, řečeno bonmotem paní Lenky Procházkové.

„Vnitřní dluh“, nakupený za poslední dekády, obsahuje i řadu jiných položek. Například kůrovcový masakr, hrozící zničit většinu lesů už během pár let – a zmrzačit tak ještě víc i naše vodní zdroje. Nebo nevídanou pandemii duševních poruch a nemocí, jejichž původ je sociální. Co z toho všeho dnešní politická scéna řeší doopravdy?

Čím déle jí to vydrží, tím víc to s ní zatřese pak. Komu se politika nezvrhla v arabský bazar, promýšlí „cestovní mapu“ z dnešní pasti už teď. A hledá pro ni spojence napříč celým racionálním a zodpovědným spektrem. Poptávka po jednom i druhém přijde už brzy. Mnohem dřív, než se to jeví přes cedník dnešní politiky.    

Menšinová vláda Andreje Babiše by ale nevznikla bez podpory komunistů, zrovna tak bude vláda KSČM potřebovat v pátek při hlasování o nedůvěře. Jaké vidíte argumenty pro podporu Andreje Babiše a jeho vlády?

Naštěstí se bude hlasovat o návrhu menšinové opozice zprava, aby se vládě vyslovila nedůvěra. A pro to se důvod, slučitelný se zájmy „dolních deseti miliónů“, nezjeví ani v surrealistickém poblouznění.


Jaké argumenty a hlediska hovoří pro opačný postup, tedy aby se KSČM přidala k opozičním stranám?

Ke stranám, majícím na hrbu loupež tisíciletí, by se přidal jen politický sebevrah. Od nás se čeká jasná alternativa, a ne triangl v cizím orchestru. Což ovšem platí ve vztahu ke všem kohoutům na dnešním politickém smetišti.  

A není to přece jenom tak, že se v politice aspoň občas vyjeví situace, které si vyžadují zásadový nebo principiální postoj. A není právě tato jednou z nich?

Takový postoj to chce trvale. Na křižovatkách, jako je ta dnešní, však samozřejmě o to víc. V komparsu partají, soutěžících v sociálním darwinismu – a „spojenecké věrnosti“ proti vlastní zemi – bychom si pustili plyn a podřezali žíly. Upadnout ovšem nesmíme ani v podezření, že jsme v koňské handlíře zdegenerovali i my. Naše parketa začíná tam, kde všichni ostatní končí. Z ataku na vládu trčí manuál „barevných revolucí“ – a jejich „neziskových“ geril na dálkový ovladač.

Kdo jiný to má vytáhnout na světlo denní víc, než právě my? A dovést to právě teď i do tlaku na přijetí zákona, který poskoky cizí moci ohradí regulací, platnou v Americe už osmdesát let? Přeje si panstvo debatu o finančních podvodech? Koleduje si o to pravice, která ty „tunely“ kolaudovala – a nechala jimi zdefraudovat statky za desítky tisíc miliard? Není to nahrávka právě na naše smeče? Na velkou ofenzívu, která to zločinné spolčení obnaží nadoraz?

My, kdo nikam nepřeběhli, jsme nic neukradli. Proti defraudaci hodnot, vytvářených řadou generací, protestujeme od počátku. Za cenu nekonečných urážek a často i existenční msty. Tím víc si musíme vzít slovo jménem všech, kdo byl okraden a je okrádán dodnes. A dovést to i do konkrétních návrhů, jímž lidé porozumí víc, než kdykoli doposud. Pokud to uděláme, důvěru v naši politiku to znásobí. Nestane-li se tak, hrozí nám pravý opak.

Budou komunisté hlasovat v pátek jednotně?
 
Bývá to dobrým zvykem. Znovu a znovu se, pravda, tolerují i skandální výjimky. Hlavně miláčkovi médií, nastavujících „pražské kavárně“. Že by to hrozilo i tentokrát? Nechme se překvapit.
 
A ještě jednu otázku mi dovolte: neukazuje se nakonec, že byla podpora menšinové vlády s trestně stíhaným premiérem v čele ze strany KSČM chybou?

Cílem podpory vzniku vlády bylo zablokovat comeback pravice. Právě ta se však letos vrátila k moci i tam, kde o tom už pomalu ani nesnila. Sama podpora vzniku vlády je v tom nevinně. Kámen úrazu je v tom, jak se praktikuje její tolerance. V absenci svěží, bojovné opozice. A právě to je to, co pátek vystaví ještě přehlednější zkoušce. S tím dalekosáhlejšími důsledky pro budoucnost české levice.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818