Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Kubera na Hrad? Manželce se zatím nechce, ale přemlouvá ji

Kubera na Hrad? Manželce se zatím nechce, ale přemlouvá ji

Místopředseda Senátu a dlouholetý senátor ODS Jaroslav Kubera zatím nechce spekulovat o tom, zda bude sám za sebe kandidovat příští rok na prezidenta. Dosud se mu však nepodařilo přesvědčit manželku, aby s ním žila na Hradě. Senátor a primátor severočeských Teplic to řekl v České televizi.

"Já žiju už 50 let s jednou partnerkou. A myslím si, že ona má morální právo, aby se rozhodla, jestli chce, nebo nechce být první dámou. Zatím se vyjadřuje velmi skepticky, zatím nechce, zatím se mi ji nepodařilo přesvědčit, že závěr jejího života na Hradě by byl příjemný," řekl Kubera.

 "To je velmi daleko," odpověděl Kubera na otázku, jestli bude kandidovat sám za sebe. Podle něj záleží i na tom, jaké rozhodnutí oznámí v březnu prezident Miloš Zeman, protože všichni možní kandidáti čekají na Zemanovo rozhodnutí. ODS na tom není podle Kubery natolik dobře, aby mohla investovat 100 milionů do volební kampaně, ale její stanovy umožňují kandidátovi kandidovat za jiné uskupení nebo sám za sebe.

 

Nechtěl ani komentovat, zda půjde do volby v případě, když bude Zeman opět kandidovat. Ideálního kandidáta na funkci hlavy státu popsal pomocí přirovnání k mixéru. "Když do toho mixéru dáte Václava Havla, Václava Klause a Miloše Zemana, tak vám vyjde kandidát, který může vyhrát. Ten kandidát musí mít tu vlastnost, že dokáže oslovit jak 'pražskou kavárnu', tak zaměstnance, tak nezaměstnance, dokonce i nezaměstnané," řekl.

Prezident Zeman by měl oznámit 10. března, zda se bude o funkci hlavy státu ucházet znovu. O jeho soupeřích zatím není jasno. Kandidaturu na prezidenta dosud oficiálně oznámili podnikatel a textař Michal Horáček, podnikatel Igor Sládek a lékař a aktivista Marek Hilšer. Kandidaturu nevylučuje například ani bývalý senátor a někdejší místopředseda Senátu Zdeněk Škromach (ČSSD), nebude však kandidovat proti Zemanovi. Kubera už v minulosti připustil, že pokud by se ve volbě měli utkat jen kandidáti jako Škromach, pak by se pro kandidaturu také rozhodl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744