Kandidatura na prezidenta? Záleží, zda mě zvolí místopředsedou ANO, říká Stropnický pro INFO.CZ

01. 02. 2017 • 07:23

Jméno ministra obrany Martina Stropnického zaznívá stále častěji v souvislosti s možným prezidentským kandidátem hnutí ANO. Nepostavit vlastního reprezentanta do prezidentského klání by bylo i podle něj samotného alibismus. Jeho kandidatura záleží na tom, zda bude na únorovém sjezdu zvolen za místopředsedu. „Pokud bych měl silný mandát jako místopředseda, tak to znamená vyslovení obecné důvěry. To je pro tu úvahu důležité,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Zásadní je i to, zda se rozhodne znovu kandidovat Miloš Zeman. „Není hanebným kalkulem čekat, co prezident Zeman. To je naprosto legitimní součást úvahy,“ říká. Současný prezident je podle něj silný protivník ve výhodné pozici. „Rozeběhnout se proti popravčí četě není statečnost, ale hloupost,“ dodává Stropnický.

Blíží se únorový sjezd hnutí ANO. Už je jasněji, zda se uvnitř hnutí uskuteční prezidentské primárky?

Úkoly hnutí mají své pořadí. První je na řadě drobná změna stanov a převolení velení. A já jsem přesvědčen, že tam dojde ke změnám jak na místopředsednických postech, tak v řadových členech předsednictva. To je dohromady třináct lidí, takže ani nevychází co kraj, to člověk. A každý kraj tam chce někoho mít. Vzápětí na to, a to už leckdo z nás připravuje některou z kapitol, je program do podzimních voleb. Kdybych to označil pěti stupni, tak je to ve fázi dvě. Pak je teprve na řadě to, o čem mluvíte. Takže si nemyslím, že na únorovém jednání se o tom bude nějak mnoho mluvit. Až nové předsednictvo zasedne poprvé někdy v březnu, tak tam předpokládám, že se o tom mluvit bude. A řekne se: pojďte, uděláme to takto a tehdy a tehdy. Jsem zastáncem toho, že není kam spěchat.

Existuje možnost, že by se primárky vůbec nekonaly?

Neslyšel jsem je nějak zpochybňovat. Myslím, že pravděpodobná varianta je ta, že každý kraj vygeneruje kandidáta. To neznamená, že jich bude tolik co krajů. Mohou být dohromady dva, může jich být sedm.

Připadá v úvahu situace, že by hnutí ANO vůbec neposlalo do prezidentského klání svého kandidáta?

Opravdu si myslím, že nejde nemít svého kandidáta. To by podle mě bylo vnímané právem jako alibismus. Samozřejmě záleží také na tom, co 10. března oznámí prezident Zeman.

To je pro vás rozhodující informace?

Zmínil jste, že určení prezidentského kandidáta není věc, na kterou by se mělo spěchat. Nabízí se interpretace, že vyčkáváte na rozhodnutí Miloše Zemana.

Je to o posloupnosti a aktuálnosti v pracovním kalendáři. A marná sláva, tohle přijde na řadu po parlamentních volbách. Ale samozřejmě je důležitá zpráva, zda se prezident rozhodne obhajovat svůj mandát. Ale k tomu říkám tu druhou větu, že bez ohledu na to bychom dost dobře neměli stahovat kalhoty.

O vás se také mluví jako o kandidátovi. Zkusíte štěstí v primárkách?

Na to bude mít určitě vliv to, zda budu v únoru zvolený jako místopředseda strany. Nyní jsem člen předsednictva, to je o jeden stupeň méně. Záleží, zda získám mandát. Nyní mám podporu ze sedmi krajů, což je s Richardem Brabcem (ministr životního prostředí – pozn. red.) nejvíce. Pokud bych měl silný mandát jako místopředseda, tak to znamená vyslovení obecné důvěry. To je pro tu úvahu důležité. Ale obecně není hanebným kalkulem čekat, co prezident Zeman. To je naprosto legitimní součást úvahy. Je rozdíl, když si konkurují dva kandidáti, jak to bylo před čtyřmi lety, nebo když jeden z nich je prezident a druhý vyzyvatel. Rozdílů je celá řada. Prezident je člověk, který má určitý věk a dispozici a teď přijde třeba pan Horáček (prezidentský kandidát Michal Horáček – pozn. red.) a začne současnou hlavu státu jakoby okopávat. To není dobrá pozice. Spousta lidí si řekne, takhle se přece s prezidentem nemluví. To rozdává karty velmi ve prospěch současného prezidenta. On navíc neustále rotuje po území, takže je těžké mu konkurovat.

Mohl byste vy být tím vyzyvatelem?

Jen si uvědomuji ty okolnosti. Je to součást mé úvahy vzadu v hlavě, protože občas si tu otázku kladu, visí ve vzduchu. Já znám pana Zemana velmi dlouho. Je to silný protivník. Takže člověk, který si řekne ano, já do toho jdu, tak si to všechno musí pečlivě spočítat. A to není hanebný kalkul. Rozeběhnout se proti popravčí četě není statečnost, ale hloupost.