Články odjinud

Mladí socialisté se hlásí o slovo. Do čela ČSSD kandiduje 27letý Hejduk

Mladí socialisté se hlásí o slovo. Do čela ČSSD kandiduje 27letý Hejduk

Do vedení ČSSD se dere mladá krev. Na blížícím se sjezdu chce prorazit 27letý předseda spolku Idealisté.cz Radim Hejduk. Zaměřit se chce na řešení sociální nerovnosti nebo vědu, výzkum a inovace. Je to poprvé, co se někdo z mladých socialistů snaží vystřídat dosud známé tváře a oznamuje kandidaturu do vedoucích pozic strany. ČSSD je po prohraných volbách v krizi a trpí nedostatkem lidí s ambicí převzít vedení.

„ČSSD na tom v současnosti není nejlépe,“ začíná Hejduk zprávu, jejímž prostřednictvím kandidaturu do vedení strany oznámil. Kritizuje řešení personálií v médiích a vyzývá k diskusi o budoucím směřování partaje.

„Já jsem tu, tady a teď, a začínám tu vzývanou diskusi. Mám program, mám sdělení, mám vizi a odhodlání měnit věc. A chci slyšet, jak na to strana zareaguje. A ona zareaguje, protože už se nemůže schovávat. Já chci, aby řekla ano, protože věřím, že zítřek může být sociálně demokratický. A pokud ve společnosti zvítězí víra v sociální spravedlnost, tak zítřek sociálně demokratický bude,“ praví.

Problémy, které má strana řešit, spočívají podle Hejduka hlavně v prohlubujících se rozdílech mezi Prahou, Brnem a zbytkem republiky, zaostávání v oblasti vědy, výzkumu a inovací, odvádění zisků zahraničními firmami nebo v drahém bydlení či exekucích.

„Upřímně, už se nedá čekat, protože ČSSD není v kondici, kdy by čekat mohla. Potřebuje energii, novou krev. Potřebuje i zariskovat a oslovit mimo tradiční elektorát i mladé lidi, protože jen tak neztratí kontakt s dobou. Zkrátka chci stmelit generace,“ prohlašuje Hejduk.

Strana dosud své lídry vybírala z osvědčených jmen. Nestávalo se často, že by do vedení pronikl někdo takto mladý. Například bývalý premiér Bohuslav Sobotka se místopředsedou stal v roce 2005, kdy mu bylo 32 let. Hejduk je nyní o pět let mladší.

Omlazení by se ČSSD mohla dočkat i na postu předsedy. Svoji kandidaturu v pondělí oznámil dosavadní místopředseda strany a Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Také podle něj si sociální demokracie nyní sahá na dno. Uvedl, že ji chce postavit zpět na nohy a chtěl by, aby více dělala politiku zaměřenou na své tradiční skupiny voličů – pracující, rodiny s dětmi nebo penzisty. Nové vedení vybere ČSSD na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud