Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Mladí socialisté se hlásí o slovo. Do čela ČSSD kandiduje 27letý Hejduk

Mladí socialisté se hlásí o slovo. Do čela ČSSD kandiduje 27letý Hejduk

Do vedení ČSSD se dere mladá krev. Na blížícím se sjezdu chce prorazit 27letý předseda spolku Idealisté.cz Radim Hejduk. Zaměřit se chce na řešení sociální nerovnosti nebo vědu, výzkum a inovace. Je to poprvé, co se někdo z mladých socialistů snaží vystřídat dosud známé tváře a oznamuje kandidaturu do vedoucích pozic strany. ČSSD je po prohraných volbách v krizi a trpí nedostatkem lidí s ambicí převzít vedení.

„ČSSD na tom v současnosti není nejlépe,“ začíná Hejduk zprávu, jejímž prostřednictvím kandidaturu do vedení strany oznámil. Kritizuje řešení personálií v médiích a vyzývá k diskusi o budoucím směřování partaje.

„Já jsem tu, tady a teď, a začínám tu vzývanou diskusi. Mám program, mám sdělení, mám vizi a odhodlání měnit věc. A chci slyšet, jak na to strana zareaguje. A ona zareaguje, protože už se nemůže schovávat. Já chci, aby řekla ano, protože věřím, že zítřek může být sociálně demokratický. A pokud ve společnosti zvítězí víra v sociální spravedlnost, tak zítřek sociálně demokratický bude,“ praví.

Problémy, které má strana řešit, spočívají podle Hejduka hlavně v prohlubujících se rozdílech mezi Prahou, Brnem a zbytkem republiky, zaostávání v oblasti vědy, výzkumu a inovací, odvádění zisků zahraničními firmami nebo v drahém bydlení či exekucích.

„Upřímně, už se nedá čekat, protože ČSSD není v kondici, kdy by čekat mohla. Potřebuje energii, novou krev. Potřebuje i zariskovat a oslovit mimo tradiční elektorát i mladé lidi, protože jen tak neztratí kontakt s dobou. Zkrátka chci stmelit generace,“ prohlašuje Hejduk.

Strana dosud své lídry vybírala z osvědčených jmen. Nestávalo se často, že by do vedení pronikl někdo takto mladý. Například bývalý premiér Bohuslav Sobotka se místopředsedou stal v roce 2005, kdy mu bylo 32 let. Hejduk je nyní o pět let mladší.

Omlazení by se ČSSD mohla dočkat i na postu předsedy. Svoji kandidaturu v pondělí oznámil dosavadní místopředseda strany a Poslanecké sněmovny Jan Hamáček. Také podle něj si sociální demokracie nyní sahá na dno. Uvedl, že ji chce postavit zpět na nohy a chtěl by, aby více dělala politiku zaměřenou na své tradiční skupiny voličů – pracující, rodiny s dětmi nebo penzisty. Nové vedení vybere ČSSD na mimořádném sjezdu 18. února v Hradci Králové.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1