Nejsem Feri, ten je vtipnější, říká Hejduk z ČSSD. Fanoušků má ale víc než Zaorálek a Sobotka

Markéta Žižková

20. 09. 2017 • 23:00

Je mladý a na Facebooku má ze všech sociálních demokratů nejvíc fanoušků. Například volebního lídra strany Lubomíra Zaorálka sleduje sedm tisíc lidí, jeho víc než 17 tisíc. Je to takový Dominik Feri ČSSD? Radim Hejduk, který za stranu kandiduje v podzimních volbách v Praze, se tomuto přirovnání trochu brání. „Musím upřímně říct, že on je na internetu vtipnější než já. Cílí někam úplně jinam než já,“ popisuje Hejduk v rozhovoru pro INFO.CZ. Mezi Hejdukovy fanoušky patří především ženy, které pečují o někoho blízkého. Vyplývá to už z jeho tematického zaměření. Proč má levice včetně ČSSD na sociálních sítích rezervy? Čtěte rozhovor.

Ze sociálních demokratů máte na Facebooku nejvíce fanoušků. Sleduje vás víc než 17 tisíc lidí. Váš volební lídr jich má sedm tisíc. Jak si to vysvětlujete?

Mám velkou výhodou, že jsem neokoukaný obličej. V politice jsem nově, respektive ne z vnitrostranického pohledu, ale v tom smyslu, že jsem poprvé na kandidátce na relevantním místě. Pak je to také styl komunikace, který jsem zvolil. A tématika. Ta je úplně nejdůležitější. Vybral jsem si téma, které neakcentuje žádná politická strana. A to jsou dobré mezilidské vztahy, hlavně mezi generacemi. K tomu jsem našel pár zajímavých a inovativních programových bodů, které nestojí moc peněz, takže je uvěřitelné, že je lze realizovat. Jako poslanec bych je mohl ovlivnit. Například tématika mezigeneračních center je dost silná a našla si své publikum, které se u mě začalo koncentrovat. V tom spočívá má „výhra“: zaměřil jsem se na konkrétní věc, která je srozumitelná a věřím, že i prosaditelná. Nejsou to obecná hesla.

Jak dlouho se věnujete svému profilu?

Stránku jsem založil před minulými komunálními volbami. Tehdy jsem figuroval na předposledním místě na kandidátce do magistrátu. Nevnímal jsem tenkrát FB stránku jako něco zásadního. V komunálních volbách ani v podstatě nelze někoho vykroužkovat nahoru. Vyzkoušel jsem to ale a počet lidí, co se zajímají o mou stránku, rostl a roste až do dneška.

Kdo je Radim Hejduk?

Radim Hejduk (ČSSD) se narodil na počátku 90. let. V říjnových volbách do Poslanecké sněmovny kandiduje z šestého místa v Praze. Je také předsedou nezávislého sociálnědemokratického spolku Idealisté.cz.

Jaký typ příspěvků publikujete na své stránce?

Nejúspěšnější jsou videa, v nichž ukazuji dobrou praxi ze zahraničí, která je třeba aplikovaná i u nás, ale moc se o ní neví. Jedná se například o propojení mateřské školy s domovem pro seniory tak, aby třeba část dne trávili společně. Podporují se tak dobré vztahy mezi generacemi a obohacuje to jak starší, tak mladší. Snažím se to celé, ať už je to odkaz na článek nebo obrázek, dělat pozitivně. Klasická politická komunikace je poukázat na problém a poté říct, co se s ním dá dělat. Já na to jdu trochu zkratkou. Chci ukázat přímo řešení, které funguje. V tom podle mě spočívá rozdíl, který se promítá i do vysokého počtu lidí, kteří mě sledují.

Na koho primárně cílíte?

Nebyla to moje vypočítavost, ale přirozeně došlo k tomu, že tato tématika zajímá především „sendvičovou generaci“. To jsou lidé, kteří pečují o více blízkých lidí, ať už je to malé dítě nebo starší člověk. A ve většině případů to jsou ženy. Osmdesát procent mých fanoušků na Facebooku jsou ženy v rozmezí 25 až 55 let. To jsou často ty, které mají i tzv. „dvojí práci“ – kromě svého zaměstnání ještě pečují o své blízké. Jsou to často citliví a empatičtí lidé se zájmem o témata, která se snažím podporovat.

Stránku si spravujete sám?

Obsah vybírám úplně sám, ale mám nakontraktovaného člověka, který mi ho pomáhá vytvářet. Dokáže přinést dobrou formu. Musím to tak mít i kvůli zákonu o transparentnosti hospodaření v předvolebních kampaních (na hospodaření stran nově dohlíží speciální úřad – pozn. redakce). Na konci příspěvku uvádím, že ho vytvořil tento konkrétní člověk.

Jak už jsem zmínila, Lubomír Zaorálek má za sebou tým lidí, kteří mu pomáhají sociální sítě spravovat. I tak má „jen“ zhruba sedm tisíc sledujících. V čem dělá chybu?

Předně chci říct, že styl komunikace Lubomíra Zaorálka je skutečně lepší.

Myslíte ve srovnání s Bohuslavem Sobotkou?

Je to nejlepší lídr, kterého jsme si nyní mohli vybrat. Styl komunikace je mi blízký a myslím, že bude sympatický více lidem. Snaží se to – a někdy i dobře – převést na Facebook. Je důležité, aby probíhala interakce s uživateli sociálních sítí. On je přece jen dlouholetý politik, a tím to bude mít vždy těžší než já. Člověk raději dá like někomu neznámému, který udělá něco zajímavého. Na Facebooku je vaše aktivita vidět i u přátel a kdyby třeba někdo z vašich přátel neměl rád Lubomíra Zaorálka, tak o to více se bojíte lajknout jeho stránku. Tento faktor u mě není.

Kolik času vám vaše facebooková aktivita zabere?

Snažím se to dělat přirozeně. Když mě napadne nějaké téma, které bych mohl sdílet, tak to prostě udělám. Nepřemýšlím nad tím dva dny.

Nejste takový Dominik Feri (TOP 09) sociální demokracie? Máte k sobě blízko věkem. On je velice aktivní na sociálních sítích...

Musím upřímně říct, že Dominik Feri je na internetu vtipnější než já. A cílí někam úplně jinam než já. Respektive já se zaměřuji hodně na obsah a myslím, že Domink Feri má výhodu ve formě. To je zásadní rozdíl mezi námi. Já se snažím být raději serióznější a přinášet celospolečenská témata. Dominik si může dovolit používat třeba memy. Tím reaguje na úplně nejmladší voličskou skupinu, to já nedělám. Bylo by ale samozřejmě fajn, pokud bych mohl ukázat, že lze politiku dělat trochu jinak. V tom smyslu jsme si možná trošku podobní. On má ale mnohem více sledujících. Což je dáno i tím, že je přece jen déle známější jako internetová osobnost než já.

Dominik Feri má 78 tisíc sledujících, Andrej Babiš (ANO) dokonce 140 tisíc. Podaří se někdy i sociálním demokratům dosáhnout na taková čísla? V současnosti je to opravdu velký rozdíl.

Myslím, že Facebook je zatím na levici obecně trochu podceňovaný. Zrovna sociální demokracie oproti jiným levicovým stranám se to ale snaží podchytit a přistupovat k tomu profesionálnějším způsobem. Zatím se ale hledá. Je to zřejmé z toho, jaké máme primárně voliče. Náš volič doposud na Facebook příliš nebyl. Nyní ale sociální sítě začínají kopírovat společnost, to znamená, že i trochu stárnou a dostávají se mimo města. Očekávám tedy, že tím bude soc. dem. růst. Potřebuje k tomu ale samozřejmě dobrý obsah. Musíme se s ním naučit pracovat.

Jde o to, jestli fakt, že vy o tolik předháníte ostatní sociální demokraty, není spíše jejich prohra než vaše výhra.

Výhodou sociální demokracie byl vždycky přímý kontakt s voličem. I já si pamatuji Zemák (Autobus, který používala ČSSD v předvolebních kampaních. V 90. letech jí dopomáhal k úspěchům ve volbách – pozn. redakce). Myslím, že to je věc, která fungovala a odlišovala sociální demokracii od ostatních. Další strany na to ale reagovaly a také přišly s kontaktní kampaní. Mezitím si pravice dokázala osvojit Facebook. Startovní čáru měla trochu jinde než sociální demokracie. To ale neznamená, že ji nelze dohonit. Myslím, že třeba Jeremy Corbyn v Británii ukázal, že to lze, a to v řádu jednoho volebního cyklu. Myslím tím překonat pravici a stát se nejpopulárnějším politikem.

Do říjnových voleb jste číslo šest na pražské kandidátce ČSSD. Co přiměje mladého člověka vstoupit do politiky, a to ještě v rámci tradiční strany jako sociální demokracie?

Vychází to z mého životního příběhu. V těchto hodnotách jsem sám vyrůstal. Můj děda sice neměl stranickou knížku, ale byl sociální demokrat. Prožil koncentrační tábor a nucené práce společně s Felixem Kolmerem, který utekl z Terezína a Osvětimi. Má jednu z nejstarších stranických knížek. Na naši rodinu to hodně působilo. Životní příběhy lidí kolem mě, mě v tom utvrdily. Proto jsem se rozhodl vstoupit do sociální demokracie. Můžete říct, že mnoho lidí ve straně má hodnoty jiné nebo si je vykládá jinak, já ale nechci zakládat žádnou vlastní stranu. Jsem sociální demokrat.

Na čem z programu vám nejvíce záleží?

Problematika péče je podle mě velmi důležitá. Také se snažím mluvit o tématu vysokých cen bydlení. Politické strany se toho příliš nechopily, ale je to čím dál větší problém. Především pro moji generaci. Absolventi mají nízké mzdy. První stěhování je náročné. Sám si na to vzpomínám.

Jak těžké vůbec je si jako mladý politik ve straně vydobýt prostor?

Složité to je, ale pro každého bez rozdílu věku. Možná to ani není případ sociální demokracie, protože máme kvóty. Příležitostí pro mladší lidi a ženy je podle mě dost. Je důležité, aby se toho prostoru chopili. Budu souhlasit s námitkou, že vznikají mužské kluby, ale je důležité, že se to daří trochu ředit. A ČSSD je podle mě zrovna strana, která má vyšší podíl žen než průměr. Příště je ale musíme dostat na volitelná místa.

SDÍLET