Naděje pro vraha Kajínka. Zeman vážně zvažuje kontroverzní milost | info.cz

Články odjinud

Naděje pro vraha Kajínka. Zeman vážně zvažuje kontroverzní milost

Prezident Miloš Zeman vážně zvažuje, že udělí milost Jiřímu Kajínkovi odsouzenému za dvojnásobnou vraždu. Podle svého mluvčího to řekl při setkání s lidmi v Čáslavi. Kajínek je podle hlavy státu ve vězení dlouho a existují prý pochybnosti o jeho vině. Zeman vždy tvrdil, že bude milosti udělovat jen výjimečně a především kvůli zdravotním důvodům a konkrétně v Kajínkově případě ji před čtyřmi lety odmítal.

Nejznámější český vězeň Jiří Kajínek byl v roce 1998 za dvojnásobnou nájemnou vraždu odsouzen k doživotí. Podle soudu nedaleko plzeňské věznice Bory zastřelil podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše.

Kajínek se k činu nikdy nepřiznal a svou vinu na jejich smrti kategoricky odmítá. Policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soud z předpojatosti. V důsledku mediálního zájmu se v případu objevila řada nesrovnalostí, později i nové svědecké výpovědi.

Zeman se ke Kajínkovi vyjadřuje dlouhodobě. V lednu 2013 se v pořadu televize Prima vyjádřil pro obnovu řízení s Kajínkem u jiného než plzeňského soudu, o dva roky později při vysílání z lánského zámku to zopakoval. Loni připustil, že si vyžádal Kajínkův trestní spis, ovšem znovu podtrhl, že milost mu nedá.

Tři ministři spravedlnosti podali stížnost na chyby při vyšetřování. Kajínek žádá o obnovu procesu, zatímco jiní svědkové ho obviňují z manipulace veřejným míněním a ze zastrašování.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud