Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Nechť je mu země lehká. Česko se rozloučilo s kardinálem Vlkem. Podívejte se, co všechno se událo

Nechť je mu země lehká. Česko se rozloučilo s kardinálem Vlkem. Podívejte se, co všechno se událo

Tělo zesnulého kardinála Miloslava Vlka bylo uloženo do arcibiskupské hrobky v Chrámu sv. Víta. Na věčný odpočinek ho dle odhadů médií přišlo vyprovodit na 2000 lidí, včetně zahraničních hostů. Připomeňte si, jak probíhalo poslední loučený s významným českým církevním hodnostářem. 

Lidé se k chrámu sv. Víta na pražském hradě začali scházet po deváté hodině ranní. Kvůli bezpečnostním opatřením museli všichni projít kontrolními rámy. Kontroly ale probíhaly plynule, žádné fronty se netvořily. Organizaci pouze mírně komplikovala řada především zahraničních turistů, kteří díky víkendu a slunečnému počasí vyrazili na Hrad.

O poslední rozloučení s kardinálem Vlkem byl velký zájem. Podle zjištění redaktorů ČTK byly v katedrále již v 10:15 zcela zaplněné všechny lavice, další desítky lidí stály a další lidé stále přicházeli. Ti, kteří se nevešli do chrámu, mohli sledovat dění venku na třech velkoplošných obrazovkách.

Na obřad přišli také někteří členové vlády, zejména z řad lidovců. Pohřbu se zúčastnil ministr kultury Daniel Herman, ministr zemědělství Marian Jurečka a šéf strany Pavel Bělobrádek. Přišla také ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Prezident Zeman už dopředu avizoval, že pošle pouze věnec. Chyběl také premiér Sobotka, který je na summitu EU v Římě.

Před zahájením zádušní mše se na počet zesnulého rozezněly zvony v katedrále. Mimořádné vyzvánění zahájil v 10:00 zvon Josef v roli umíráčku. Poté po 19 minut zvonil zvon Jan Křtitel na připomínku 19 let kardinálova působení v úřadu arcibiskupa. Poté se rozezněly i další zvony.

Zádušní mši, poté, co do katedrály dorazil liturgický průvod několika desítek duchovních z Arcibiskupského paláce, zahájil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Ve svém projevu připomněl Vlkovu snahu o obnovu významu církve po převratu v listopadu 1989, to, že budoval úřad Arcibiskupství pražského, pomáhal při budování církevního školství a položil základy arcidiecézní charity.

„Loučíme se s pražským arcibiskupem, nástupcem kardinála Tomáška, kterému připadl úkol vystavět budovu církve ve svobodném, suverénním a demokratickém státě,“ řekl Duka. Kardinál také připomněl, že Vlk patřil ke generaci, která poznala „jak hnědou, tak rudou diktaturu“, a to ho někdy vedlo k určité uzavřenosti. „A k ne zcela plnému pochopení, že demokracie je diskuse a tolerance vyžaduje mnohdy i kompromis tehdy, když absolutní a ideální řešení s přihlédnutím k druhým nejsou dosažitelná,“ uvedl kardinál Duka.

Kromě zástupců dalších českých a moravských diecézí přijeli uctít kardinála Vlka také kardinálové z několika okolních evropských zemí, ale i z Thajska. Tamní arcibiskup kardinál Francis Xavier Kriengsak Kovitvanit je představitel hnutí fokoláre, k němuž se Vlk hlásil.

Po církevních obřadech bylo tělo zesnulého kardinála uloženo do arcibiskupské hrobky v katedrále sv. Víta.