„Zeman buranským způsobem zavařil Forejtovi.“ Ostrá slova kardinála Vlka

Kardinál Miloslav Vlk se nebývale důrazně vyjádřil ke kauze Jindřicha Forejta, který po dvanácti letech a za zvláštních okolností skončil ve funkci šéfa hradního protokolu. Prezident Zeman totiž vyjádřil přesvědčení, že Forejt přesto může být velvyslancem ve Vatikánu, jak se o tom v minulosti uvažovalo. Podle Vlka svými slovy Forejtovu pozici ještě zkomplikoval.

Jindřich Forejt se roky pohyboval v blízkosti prezidentů. Série přešlapů, které mu další blízcí spolupracovníci Miloše Zemana dávali za vinu, a kompromitující video z jeho soukromí, kde se objevují drogy, znamenaly rychlý konec Forejtovy kariéry. Zeman si jeho služeb přesto váží a minulý týden řekl, že stále věří, že Forejt bude velvyslancem ve Vatikánu.

Bývalý šéf Úřadu vlády Přikryl: Forejt přijde o prověrku. Velvyslancem se nestane

Kardinál Miloslav Vlk vidí situaci o poznání skeptičtěji. „Prezident Miloš Zeman však Forejtovi v těchto jeho ambicích prokázal vícekrát medvědí službu, když ho představil samotnému papeži a pak také státnímu sekretáři jako budoucího velvyslance ve Vatikánu,“ napsal na svém webu.

Vlk připomíná, že obsazování velvyslaneckých postů je oblast, kde obě strany obyčejně mlčí a respektují nepsaná pravidla. Jméno nového velvyslance se veřejně oznamuje, až když je projednáno a druhá strana s ním souhlasí.

Sobotka kritizoval Zemana. Kvůli slovům o Forejtovi

„Způsob Miloše Zemana Vatikán může chápat jako nepřijatelný nátlak. A na to jsou ve Vatikánu velmi citliví,“ dodává k tomu Vlk. Některé případy z poslední doby podle něj ukázaly, že Vatikán takový postup odmítá.

Zemana za jeho postup opakovaně kárá tuzemská diplomacie i premiér Sobotka. Není to totiž poprvé, kdy zažité zvyklosti ignoroval. V minulosti dopředu prozradil jméno Hynka Kmoníčka, který má být velvyslancem v USA. Vlk si toho ve svém textu také všímá. „Takže prezident Zeman svým ´buranským´ způsobem Forejtovi zcela ´zavařil´! Ale nejhorší je, že on si to vůbec neuvědomuje,“ píše kardinál.

SDÍLET
sinfin.digital