Bývalý šéf Úřadu vlády Přikryl: Forejt přijde o prověrku. Velvyslancem se nestane

Místo velvyslance je prý pro Jindřicha Forejta ztracené, podle bývalého šéfa Úřadu vlády Ivana Přikryla totiž přijde o bezpečnostní prověrku. „Na ministerstvu zahraničí nemůžete dělat bez bezpečnostní prověrky ani vrátného,“ tvrdí Přikryl. O úplný konec Forejtovy kariéry by se ale jednat nemuselo. „Být metr od prezidenta republiky nebo být velvyslanec je opravdu něco jiného než být třeba protokolistou na ministerstvu životního prostředí,“ říká Přikryl v rozhovoru pro INFO.CZ

Prezident Miloš Zeman stále věří, že se Jindřich Forejt stane velvyslancem ve Vatikánu. Je to podle vás reálné?

Ne, protože přijde o bezpečnostní prověrku. Znám právní úpravy a postupy Národního bezpečnostního úřadu. A na ministerstvu zahraničí nemůžete dělat bez bezpečnostní prověrky ani vrátného. Na velvyslance musíte mít minimálně stupeň tajný. Řeknu vám osobní příklad. Když mě před lety prověřovali, tak se mě ptali, jestli jsem neměl nějaký dopravní přestupek. A já se přiznal, že jsem platil pokutu za špatné parkování. A na to mi odpověděli: v okamžiku, kdy byste nám jednou neřekl pravdu, tak bychom vám prověrku nedali. Když jste státní úředník, tak si prostě takové chování jako pan Forejt nemůžete dovolit.

Znamená to tedy pro něj kariérní konec?

To snad ani. Nevím přesně, jak je to u dalších protokolistů, ale myslím, že jim stačí stupeň vyhrazený. Být metr od prezidenta republiky nebo být velvyslanec je opravdu něco jiného než být třeba protokolistou na ministerstvu životního prostředí. On je zkušený úředník. Zemanovi asi sloužil, tak jak uměl. Takovýto styl jako měl on, až servilní, bych já neměl. Ale pan prezident to tak má rád.

Zeman: O intriky v případě Forejta nejde. Kompromitující video je špína

Ohledně původu nahrávky i motivace lidí, kteří ji nabízeli, pořád panuje řada otázek.

Je to celé neuvěřitelná sviňárna, ale on se do té situace sám vmanipuloval. Na jednu stranu je otázka, jestli je to, co je na videu, pravda. A to se určitě prošetří. Ale když děláte ve státní správě, tak se musíte umět chovat. Musíte být opatrný.

Co ale námitka, že jde o soukromí o pana Forejta?

Problémem je ta vydíratelnost. Z toho mají bezpečnostní instituce strach. Kdyby to nebyl vysoký státní úředník, tak řeknu: co se mu rýpete do soukromí, je to jeho zdraví. Ale on je člověk s prověrkou, který má přístup k utajovaným informacím. Když jede byť i řadový diplomat na ambasádu, tak dostane přednášku, jak se má chovat v cizím prostředí. Třeba kvůli hrozbě ekonomické špionáže. Pořád musíte vědět, že na vás někdo může vytvářet pasti. A pan Forejt už dělá protokolistu dlouhou dobu. Takovým pohovorem určitě prošel. Ale většinou, když je člověk někde moc dlouho, tak přestane být opatrný a myslí si, že roste do nebe. A to je pravděpodobně jeho případ.

Přijímal Forejta a teď ho znovu nahradí. Protokol Hradu vede Miroslav Sklenář

Takže podle vás chyboval i ve své práci.

Já jsem nebyl protokolista, ale když byla velká akce a jeli jsme s předsedou sněmovny nebo premiérem někam do zahraničí, tak jsem s protokolisty komunikoval. Když jsme jeli na pohřeb, tak jsme přiletěli třeba o dvě hodiny dříve a jezdili jsme okolo domu, abychom tam byli na vteřinu přesně. Takové fatální omyly, jako že letím z jiného letiště a mám zpoždění, to je nepředstavitelné. To je fatální selhání.

Myslíte si, že všechny tři kauzy – kromě pozdního příletu i vyznamenání pana Bradyho a mylné informování o neúčasti amerického velvyslance Shapira při udílení vyznamenání – padají na Forejtovu hlavu?

Pamatuji si na svojí osobní příhodu, kdy se Jiří Paroubek jako předseda vlády pohádal s prezidentem Václavem Klausem. Když se něco takového stalo, tak jsem šel za Jiřím Weiglem (vedoucí Kanceláře prezidenta republiky Václava Klause – pozn. red.), sedli jsme si a než abych prezidenta dostal do situace, ve které se ocitl, tak bych to vzal vše na sebe.

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Bude mít kauza dopad i na Hrad, nebo se sveze jen po Jindřichu Forejtovi?

Kdo chce psa bít, klacek si vždy najde. Myslím, že Miloše Zemana to spíše nesmírně mrzí, protože on si týmu kolem sebe váží. Politici se protokolistům vlastně odevzdají. Nebudou se s protokolistou radit o tom, co mají říct ministrovi nebo prezidentovi druhé země, ale do té procedury se položí. Myslím si, že jde prostě o selhání jednotlivce. Byť svou práci dělal léta dobře a profesionálně.

SDÍLET
sinfin.digital