Zeman: O intriky v případě Forejta nejde. Kompromitující video je špína

Prezident Miloš Zeman odmítl, že by za odchodem Jindřicha Forejta z Pražského hradu byly intriky kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého. Bývalý šéf protokolu podle něj o rezignaci požádal v minulosti už několikrát, Zeman ji ale vždy odmítl. V rozhovoru pro MF DNES a Rádio Impuls také odsoudil autory kompromitujícího videa, o kterém tento týden média včetně INFO.CZ informovala.

Zeman v rozhovoru pro Rádio Impuls a MF Dnes potvrdil slova svého mluvčího Jiřího Ovčáčka. Trvá na tom, že Jindřich Forejt na svou funkci rezignoval z osobních a zdravotních důvodů. O intriky ze strany dalších spolupracovníků, konkrétně kancléře Vratislava Mynáře a poradce Martina Nejedlého, podle něj rozhodně nejde.

„Jestliže znáte náplň práce šéfa protokolu, tak víte, že ten neovlivňuje žádné politické rozhodnutí prezidenta republiky. Ten prostě organizuje přijetí návštěv, organizuje zahraniční cesty prezidenta a to je všechno. Jinými slovy, proč by tihle dva lidé tohle dělali," uvedl Zeman.

Přijímal Forejta a teď ho znovu nahradí. Protokol Hradu vede Miroslav Sklenář

Zapečetěná kancelář

K tomu, proč byla kancelář Jindřicha Forejta před oficiálním podání rezignace zapečetěná, se Zeman moc vyjadřovat nechtěl. „Já nevím, jestli je to standardní postup. Ale na tohle se zeptejte pana kancléře z toho prostého důvodu, že kdyby prezident měl o těchto věcech rozhodovat, tak nemusí mít kancléře a musí řídit kancelář prezidenta republiky sám,“ řekl.

Uvedl ale, že Forejt mu rezignaci nabídl už několikrát v minulosti, on ji ale vždy odmítl. 

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Kompromitující video

Odmítl také, že by za koncem Forejtovy kariéry stálo video, které některá média koupila a jehož několik záběrů na začátku týdne zveřejnil server Hlídací Pes. 

„Já jsem to video - pokud vůbec existuje - neviděl a ani ho nechci vidět. Považuji za špínu lidi, kteří ho natočili. A považuji za ještě větší špínu ty, kdo si ho koupili,“uvedl Zeman.

Dobrý šéf protokolu, dobrý velvyslanec

S práci Jindřicha Forejta byl Zeman spokojený, i proto mu chce pomocí získat funkci velvyslance ve Vatikánu. „Udělám všechno pro to, aby se naplnil jeho sen - to znamená, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu, protože si to za svou obrovskou práci, kterou v minulosti vykonal, zaslouží,“ poznamenal.

SDÍLET
sinfin.digital