Přijímal Forejta a teď ho znovu nahradí. Protokol Hradu vede Miroslav Sklenář

Sklenář ve funkci působil v éře Václava Havla, teď se o jeho návratu spekulovalo. Řízení protokolu přebírá po Jindřichu Forejtovi, který skončil po tom, co se objevilo kompromitující video, na kterém mimo jiné bere drogy. Forejt svoji kauzu stále nekomentoval, je údajně nemocný. 

Dlouholetý šéf hradního protokolu Miroslav Sklenář se vrátil na Pražský hrad. Kdysi tam Jindřicha Forejta přijímal jako stážistu, teď po něm uvolněný post sám přebírá. Forejt vedl hradní protokol 12 let. Rozklížené vztahy s dalšími blízkými spolupracovníky prezidenta, série přešlapů a kompromitující video mu ale rychle zlomily vaz a funkci opustil. Podle Hradu z „osobních a zdravotních důvodů“.

Sklenář na Pražském hradě na odboru protokolu pracoval v době prezidentství Václava Havla. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta. S tím měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů.

Drsné poměry na Hradě. Jak reagují média na kauzu Forejt?

V březnu 2015 Sklenář podal výpověď a odešel do pobočky CEFC. Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem. O uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company Sklenář požádal v uplynulých dnech, CEFC mu vyhověla.

Forejt svoji kauzu stále nekomentoval. Otázek je přitom celá řada. Řeší se mimo jiné, kdy získal bezpečnostní prověrku. Podle poslance Martina Lanka mu jí Národní bezpečnostní úřad udělil před „několika měsíci“. Muž, který se prohlašuje za autora kompromitujícího videa a který vystupuje jako drogový dealer, přitom tvrdí, že je s Forejtem v kontaktu už od ledna.

Forejtova bezpečnostní prověrka? Možná z doby, kdy už byl v problémech

SDÍLET
sinfin.digital