Drsné poměry na Hradě. Jak reagují média na kauzu Forejt?

Odchod Jindřicha Forejta z pozice protokoláře podle většiny českých médií svědčí o poměrech na Pražském Hradě. Spekulají taky nad tím, která konkrétní aféra mu měla srazit vaz. Co dalšího o kauze píšou?

Hospodářské noviny: Intriky a mafie

„Celý případ je v jádru zprávou o poměrech na Hradě, o způsobu, jakým současný prezident Miloš Zeman vykonává mandát, a o silách, které ho ovlivňují, či snad dokonce řídí. Zprávou drsnou a varující," píšou Hospodářské noviny.

Za kompromitujícím videem na Forejta jsou dluhy, ne politika, říká jeho autor v rozhovoru pro INFO.CZ

Deník označuje metodu odstranění protokoláře za mafiánskou a dodává, že kolem současného prezidenta se vždy vyskytovali lidé schopní ledasčeho. Dlouhodobým bezpečnostním rizikem jsou podle HN nejen lidé ze Zemanova okolí, ale též prezident sám. „Palácové intriky jsou vždy příznakem úpadku nejen dvora, ale i panovníka," uvádí list. V prostředí, kde zuří válka, nemůže vzniknout nic pozitivního, a hlava toho všeho nemůže zůstat nedotčena, píšou HN.

Právo: Hradní zastrašování?

Deník Právo připomíná, že jako důvod pro odvolání Forejta mohla posloužit každá z afér, které jsou mu přičítány. "Stalo-li se však metodou vyřizování hradních půtek zastrašování, nebo dokonce výroba zostuzujících materiálů, pak v prezidentově okolí mravy zpustly víc, než se dalo čekat," píše list. V komentáři se pozastavuje také nad kompromitujícím videem, jehož cena klesla z původních 2,5 milionu korun na 30.000, aniž video bylo zveřejněno. "Kdyby šlo dvojici o peníze, mohla efektivněji vydírat samotného úředníka. Celá věc však svědčí spíše o opaku - tedy úporné snaze dostat kompro do seriózních médií," uvažuje Právo.

Mladá fronta DNES: „Prachobyčejná čuňárna"

Podle Mladé fronty DNES je zveřejnění ukázky z tajně pořízené videonahrávky "prachobyčejná čuňárna". List připomíná, že záběry vznikly u Forejta doma, bez jeho vědomí, ilegálně. "Je to nepřípustný zásah do soukromí," uvádí MfD.

„Fatální selhání.“ Bývalý šéf civilní rozvědky hodnotí Forejtovu kauzu

Lidové noviny: Na Hradě jsou větší hrozby

Podle Lidových novin není Forejt jediným, dokonce ani tím hlavním rizikem na Hradě. Hrad je podle LN plný bezpečnostních hrozeb, deník přitom ukazuje na kancléře Vratislava Mynáře bez bezpečnostní prověrky a „neformálního poradce" Martina Nejedlého. Oba zmiňuje i deník Právo. Otázkou podle něj je, zda představuje větší bezpečnostní riziko Forejtovo soukromí, Mynářova neexistující bezpečnostní prověrka, nebo Nejedlého vazby na Lukoil.

A zase ty prověrky...

Česká média si ale všímají i Forejtovy bezpečnostní prověrky. Podle úterních informací televize Prima Forejtovi prověrka vypršela v polovině září. Česká televize v úterý uvedla, že se Národní bezpečnostní úřad zabývá děním kolem Forejta už měsíc. Odmítá ale říct, zda je to v souvislosti s kompromitujícím materiálem. Podle dnešních Lidových novin Forejt prověrku na stupeň "tajné" opětovně získal v létě a nyní mu hrozí, že by mu ji úřad mohl odebrat.

SDÍLET
sinfin.digital