Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

V Babišově menšinové vládě se do budoucna možná schyluje k zásadní personální výměně. Jak uvedly Lidové noviny, vznikla dohoda premiéra v demisi Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, v rámci které by v příštím Babišově kabinetu nebyl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Nahradit by ho dle listu měl právník a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Na první pohled běžná personální výměna může mít dalekosáhlé dopady i s ohledem na aktuální kauzu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Babiš spekulace mírní, později na dotaz novinářů uvedl, že s Pelikánem počítá.

Ministr Pelikán se v poslední době mnohdy necítí jako součást vládního týmu. Naposledy ho rozčarovala podpora hnutí ANO pro komunistu Zdeňka Ondráčka, který i díky tomu na pár dní usedl do čela komise pro kontrolu GIBS. Pelikán na to konto naznačil, že zvažuje rezignaci – a podobná slova nepronesl zdaleka poprvé.

Podle Lidových novin se teď rýsuje varianta, že v novém Babišově kabinetu Pelikán o spravedlnosti přijde a nahradí ho ambiciozní a pohotový náměstek Mlsna. Na Hradě je to prý dojednáno a právě na Hradě má mít kořeny i jeden z hlavních důvodů možné výměny.

Na rozhodnutí ministra spravedlnosti čeká citlivá kauza údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Toho česká policie předloni zadržela na žádost Američanů, kteří ho viní z rozsáhlých útoků na sociální sítě a věří, že vnese světlo do způsobů hybridní války vedené Moskvou v online prostředí proti USA. Rusko chce svého občana ze stejných důvodů dostat domů.

Tuzemská justice konstatovala, že je přípustné vydat muže na východ i na západ, obě varianty s sebou ale nesou zásadní dopady na diplomatické vztahy Česka s USA a Ruskem. A Miloš Zeman známý svojí náklonností k Rusku soustavně tlačí na tuzemské politiky, aby Nikulin zamířil právě tam.

Spravedlnost je kvůli tomu opakovaným terčem snah Hradu, jak ostatně ministr Pelikán řekl i přímo ve sněmovně. Potvrdil, že ho Zeman žádal o vydání Nikulina do Ruska. „Žádal mě opakovaně a, řekněme, důrazně. Já jsem si to vyslechl a seznámil jsem prezidenta se svým stanoviskem, které tu nebudu rozvádět,“ uvedl Pelikán. Ministra ke stejné věci nezvykle nabádal i Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

„Je to typ přidrzlého politického náměstka ze staré líhně, schopného všeho. Má hroší kůži.“
Zdroj Lidových novin z právního prostředí o Mlsnovi

Dosazení Mlsny do vlády může být dalším krůčkem k tomu, aby se tak stalo. I když momentálně není známo, co si náměstek o kauze myslí a jaké rozhodnutí by preferoval, je známý fakt, že má pověst „poslušného“.

Jak Lidové noviny ve svém textu připomínají: „Devětatřicetiletý ambiciózní právník se vyznačuje schopností najít si spojence v jakémkoli politickém prostředí. Bez ohledu na to, kdo byl nebo je zrovna u moci, Mlsna si dovede zajistit vysokou úřednickou pozici.“ Deník připomíná Mlsnovu letitou cestu po vrcholných patrech tuzemských ministerstev i to, že měl do vlády již několikrát nakročeno. Na konci roku 2012 se stal ministrem bez portfeje, který řídil vládní legislativce. V současné pozici na vnitru zůstal i po výměně ministrů, přestože jinak příchod Babišovy garnitury znamenal ve státní správě malý personální průvan.

Babiš ani Mlsna na dotazy novinářů z Lidovek do uzávěrky neodpověděli. Premiér spekulace komentoval až v pátek odpoledne. „Já s ním mluvil, já osobně s ním počítám,“ řekl o Pelikánovi.

Nikulinovy vyhlídky

Nikulin odmítá, že by byl hackerem. Původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Justice se však přiklonila k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867