Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

V Babišově menšinové vládě se do budoucna možná schyluje k zásadní personální výměně. Jak uvedly Lidové noviny, vznikla dohoda premiéra v demisi Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, v rámci které by v příštím Babišově kabinetu nebyl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Nahradit by ho dle listu měl právník a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Na první pohled běžná personální výměna může mít dalekosáhlé dopady i s ohledem na aktuální kauzu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Babiš spekulace mírní, později na dotaz novinářů uvedl, že s Pelikánem počítá.

Ministr Pelikán se v poslední době mnohdy necítí jako součást vládního týmu. Naposledy ho rozčarovala podpora hnutí ANO pro komunistu Zdeňka Ondráčka, který i díky tomu na pár dní usedl do čela komise pro kontrolu GIBS. Pelikán na to konto naznačil, že zvažuje rezignaci – a podobná slova nepronesl zdaleka poprvé.

Podle Lidových novin se teď rýsuje varianta, že v novém Babišově kabinetu Pelikán o spravedlnosti přijde a nahradí ho ambiciozní a pohotový náměstek Mlsna. Na Hradě je to prý dojednáno a právě na Hradě má mít kořeny i jeden z hlavních důvodů možné výměny.

Na rozhodnutí ministra spravedlnosti čeká citlivá kauza údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Toho česká policie předloni zadržela na žádost Američanů, kteří ho viní z rozsáhlých útoků na sociální sítě a věří, že vnese světlo do způsobů hybridní války vedené Moskvou v online prostředí proti USA. Rusko chce svého občana ze stejných důvodů dostat domů.

Tuzemská justice konstatovala, že je přípustné vydat muže na východ i na západ, obě varianty s sebou ale nesou zásadní dopady na diplomatické vztahy Česka s USA a Ruskem. A Miloš Zeman známý svojí náklonností k Rusku soustavně tlačí na tuzemské politiky, aby Nikulin zamířil právě tam.

Spravedlnost je kvůli tomu opakovaným terčem snah Hradu, jak ostatně ministr Pelikán řekl i přímo ve sněmovně. Potvrdil, že ho Zeman žádal o vydání Nikulina do Ruska. „Žádal mě opakovaně a, řekněme, důrazně. Já jsem si to vyslechl a seznámil jsem prezidenta se svým stanoviskem, které tu nebudu rozvádět,“ uvedl Pelikán. Ministra ke stejné věci nezvykle nabádal i Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

„Je to typ přidrzlého politického náměstka ze staré líhně, schopného všeho. Má hroší kůži.“
Zdroj Lidových novin z právního prostředí o Mlsnovi

Dosazení Mlsny do vlády může být dalším krůčkem k tomu, aby se tak stalo. I když momentálně není známo, co si náměstek o kauze myslí a jaké rozhodnutí by preferoval, je známý fakt, že má pověst „poslušného“.

Jak Lidové noviny ve svém textu připomínají: „Devětatřicetiletý ambiciózní právník se vyznačuje schopností najít si spojence v jakémkoli politickém prostředí. Bez ohledu na to, kdo byl nebo je zrovna u moci, Mlsna si dovede zajistit vysokou úřednickou pozici.“ Deník připomíná Mlsnovu letitou cestu po vrcholných patrech tuzemských ministerstev i to, že měl do vlády již několikrát nakročeno. Na konci roku 2012 se stal ministrem bez portfeje, který řídil vládní legislativce. V současné pozici na vnitru zůstal i po výměně ministrů, přestože jinak příchod Babišovy garnitury znamenal ve státní správě malý personální průvan.

Babiš ani Mlsna na dotazy novinářů z Lidovek do uzávěrky neodpověděli. Premiér spekulace komentoval až v pátek odpoledne. „Já s ním mluvil, já osobně s ním počítám,“ řekl o Pelikánovi.

Nikulinovy vyhlídky

Nikulin odmítá, že by byl hackerem. Původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Justice se však přiklonila k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1