Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

Pelikána nahradí poslušný náměstek Mlsna, píší lidovky. Chce si Hrad pojistit vydání Nikulina a Putinovu přízeň?

V Babišově menšinové vládě se do budoucna možná schyluje k zásadní personální výměně. Jak uvedly Lidové noviny, vznikla dohoda premiéra v demisi Andreje Babiše s prezidentem Milošem Zemanem, v rámci které by v příštím Babišově kabinetu nebyl ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Nahradit by ho dle listu měl právník a náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Na první pohled běžná personální výměna může mít dalekosáhlé dopady i s ohledem na aktuální kauzu údajného hackera Jevgenije Nikulina. Babiš spekulace mírní, později na dotaz novinářů uvedl, že s Pelikánem počítá.

Ministr Pelikán se v poslední době mnohdy necítí jako součást vládního týmu. Naposledy ho rozčarovala podpora hnutí ANO pro komunistu Zdeňka Ondráčka, který i díky tomu na pár dní usedl do čela komise pro kontrolu GIBS. Pelikán na to konto naznačil, že zvažuje rezignaci – a podobná slova nepronesl zdaleka poprvé.

Podle Lidových novin se teď rýsuje varianta, že v novém Babišově kabinetu Pelikán o spravedlnosti přijde a nahradí ho ambiciozní a pohotový náměstek Mlsna. Na Hradě je to prý dojednáno a právě na Hradě má mít kořeny i jeden z hlavních důvodů možné výměny.

Na rozhodnutí ministra spravedlnosti čeká citlivá kauza údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Toho česká policie předloni zadržela na žádost Američanů, kteří ho viní z rozsáhlých útoků na sociální sítě a věří, že vnese světlo do způsobů hybridní války vedené Moskvou v online prostředí proti USA. Rusko chce svého občana ze stejných důvodů dostat domů.

Tuzemská justice konstatovala, že je přípustné vydat muže na východ i na západ, obě varianty s sebou ale nesou zásadní dopady na diplomatické vztahy Česka s USA a Ruskem. A Miloš Zeman známý svojí náklonností k Rusku soustavně tlačí na tuzemské politiky, aby Nikulin zamířil právě tam.

Spravedlnost je kvůli tomu opakovaným terčem snah Hradu, jak ostatně ministr Pelikán řekl i přímo ve sněmovně. Potvrdil, že ho Zeman žádal o vydání Nikulina do Ruska. „Žádal mě opakovaně a, řekněme, důrazně. Já jsem si to vyslechl a seznámil jsem prezidenta se svým stanoviskem, které tu nebudu rozvádět,“ uvedl Pelikán. Ministra ke stejné věci nezvykle nabádal i Zemanův kancléř Vratislav Mynář.

„Je to typ přidrzlého politického náměstka ze staré líhně, schopného všeho. Má hroší kůži.“
Zdroj Lidových novin z právního prostředí o Mlsnovi

Dosazení Mlsny do vlády může být dalším krůčkem k tomu, aby se tak stalo. I když momentálně není známo, co si náměstek o kauze myslí a jaké rozhodnutí by preferoval, je známý fakt, že má pověst „poslušného“.

Jak Lidové noviny ve svém textu připomínají: „Devětatřicetiletý ambiciózní právník se vyznačuje schopností najít si spojence v jakémkoli politickém prostředí. Bez ohledu na to, kdo byl nebo je zrovna u moci, Mlsna si dovede zajistit vysokou úřednickou pozici.“ Deník připomíná Mlsnovu letitou cestu po vrcholných patrech tuzemských ministerstev i to, že měl do vlády již několikrát nakročeno. Na konci roku 2012 se stal ministrem bez portfeje, který řídil vládní legislativce. V současné pozici na vnitru zůstal i po výměně ministrů, přestože jinak příchod Babišovy garnitury znamenal ve státní správě malý personální průvan.

Babiš ani Mlsna na dotazy novinářů z Lidovek do uzávěrky neodpověděli. Premiér spekulace komentoval až v pátek odpoledne. „Já s ním mluvil, já osobně s ním počítám,“ řekl o Pelikánovi.

Nikulinovy vyhlídky

Nikulin odmítá, že by byl hackerem. Původně uváděl, že nechce být vydán ani do jedné ze zemí. Proti usnesení o přípustnosti vydání do vlasti však nakonec neprotestoval. V USA Nikulinovi hrozí vyšší trest, podle jeho právníka po sečtení sazeb za jednotlivé skutky až 54 let. Justice se však přiklonila k tvrzení americké strany, že pravděpodobná sazba je maximálně 12 až 14 let odnětí svobody.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744