Šlechtová v příští vládě už nejspíš nebude. Víme, kde má být velvyslankyní

urm

09. 03. 2018 • 10:37

Ministryně obrany Karla Šlechtová už nejspíš nebude členem příští vlády. INFO.CZ to potvrdily dva důvěryhodné zdroje. S odchodem výrazné ministryně, která překvapila armádu zrušením několika tendrů, se údajně smířil i český prezident Miloš Zeman, jenž si Šlechtovou značně oblíbil. 

Zeman svůj souhlas s výměnou podmínil údajně tím, že bude o Šlechtovou dobře postaráno i po odchodu z ministerstva. A to nejspíš bude. Čtyřicetiletá politička by se měla stát velvyslankyní buď na Slovensku, kde by vystřídala Livii Klausovou, nebo v Japonsku. Záleží víceméně na Šlechtové, kterou destinaci si vybere.

Její odchod z ministerstva nicméně zůstává obestřen tajemstvím. Šlechtová zrušila několika tendrů v nichž figuroval významný sponzor kampaně prezidenta Miloše Zemana zbrojař Jaroslav Strnad. V případě některých tendrů není úplně jasný důvod, proč ke zrušení došlo. Stejně tak tajemství obestírá zrušení tendrů na nákup vrtulníků, které vojáci nesou velmi nelibě. 

Šlechtová armádu údajně ještě více "nadzvihla" tím, že se na vrtulníky chystala vypsat otevřené výběrové řízení, což je u vojenské výzbroje prakticky nesmysl a pravděpodobně by se do něj nikdo nepřihlásil. 

Odchod Šlechtové ovšem nebude jediná změna v další vládě Andreje Babiše. Lidové noviny dnes informovaly, že odejde i ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nahradí jej advokát Petr Mlsna. Náhradník Šlechtové zatím znám není.  

SDÍLET