Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pokud se nacionalismu a populismu ČSSD přizpůsobí, nemůže uspět, říká politolog Znoj pro INFO.CZ

Pokud se nacionalismu a populismu ČSSD přizpůsobí, nemůže uspět, říká politolog Znoj pro INFO.CZ

V jaké kondici je sociální demokracie před svým sjezdem, který se uskuteční za týden v Brně? A jaké má vyhlídky směrem k volbám? Existují vůbec realistické předpoklady k tomu, aby mohla konkurovat Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO? Pokud sociální demokraté ve volbách neuspějí, má šanci Sobotka porážku v čele nejsilnější levicové strany ustát? A pokud ne, kdo ho nahradí? O tom všem jsme mluvili v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ s politologem Milanem Znojem.

Jak byste stručně popsal současný politický terén? Souhlasíte s tím, že z něj mizí – aspoň dočasně  pravo-levý střet? Téměř ve všech polistopadových volbách se lidé rozhodovali především na pozadí socio-ekonomických témat. Letos to může být jinak, slýcháme občas, že se bude rozhodovat o charakteru naší společnosti a o povaze demokratického uspořádání…

Pravolevé dělení české politiky je upozaděno, ale nezmizelo. Mění se ovšem tvář české pravice. Dá se říci, že neoliberální pravice se zdiskreditovala. Ani ODS se již nechce takto prezentovat. V současnosti nepochybně vidíme nástup nacionalismu, populismu a protievropanství, ale to neznamená, že by se nejednalo o pravici. Ba naopak, jsou to typická témata pravice.

Pravolevé dělení se už ale neopírá o sociální identifikaci voličů a jeho jádrem už není sociální otázka. Pravice totiž dokáže také, a někdy i lépe, oslovit a získat sociálně otřesené a nespokojené skupiny právě tím, že jim nabízí nacionální a populistická témata. Dělá to ODS, ale dělá to i Andrej Babiš.

Za týden se koná sjezd ČSSD. V jaké jsou podle vás sociální demokraté kondici?

Sociální demokracie je bezradná tváří v tvář zmíněnému nacionalistickému a populistickému trendu v české politice a není schopná využít demokratický potenciál své levicové tradice, ať evropské, nebo domácí. Místo toho se tomuto trendu přizpůsobuje a snaží se nasednout do rozjetého vlaku.


Pokus nastolit do veřejného prostoru téma progresivní daně, se kterým přišel předminulý týden Bohuslav Sobotka, svědčí ale přece mimo jiné o tom, že si ČSSD uvědomuje situaci a chce Andreje Babiše vtáhnout zpět do boje na ose pravice-levice. Zároveň se tím Sobotka pokouší oslovit tradiční voliče levice, které mu Babiš – zdá se – přetahuje…

Ano. Posledním pokusem, jak zabránit úpadku sociálně demokratické levice, je obrat k tradičnímu levicovému voliči. To ale může znamenat různé věci. Jednak může jít o snahu udělat ze sociální otázky zase jádro politického konfliktu. Tímto směrem ukazuje návrh na progresivní zdanění, který sociální demokracie předložila a který vyvolal veřejnou polemiku. Do ní by se sociální demokracie měla vehementně pustit.

Anebo se za obratem k levicovému voliči může skrývat snaha využít po svém nacionalismu a populismu rozšířeném ve společnosti a přetahovat se o naštvaného voliče s pravicí. Tímto směrem míří návrhy sociální demokracie na budování domobrany, ozbrojování občanů a další.

Sobotka bude na sjezdu nepochybně – na rozdíl od Babiše – čelit kritice spolustraníků. Pomalu se blíží konec volebního období, možná je čas na první bilancování. Jak byste jeho vládu ohodnotil?

Sobotkova vláda je jednou z nejúspěšnějších vlád, jaké jsme po pádu komunismu měli. Je to patrné již z toho, že je to teprve třetí vláda, která vydrží celé volební období. Dosud se to podařilo pouze pravicové koalici po roce 1992 pod vedením Václava Klause a vládě Miloše Zemana, která se ovšem držela u moci díky opoziční smlouvě s ODS.

A může Sobotka reálně Babiše ve volbách porazit?

Sociální demokracie může ve volbách výrazně uspět, pokud se jí podaří přesvědčit veřejnost, že sociální otázka je znovu na pořadu dne. Podmínkou je ovšem schopnost vedení strany, krajských politiků a také členů věrohodně prosazovat toto téma na veřejnosti, aniž přitom podlehnou nacionalistickým a xenofobním vášním, které sociální otázku vždy obrátí proti těm nejslabším ve společnosti.

Pokud ČSSD volby prohraje, očekáváte pád Sobotky z pozice jejího předsedy? A kdo bude případně podle vašeho názoru jeho nástupcem?

Postavení Bohuslava Sobotky ve vedení strany je momentálně neotřesitelné. Na sjezdu bude potvrzen jako předseda a lídr. Avšak vnitřně je strana poměrně rozdělena. Tentokráte nikoli na „sobotkovce“ a „haškovce“, to už je minulost.

Je to jihočesko-jihomoravská regionální skupina politiků, jejímiž představiteli jsou Jiří Zimola a Jeroným Tejc, která v současnosti stojí proti plzeňsko-pražské skupině, jejímž představitelem je Milan Chovanec a momentálně také Bohuslav Sobotka. Budoucnost sociální demokracie bohužel leží v jiných rukou.


 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744