Pravice proti levici. České politiky útok spojenců na Sýrii zcela rozdělil | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Pravice proti levici. České politiky útok spojenců na Sýrii zcela rozdělil

Pravice proti levici. České politiky útok spojenců na Sýrii zcela rozdělil

Ranní raketový útok spojenců na vojenské objekty syrského režimu v odvetě za nedávné použití chemických zbraní rozdělil nejen vládu a Hrad, ale i českou politickou scénu. Zatímco pravicové strany útok povětšinou schvalovali, zástupci levice jej odmítli.

ODS

„Použití chemických zbraní proti vlastnímu obyvatelstvu je odporný zločin, který nelze tolerovat. Společná akce USA, Velké Británie a Francie v Sýrii je správnou reakcí,“ uvedl na twitteru předseda ODS Petr Fiala.

TOP 09

„Odpovědnost za stav v Sýrii nese syrský prezident Bašár Asad a jeho spojenci, Rusko a Írán,“ napsal na twitteru předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

ANO

„Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní,“ tweetnul Andrej Babiš.

KDU-ČSL

„Raketové útoky spojenců považujeme za silný varovný signál o tom, že používání chemických zbraní - nota bene proti civilistům - je nepřijatelné,“ uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Piráti

„Prezident Trump si servítky nebral, ale vojenský zásah je vždy poslední způsob řešení. Zásah nepovažuji za něco, co by kohokoli donutilo k dodržování lidských práv a plnění mezinárodních dohod. Lidem v Sýrii se neuleví vojenským zásahem, ale politickým řešením,“ řekl Ivan Bartoš.

ČSSD

„Odpovědí ale není ukázka síly bez mandátu Rady bezpečnosti OSN. Řešení syrského konfliktu se tak bohužel odkládá stejně jako spolupráce mocností na jeho hledání,“ uvedl Hamáček.

SPD

„Odmítám oprávněnost útoků na Sýrii – jde o podporu islamistů a povede to k ohrožení míru v Evropě. Útok byl proveden bez ohledu na možné výsledky mezinárodního vyšetření incidentu s údajným použitím chemických látek - nevěřím islamistům ani slovo, organizují provokace s cílem vyvolat zásah a širší konflikt," napsal Tomio Okamura.

KSČM

„Vojenské ataky nikdy nepřispěly k řešení, naopak přiostřují napětí, a právě tento útok může mít katastrofický dopad,“ sdělil předseda komunistů Vojtěch Filip.

Hrad

„Vojenské řešení je vždy až to poslední,“ tweetnul mluvčí prezidenta Miloše Zemana Ovčáček.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.