Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Předsedou Zelených chce být také Vosecký z Prahy 7. Obrat doleva hodnotí kriticky

Předsedou Zelených chce být také Vosecký z Prahy 7. Obrat doleva hodnotí kriticky

Radní Prahy 7 František Vosecký se bude podle informací redakce INFO.CZ ve druhé polovině ledna ucházet o hlasy delegátů sjezdu zelených v boji o předsedu strany. Z něj po debaklu ve sněmovních volbách rezignoval Matěj Stropnický. Kandidaturu na pozici předsedy strany ohlásili už dříve také Petr Štěpánek a Petr Kutílek. Stranu zelených letos čeká zásadní období, nové vedení bude muset během krátké doby stabilizovat finanční situaci a připravit stranu na podzimní komunální a senátní volby.

Strana je přitom dlouhodobě zmítána spory o směřování mezi liberály a levicově orientovanými členy. V tomto ohledu platí, že všichni tři dosavadní kandidáti na předsedu zastávají na vnitrostranické poměry Strany zelených středové, případně pravicové postoje. Osobně je Vosecký přesvědčený, že lze stranu postupně stmelit a sjednotit. „Myslím, že taková cesta možná je. Ostatně, nedávno jsme schvalovali dlouhodobý program, na kterém se shodla více než devadesáti procentní většina strany. Z toho musíme vycházet,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro INFO.CZ.

Primárně podle jeho mínění všechny straníky Zelených spojuje zájem o ochranu přírody a udržitelný rozvoj. „Z toho musíme vycházet. Navíc nás v nejbližší době čekají komunální volby, ty jsou velmi zaměřené na konkrétní nástroje, konkrétní politiky, a v případě komunálních témat nevidím v Zelených žádné rozpory, ale naopak spoustu zkušeností, které spolu budeme sdílet. Osobně nemám problém spolupracovat s politiky, kteří jsou více nalevo než já, problém mám pouze s těmi, kdo nepovažují demokracii za ideální způsob spravování věcí veřejných. A takových je v Zelených jako šafránu.“

Nepochybuje přitom, že Zelené čeká složitá fáze jejich existence. „Nebudeme mít luxus několika placených zaměstnanců a spoustu práce budeme muset odvést sami,“ napsal v dopise straníkům, který má redakce INFO.CZ k dispozici. Příčinou volební porážky Zelených podle něj bylo, že předsednictvo nefungovalo dobře v rovině osobních vztahů. „Mnohdy v něm panovala nepřátelská atmosféra, která brzdila konstruktivní práci a přenášela se i dál do strany. Jako předseda se vynasnažím maximálně využít potenciál všech našich členek a členů. Budu žádat, aby předsednictvo strany nezasedalo pouze v Praze a více naslouchalo krajům,“ slibuje.

Na období Zelených pod vedením Matěje Stropnického nahlíží kriticky, podle něj straně v tomto ohledu poskytli dostatečnou zpětnou vazbu voliči. „Bylo by ovšem hloupé na něj svalovat veškerou vinu, odpovědnost neseme všichni. Samotný obrat doleva hodnotím negativně. Myslím si, že poslední volby do sněmovny jasně ukázaly, že voliče příliš nezajímá, kde se která strana nachází na pravo-levé ose, jako spíše její konkrétní politiky. Pominu-li tedy strany, které těží z tekutého hněvu, strachu a populismu.“ Takovou cestou se ale podle něj Zelení nikdy nevydají nikdy. „Je také třeba si uvědomit, že příliš nalevo se žádní potenciální voliči Zelených nevyskytují,“ dodává.

Strana zelených podle něj musí přestat čekat na příchod spasitele. Nepochybuje přitom, že je ve straně dostatek šikovných lidí, kteří denně prokazují své schopnosti na komunální úrovni. Faktem přitom je, že se Zeleným daří v komunální politice pouze ve velkých městech, a to ani zdaleka ne ve všech. Ostatně jenom v Praze a v Brně má Strana zelených v součtu okolo pětačtyřiceti procent svých členů.

Změnit to chce mimo jiné tím, že si strana pod jeho vedením zvolí tři strategické priority. „Česká republika musí coby signatář Pařížské klimatické dohody do roku 2020 prezentovat své emisní závazky, nízkoemisní strategie a plány do roku 2050. Nelze předpokládat, že Babišova vláda připraví v této věci dostatečně dobré návrhy. Zelení musí zastřešit odbornou skupinu, která připraví alternativní a skutečně nízkoemisní strategii.“

Zbylé dvě strategické priority by teprve rád uvnitř strany prodiskutoval. Za úspěšného předsedu by se nicméně považoval, pokud Zelení obhájí své mandáty letos na podzim v komunálních a senátních volbách, uspějí ve volbách do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok na jaře, a především v případě, že se jim podaří představit tři strategie pro udržitelnou Českou republiku.

Pokud jde o ostatní kandidáty do předsednictva, oficiálně v danou chvíli oznámili kandidaturu pouze Petr Štěpánek, Petr Kutílek, Štěpán Klimeš, Jenda Perla a Tomáš Ulrich. „Posledního jmenovaného neznám, se zbylými třemi kandidáty si spolupráci dokážu představit bez problémů,“ říká Vosecký s tím, že se zatím nechce k dalším jménům příliš vyjadřovat. „Předpokládám, že každý má svou strategii, kdy kandidaturu zveřejní. Těším se každopádně na kandidatury našich komunálních političek a členek mimo Prahu,“ uzavřel rozhovor pro INFO.CZ.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744