Články odjinud

Příběh radikalizace (II.): Z pražské modlitebny do saúdské Medíny. Zrodil se salafistický kazatel

Příběh radikalizace (II.): Z pražské modlitebny do saúdské Medíny. Zrodil se salafistický kazatel

Samer (34) a Omar (27) Shehadehovi. Synové sekulárních palestinských rodičů, kteří vyrostli v českém prostředí. První se nachází v pražské vazbě a jeho jméno jste mohli zaregistrovat na začátku listopadu, kdy médii proběhly zprávy o jeho zadržení v zahraničí a převozu do Česka. Druhý bojuje po boku militantních islamistů v Sýrii. Český stát je podle dostupných zpráv viní z podpory, propagace i financování terorismu. A také ze členství v organizaci, která je na seznamu teroristických skupin. Spolu s oběma muži si česká spravedlnost žádá také Kristýnu Hudkovou (24), Omarovu manželku, která po konverzi k islámu přijala jméno Fatima. Hrozí jim až patnáctileté tresty.

„Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku vzrostl v roce 2017 na jedenáct včetně dvou osob s českým občanstvím,“ stojí v čerstvé zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) o islamistech, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě v rámci organizací (oficiálně) označených za teroristické. Onu dvojici podle dostupných zpráv tvoří právě Omar Shehadeh a jeho žena Fatima, kteří se připojili ke skupině Džabhat Fatah aš-Šám, která proslula také pod někdejším názvem Fronta an-Nusrá.

Následující text se snažil zrekonstruovat životní příběh bratrů Shehadehových, českých občanů, kteří se s radikály zapletli. Text vychází z řady rozhovorů s informovanými zdroji. Takřka všichni oslovení si vzhledem k citlivosti případu přáli zůstat v anonymitě. Jejich vzpomínky se INFO.CZ pokusilo ověřit z více zdrojů. Mnoho použitých zjištění pochází z jiných médií: nejčastěji ze serveru Neovlivní, který o případu referoval jako první, dále pak z listů Deník N, Právo a MF Dnes/iDnes.cz, respektive televize Seznam Zprávy a webu Aktuálně.cz.

První díl seriálu se pokouší mapovat rodinné zázemí a důvody vnitřní konverze obou mužů k islámu, ve kterém nevyrostli. Tento popisuje Samerův vývoj od zaníceného překladatele islámských přednášek k salafistickému kazateli. Třetí se snaží zachytit Omarův příběh a příklon všech tří českých občanů k radikalismu.

Setkání se začínajícím fundamentalistou?

Osobně jsme měl možnost hovořit se Samerem jen jednou, a to v roce 2005. Vlastně náhodou jsem s ním udělal vcelku obsáhlý rozhovor, který posléze vyšel v Lidových novinách. On byl tehdy – bylo mu třiadvacet let – jednoduše přítomen v modlitebně na pražské třídě Politických vězňů, kde jsem ho oslovil, neboť uzávěrka listu se neodvratitelně blížila.

Vzpomínám si, že mě zaujal tradičním muslimským oblečením, které bylo v českém islámském prostředí naprosto výjimečné. Páteř zdejší muslimské komunity tvoří do společnosti zcela integrovaní příslušníci střední generace, kteří mluví česky i proto, že v tomto jazyce vystudovali. Pokud přišli za socialismu, jednalo se obvykle o země spřátelené s východním blokem, nebo alespoň státy neutrální (Palestina, Sýrie, Irák, Egypt, Jižní Jemen atd.). Řada z nich, podobně jako rodiče Samera a Omara, inklinovala k sekularismu i levici a mezi věřící muslimy dosud nechodí.

Samer mě překvapil nejen vzhledem, ale i názory, které tehdy v komunitě (přinejmenším veřejně) nezastával takřka nikdo. Nešlo sice o nutně radikální postoje, přesto se zřetelně vymezil jak vůči západní, respektive americké politice, tak Izraeli. Pro pochopení kontextu je nutné dodat, že Západ v té době vedl v islámském světě dvě vcelku čerstvé války: v Afghánistánu (2001) a Iráku (tzv. druhá válka v Zálivu; od roku 2003).

V rozhovoru kromě jiného prohlásil, že „USA s podporou Británie i ostatních zemí bojují proti muslimům ve světě“. Řekl také, že „do (současného) islámu se dostala spousta novot, které vymysleli lidé, a ty do islámu nepatří,“ což je názor obvyklý pro fundamentalisty. Uvedl rovněž, že „veškeré izraelské obyvatelstvo jsou vojáci“ – takové postoje jsou vlastní třeba palestinskému radikálnímu hnutí Hamás. Největší část čtenářů popudila jeho odpověď, podle které nebyl „schopen jednoznačně odsoudit“ newyorské útoky z 11. září 2001. Nemluvě o výroku, podle kterého není návštěva rockového koncertu v souladu s islámskou vírou.

Mimochodem, jeden z muslimů dotazovaných aktuálně v souvislosti s tímto textem zopakoval bonmot týkající se mé osoby, podle kterého jsem Samera vlastně objevil já. Dal mu nevídaný prostor. Do té doby prý čeští muslimové v současnosti stíhaného muže vlastně vůbec neznali.

Samer se mi tehdy – pro potřeby jeho představení v rozhovoru – svěřil, že studuje diplomatické vztahy a public relations na soukromé vysoké škole. Časem se ale zjevně rozhodl pro jinou dráhu a zapsal se na Islámskou univerzitu v saúdskoarabské Medíně, což je škola s kontroverzní pověstí. Reportéři napříč planetou se shodují, že je proslulá silně salafistickými tendencemi. Tedy, velmi zjednodušeně řečeno, návratem k zidealizovanému učení původní islámské obce, které má být očištěno od nežádoucích novot. Jde o rigidní, nábožensky přísné až nesnášenlivé, navíc velmi široké hnutí, které může následovníky motivovat jak k cílevědomému odtržení od pozemského světa, tak k aktivní účasti v ozbrojené svaté válce.

Zdroje z české muslimské komunity mají za to, že medínská škola není zcela vhodná obecně, pro nově procitnuvší muslimy Samerova typu je ale přímo škodlivá. Přínosnější by bylo studium v Egyptě či Jordánsku, tamní školy ale mají na uchazeče větší vstupní i studijní nároky, docházet do nich navíc není při sečtení všech nákladů levné. To univerzita v Medíně má velkorysou finanční podporu od saúdské společnosti, je tudíž schopna poskytovat stipendia. Uchazečům, kteří prokážou oddanost islámu a jistou znalost arabštiny, škola údajně vyjde vstříc téměř jistě. Pomůže prý také palestinský původ – vzhledem k tomu, jak je v muslimském světě vnímán arabsko-izraelský konflikt.

Jen Samer ví, jak ho pobyt v Medíně změnil. Podle znalců scény to není škola, která by absolventy vybízela k ozbrojenému boji. Mohl se zde ale potkat s příslušníky radikální sunnitské opozice proti syrskému režimu Bašára Asada, který se doma opírá o menšinové alavity a v zahraničí o pravoslavné Rusko i šíitský Írán. Ano, dopouštím se čisté spekulace, ta ale vychází z postřehu, že Samer, ač v náboženství přísný až fundamentalistický, osobně nebyl agresivní a neprojevoval ani sklon k militantnímu uvažování.

„Říkal, že by zakročil a tomu člověku (který by prosazoval radikální myšlenky – pozn. redakce) by se to snažil rozmluvit s tím, že je to proti islámu. A velmi se mu nelíbilo, že je u nás koncept džihádu chápán negativně – jako něco, co je nutně spjaté s násilím. On to spíše chápal jako usilování o to, aby svět byl lepším místem k životu,“ vzpomínal letos v listopadu pro server Aktuálně.cz sociolog a znalec arabského světa Karel Černý, jehož průzkumu na téma džihádu se Samer účastnil. Pro vysvětlení: jakkoli si Evropané pod pojmem džihád obvykle vybaví válku, tímto slovem se označuje třeba i náboženská osvěta, či úsilí o sebezdokonalení.

Bojovníci islamistické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, známá pod bývalým názvem Fronta an-Nusrá (ilustrační snímek)Bojovníci islamistické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, známá pod bývalým názvem Fronta an-Nusrá (ilustrační snímek)autor: Reuters

Samer se ze Saúdské Arábie vrátil po čtyřletém studiu s bakalářským vzděláním, které hodlal v české muslimské komunitě co nejlépe využít. V roce 2011 se stal imámem pražské mešity. Již tehdy ovšem zaznívalo, že ne všichni členové komunity považovali takovou volbu za šťastnou. Vystřídal podstatně umírněnějšího bosenského duchovního Emira Omiče. Záhy se také pod firmu Alminbar, s. r o., které byl až do letošního února spoluvlastníkem, pokusil stáhnout část finančních toků obce. Podle serveru iDnes.cz se o počínání této společnosti zajímá policie.

V tuto chvíli není jasné, a to ani obeznámeným zdrojům z komunity, zda se tehdejší imám na úkor věřících obohacoval, nebo se chtěl jen v obci učinit důležitějším. Tyto tahanice o placení modlitebny v Opletalově ulici k jednotě obce samozřejmě nepřispěly – její část o pronájem tohoto prostoru příliš nestála. Alminbar přitom oficiálně vznikl právě kvůli zprostředkování tohoto pronájmu.

Nakonec byl Samer z pozice pražského duchovního vystrnaděn, a to na přelomu let 2013 a 2014. Islámské organizace zcela opustil a začal vystupovat samostatně, i když byl stále považován za mluvčího komunity. Podle českých muslimů ale vždy hrál na sebe a – slovy jednoho z nich – „příliš si vyskakoval“ rovněž ve strukturách islámské nadace, do jejíhož vedení se dostal. Zprávu, kterou poslal souvěrcům předloni v srpnu a v níž je (podle serveru Neovlivní) varoval před společnou bohoslužbou s křesťany, už ale psal jako bývalý imám. Tehdy se už zcela stylizoval do role salafistického kazatele, přičemž nápadně kopíroval nejen dikci, ale i pohyby svých zahraničních vzorů.

Poslední část textu vyjde na INFO.CZ ve čtvrtek ráno

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818