Příběh radikalizace (I.): Dětství prožili v Praze a v sekulární rodině, pak se „obrátili“ k islámu

Pavel Novotný

04. 12. 2018 • 07:00

Samer (34) a Omar (27) Shehadehovi. Synové sekulárních palestinských rodičů, kteří vyrostli v českém prostředí. První se nachází v pražské vazbě a jeho jméno jste mohli zaregistrovat na začátku listopadu, kdy médii proběhly zprávy o jeho zadržení v zahraničí a převozu do Česka. Druhý bojuje po boku militantních islamistů v Sýrii. Český stát je podle dostupných zpráv viní z podpory, propagace i financování terorismu. A také ze členství v organizaci, která je na seznamu teroristických skupin. Spolu s oběma muži si česká spravedlnost žádá také Kristýnu Hudkovou (24), Omarovu manželku, která po konverzi k islámu přijala jméno Fatima. Hrozí jim až patnáctileté tresty.

„Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Českou republiku vzrostl v roce 2017 na jedenáct včetně dvou osob s českým občanstvím,“ stojí v čerstvé zprávě Bezpečnostní informační služby (BIS) o islamistech, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě v rámci organizací (oficiálně) označených za teroristické. Onu dvojici podle dostupných zpráv tvoří právě Omar Shehadeh a jeho žena Fatima, kteří se připojili ke skupině Džabhat Fatah aš-Šám, která proslula také pod někdejším názvem Fronta an-Nusrá.

Následující text se snaží zrekonstruovat životní příběh bratrů Shehadehových, českých občanů, kteří se s radikály zapletli. Text vychází z řady rozhovorů s informovanými zdroji. Takřka všichni oslovení si vzhledem k citlivosti případu přáli zůstat v anonymitě. Jejich vzpomínky se INFO.CZ pokusilo ověřit z více zdrojů. Mnoho použitých zjištění pochází z jiných médií: nejčastěji ze serveru Neovlivní, který o případu referoval jako první, dále pak z listů Deník N, Právo a MF Dnes/iDnes.cz, respektive televize Seznam Zprávy a webu Aktuálně.cz.

První díl seriálu se pokouší mapovat rodinné zázemí a důvody vnitří konverze obou mužů k islámu, ve kterém nevyrostli. Druhý popisuje Sámerův vývoj od zaníceného překladatele islámských přednášek k salafistickému kazateli. Třetí se snaží zachytit Omarův příběh a příklon všech tří českých občanů k radikalismu.

Nepříliš šťastná rodina

Již rozvedené manželství rodičů Omara a Samera, říkejme jim třeba Ahmed a Esma (nejde o pravá jména, redakce je zná), nebylo právě šťastné. Na tom se shoduje většina oslovených. Tedy, přinejmenším v posledních letech jistě neklapalo, což zřejmě ovlivnilo všechny syny Ahmeda a Esmy. Tedy nejen Samera a Omara, ale i třetího sourozence, který měl podle nepotvrzených informací problémy s drogami a nyní žije patrně ve Spojeném království.

Ahmed i Esma se narodili do palestinských rodin, které po vzniku Státu Izrael odešly do zahraničí. Ahmedovi rodiče našli útočiště v Jordánsku, on sám tak získal občanství tohoto státu. Později se stal pracovníkem palestinských diplomatických misí a sloužil na zastupitelském úřadě v Praze, kde pracoval i jistou dobu po sametové revoluci z roku 1989. Politicky patří k hnutí Fatah, tedy k sekulárnímu nacionalistickému proudu, jehož předáci nyní vládnou palestinskému Západnímu břehu. I proto prý neměl problém občas, i když jen při vhodné příležitosti, konzumovat alkohol. Fakt, že jsou jeho synové viněni z příklonu k radikálním islamistům, jeho kariéru negativně ovlivnil.

S letos šedesátiletou Esmou, matkou všech tří synů, se Ahmed seznámil v Česku. Jeho žena se narodila v Libanonu. I ona je, jak bylo řečeno, palestinského původu. Esma v Česku vystudovala prestižní vysokou školu a dodnes zde žije. Na rozdíl od již bývalého manžela, který tu měl (snad) trvalý pobyt a teď se podle všeho vrátil do Jordánska. Esma je českou občankou a dlouhá léta pracovala v náročném oboru, pro který se v Česku vzdělávala. Bohužel, lékaři u ní diagnostikovali vážné choroby a zřejmě už dlouho užívá silná farmaka, což k rodinné pohodě jistě nepřispívá.

Podle svědectví pamětníků byli synové vychovávaní v silně sekulárním duchu a s islámem – a to i tím naprosto umírněným – v dětství do kontaktu prakticky nepřišli. Tím spíše, že je strávili v nábožensky chladném Česku.

Traduje se, že během dospívání okusili alkohol. „Samer? Byl to pro nás cizí člověk. Už jako dospělý prostě jednou přišel do modlitebny a pak se angažoval,“ shoduje se hned několik lidí ze zdejší islámské komunity, se kterými INFO.CZ mluvilo. Podle nich dokonce díky české výchově postrádá i leccos z arabské mentality. Zato hovoří bezchybně česky stejně jako arabsky, což jej v obci učinilo vyhledávaným překladatelem.


Bojovníci islamistické organizace Džabhat Fatah aš-Šám, známá pod bývalým názvem Fronta an-Nusrá (ilustrační snímek)

Lze se jen domýšlet, kde tedy Samer a Omar objevili islám. Podle jejich známých se tak stalo v Jordánsku, kam vyrazili za příbuznými a zřejmě i za studiem. Tato blízkovýchodní monarchie přitom rozhodně není příkladem nábožensky horlivé, radikalismus podporující země. Naopak.

Samer se podle členů tuzemské komunity přesto časem posunul k ortodoxnímu, či dokonce fundamentalistickému chápání víry svých prarodičů. Což není zcela neobvyklé, jak lze vytušit z obdobných zahraničních příkladů.

Samer je svého druhu konvertitou, který je sice synem muslimských rodičů, k víře ale veden nebyl. Proto ji vnímá jinak, intenzivněji, horlivěji a snad i nevyváženě. Jinými slovy: věřící vyrůstající v náboženském prostředí odjakživa zná úskalí přehnané zbožnosti, dokáže odhalit případnou manipulaci ve jménu víry a v neposlední řadě nepotřebuje příklon ke kultu demonstrovat radikálním chováním. Mimochodem, konvertité s podobnými překážkami na osobní cestě zápolí ve všech náboženstvích, nejen v islámu.

Příběh radikalizace (II.): Z pražské modlitebny do saúdské Medíny. Zrodil se salafistický kazatel

Příběh radikalizace (III.): Útěk do pouště, odchod do Sýrie. Tudy vedla cesta z Česka k islamistům

SDÍLET