Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reforma policie znovu štěpí koalici. „Kampaň ANO stála na pomluvách,“ vypálil Sobotka. „Palermo vyhrálo,“ oponuje Babiš

Reforma policie znovu štěpí koalici. „Kampaň ANO stála na pomluvách,“ vypálil Sobotka. „Palermo vyhrálo,“ oponuje Babiš

Kampaň hnutí ANO a jeho předsedy Andreje Babiše proti loňské policejní reformě byla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) založená na nepravdivých informacích a pomluvách. Předseda vlády na facebooku uvedl, že na základě dnes zveřejněné zprávy sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se Babišovy konstrukce zhroutily jako domeček z karet. Babiš oponoval slovy o tom, že činnost komise složené ze zástupců všech sedmi sněmovních stran byla výsměch. Její závěry hnutí ANO neuznává. 

Premiér Sobotka uvedl, že jednomyslně přijaté závěry komise jsou jasné. „Tvrzení o ‚brutálním úniku informací‘ ze strany policejního prezidenta se nepotvrdila. Nebyly prokázány spekulace, že policejní reorganizace byla údajně realizovaná pod politickým tlakem a na základě politického zadání za účelem odstranění Roberta Šlachty z čela Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ napsal Sobotka.

Předseda komise Pavel Blažek (ODS) při čtení závěrečné zprávy ve sněmovně konstatoval, že cílem reorganizace nebylo odstranit Šlachtu, omezit činnost policejních útvarů nebo zabránit vyšetřování některých kauz.

S tímto výkladem ale ostře nesouhlasí zástupci hnutí ANO, ačkoli v komisi samo mělo svého zástupce. Jeho šéf a vicepremiér Andrej Babiš uvedl, že „České Palermo vyhrálo“. Jak vysvětlil, myslí tím strany, které podle něj od revoluce mají podle Babiše nejvíce skandálů – zmínil ČSSD, ODS a „pana Kalouska“. Absurdní podle něj je, že v čele komise byl Pavel Blažek z ODS, někdejší ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase.

„Fakta svědčí o něčem jiném, než byl mediální kýč hnutí ANO,“ reagoval před kamerou ČT Miroslav Kalousek z TOP 09.

Babiš sám se před komisí v minulosti objevil a vypovídal, jak dnes uvedl, už ani neví o čem. „My jsme jasně řekli, že celá reforma policie byla s cílem rozprášit tenhle útvar (ÚOOZ), který zasahoval na vládě ODS a Kalouska, který si dovolil vyšetřovat korupci politiků ČSSD, který zjistil, že šéf protikorupčního oddělení na ÚOKFK byl zkorumpovaný. Tak byl rozprášen,“ řekl dnes novinářům Babiš. „Komise nevyvrátila nic, naopak podle mě potvrzuje to, z čeho jsme vycházeli,“ dodal ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO).

S vysvětlením sociálních demokratů se vzácně shoduje i opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy byli detektivové Robert Šlachta a Jiří Komárek zneužiti v předvolebním boji před loňskými krajskými volbami vládními stranami. Podle poslance opoziční TOP 09 Daniela Korteho, který byl členem komise, měla kampaň kolem policejní reorganizace odstranit policejního prezidenta Tomáše Tuhého a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a oslabit premiéra Bohuslava Sobotku a jeho ČSSD.

„Závěry komise v zásadě potvrzují to, co říkáme od samého počátku. Organizační změna byla rozhodnutím vedení policie a nebyla motivovaná ani politickými ani osobnostními pohnutkami,“ uvedl policejní prezident Tomáš Tuhý.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1