O rozsahu útoku na MZV stále nevíme, přiznal Zaorálek. Unikly citlivé informace, tajné prý ne

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se ohradil proti tvrzením, že rozsah bezprecedentního útoku hackerů na poštu tuzemské diplomacie zlehčoval. Dosud podle něj není možné určit kolik informací a v jakém časovém úseku uniklo. Zaorálek trvá na tom, že žádná tajná data, která by znamenala riziko pro národní bezpečnost, resortu neunikla. Hackeři ale mohli získat informace, které jsou citlivé pro konkrétní osoby a instituce.

Zaorálek kvůli situaci zrušil plánovanou cestu do Černé Hory a sešel se se zástupci Národního bezpečnostního úřadu.

Trvá na tom, že hackeři nepronikli do tzv. vnitřního systému ministerstva, kde se nacházejí utajované a skutečně citlivé materiály, ke kterým mají přístup jen lidé s patřičnou bezpečnostní prověrkou.

Jak INFO.CZ jako první informovalo, podle informací NBÚ měli útočníci nerušený přístup do resortní pošty zhruba rok a dostali se k přibližně 7000 dokumentů. Některé z nich jim můžou dávat strategickou výhodu nad Českem.

Ministr v této souvislosti uvádí, že rozsah úniku momentálně není možné upřesnit. Je přesvědčený, že informace, které se dostaly na veřejnost, jsou falešné. „Vyjmenovat řešení a viníky v tuto chvíli nelze,“ řekl Zaorálek. Na vládu chce jít ve středu s podrobnou zprávou a téma tam hodlá otevřít. „Chci mluvit o tom, jestli to není součást masivnějších útoků, které se nemusejí týkat jenom MZV,“ vysvětlil.

Premiér Sobotka dříve před ve sněmovně potvrdil, že se celý incident vyšetřuje a že bude tématem na nejbližším jednání vlády. „Je to vážná věc, masivní útok,“ řekl novinářům. „Žádné podceňování, ale důkladná analýza a jasná reakce,“ dodal ohledně dalšího postupu.

Incident má být tématem nejbližšího jednání vlády, kam Sobotka pozval bývalého i nového šéfa Národního bezpečnostního úřadu, který je podle něj garantem bezpečnostních standardů. Chce od nich podrobnou zprávu.

Případ podle Sobotky ukazuje, že kybernetické útoky jsou něčím, co nelze podceňovat. „(Útoky) pravděpodobně budou přicházet mnohem dříve, než jsme předpokládali před třemi lety, kdy vláda začala otázku kybernetické bezpečnosti řešit,“ uvedl premiér.

 

SDÍLET
sinfin.digital