Rezignace Krčála: už nejde o selhání jednotlivců, je to škraloup na pověsti celé vlády, tvrdí experti | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezignace Krčála: už nejde o selhání jednotlivců, je to škraloup na pověsti celé vlády, tvrdí experti

Rezignace Krčála: už nejde o selhání jednotlivců, je to škraloup na pověsti celé vlády, tvrdí experti

Neuplynul ani týden od hlasování o důvěře druhé vládě Andreje Babiše, a rezignoval její další člen. Podobně jako Taťána Malá musel také Petr Krčál odejít kvůli údajnému plagiátorství. Avšak zatímco Malá působila po celé poslední týdny zmateně a nejspíš ještě nepochopila, proč se musela z ministerstva balit, zkušenému Petru Krčálovi na to stačil jeden den. Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ šlo o logický krok. Navzdory tomu nepochybují, že jde o komplikaci a zhoršení obrazu vlády jako celku. Také ČSSD situace nepřidá. Strana původně požadovala pět ministrů, v tuto chvíli má ve vládě pouze tři, přitom ministra zemědělství Miroslava Tomana lze označit především za spojence Hradu.

Politolog Milan Znoj zdůrazňuje, že Krčál je již druhý z ministrů Babišovy vlády, který musel odstoupit kvůli podezření z plagiátorství. Podle něj to už není jenom osobní selhání jednotlivců, nýbrž škraloup na pověsti celé vlády. „Vláda Andreje Babiše se zatím utápí v personáliích a program se dostává na druhou kolej. Místo o vládě odborníků by se dalo mluvit o vládě opisovačů,“ uvedl Znoj pro INFO.CZ.

„Nechápu, co si to strany dělají, ty jejich masochistické sklony,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politický analytik Lukáš Jelínek. „Copak se nikdo kandidátů na ministry neptá, jestli nemají z minulosti nějaké kostlivce ve skříních? Zatímco hnutí ANO si možná hazard dovolit může, protože má Babiše, tak u ČSSD, jež tře bídu s nouzí, to nechápu vůbec,“ kroutí hlavou Jelínek.

Podle něj totiž rezignace Krčála může sociální demokraty poškodit více, než rezignace Taťány Malé hnutí ANO. „Voliči se jen utvrdí, že nejsou o nic lepší než babišovci, kteří mají aspoň výrazný tah na branku. Obzvlášť třaskavý koktejl to dává v souvislosti s kauzou Poche a skutečností, že si ČSSD vyjednala pět členů vlády, pak dostala jen čtyři, z nichž jeden nyní rezignuje,“ upozorňuje Jelínek.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Politolog Milan Znoj nicméně upozorňuje, že pokud by Krčál neodstoupil, byl by snadným terčem kritiky. „ČSSD by to hodně poškodilo. Ministerstvo práce a sociálních věcí má být vlajková loď sociální demokracie. Zde chce tato strana ukázat své politické kvality. Místo sociálních témat by se ale pořád řešilo Krčálovo opisování,“ vysvětluje politolog pro INFO.CZ.

Jeho kolega Ladislav Cabada ale nepochybuje, že i rezignace Krčála je nejen pro vládu, nýbrž i pro sociální demokracii komplikací. „Pro vládu i jejího předsedu to bude znamenat další komplikace a zhoršení obrazu vlády jako celku. Vláda se stane ještě nekompletnější, když už dnes v ní Jan Hamáček zastává pozice šéfa dvou náročných resortů,“ uvažuje Cabada podobně jako Jelínek.

Kauza podle něj poškozuje také ČSSD. „Na druhou stranu rezignoval relativně rychle po propuknutí aféry, což může vedení strany vydávat za důkaz přístupu 'padni komu padni' a mediálně jej využít k poukazu na skutečnost, jak dlouho, navíc s podporou předsedy vlády a hnutí ANO, lpěla na své funkci Taťána Malá,“ uzavírá Cabada.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.