Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Rezignace Krčála: už nejde o selhání jednotlivců, je to škraloup na pověsti celé vlády, tvrdí experti

Rezignace Krčála: už nejde o selhání jednotlivců, je to škraloup na pověsti celé vlády, tvrdí experti

Neuplynul ani týden od hlasování o důvěře druhé vládě Andreje Babiše, a rezignoval její další člen. Podobně jako Taťána Malá musel také Petr Krčál odejít kvůli údajnému plagiátorství. Avšak zatímco Malá působila po celé poslední týdny zmateně a nejspíš ještě nepochopila, proč se musela z ministerstva balit, zkušenému Petru Krčálovi na to stačil jeden den. Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ šlo o logický krok. Navzdory tomu nepochybují, že jde o komplikaci a zhoršení obrazu vlády jako celku. Také ČSSD situace nepřidá. Strana původně požadovala pět ministrů, v tuto chvíli má ve vládě pouze tři, přitom ministra zemědělství Miroslava Tomana lze označit především za spojence Hradu.

Politolog Milan Znoj zdůrazňuje, že Krčál je již druhý z ministrů Babišovy vlády, který musel odstoupit kvůli podezření z plagiátorství. Podle něj to už není jenom osobní selhání jednotlivců, nýbrž škraloup na pověsti celé vlády. „Vláda Andreje Babiše se zatím utápí v personáliích a program se dostává na druhou kolej. Místo o vládě odborníků by se dalo mluvit o vládě opisovačů,“ uvedl Znoj pro INFO.CZ.

„Nechápu, co si to strany dělají, ty jejich masochistické sklony,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ politický analytik Lukáš Jelínek. „Copak se nikdo kandidátů na ministry neptá, jestli nemají z minulosti nějaké kostlivce ve skříních? Zatímco hnutí ANO si možná hazard dovolit může, protože má Babiše, tak u ČSSD, jež tře bídu s nouzí, to nechápu vůbec,“ kroutí hlavou Jelínek.

Podle něj totiž rezignace Krčála může sociální demokraty poškodit více, než rezignace Taťány Malé hnutí ANO. „Voliči se jen utvrdí, že nejsou o nic lepší než babišovci, kteří mají aspoň výrazný tah na branku. Obzvlášť třaskavý koktejl to dává v souvislosti s kauzou Poche a skutečností, že si ČSSD vyjednala pět členů vlády, pak dostala jen čtyři, z nichž jeden nyní rezignuje,“ upozorňuje Jelínek.

INFOGRAFIKA DNE: rekordy českých vlád

Politolog Milan Znoj nicméně upozorňuje, že pokud by Krčál neodstoupil, byl by snadným terčem kritiky. „ČSSD by to hodně poškodilo. Ministerstvo práce a sociálních věcí má být vlajková loď sociální demokracie. Zde chce tato strana ukázat své politické kvality. Místo sociálních témat by se ale pořád řešilo Krčálovo opisování,“ vysvětluje politolog pro INFO.CZ.

Jeho kolega Ladislav Cabada ale nepochybuje, že i rezignace Krčála je nejen pro vládu, nýbrž i pro sociální demokracii komplikací. „Pro vládu i jejího předsedu to bude znamenat další komplikace a zhoršení obrazu vlády jako celku. Vláda se stane ještě nekompletnější, když už dnes v ní Jan Hamáček zastává pozice šéfa dvou náročných resortů,“ uvažuje Cabada podobně jako Jelínek.

Kauza podle něj poškozuje také ČSSD. „Na druhou stranu rezignoval relativně rychle po propuknutí aféry, což může vedení strany vydávat za důkaz přístupu 'padni komu padni' a mediálně jej využít k poukazu na skutečnost, jak dlouho, navíc s podporou předsedy vlády a hnutí ANO, lpěla na své funkci Taťána Malá,“ uzavírá Cabada.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1