Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka tlačí Babiše doprava. Chce tak podkopat základ úspěchu hnutí ANO

Sobotka tlačí Babiše doprava. Chce tak podkopat základ úspěchu hnutí ANO

Vtáhnout Andreje Babiše a jeho hnutí do pravo-levého střetu. Takto jednoduše lze interpretovat aktuální strategický tah Bohuslava Sobotky a jeho ČSSD s návrhem zavést v České republice progresivní daň. Svou logiku má i to, že s ním premiér a největší Babišův konkurent přišel v týdnu před sněmem hnutí ANO. Politologové oslovení redakcí INFO.CZ ale mají jasno: Předpokladem úspěchu hnutí ANO v letošních volbách bude schopnost Babiše udržet se mimo konflikt pravice a levice.

„V případě hnutí je typické, že se snaží být středovým subjektem pro všechny. Z logiky věci musí slíbit všechno všem a nikoho si zvlášť nepopudit, což je základní pravidlo,“ vysvětluje pro INFO.CZ politolog Pavel Šaradín. Babiš se staví do role obhájce zájmů chudých i bohatých, lidí z centra i z periferie, deklasovaných i úspěšných. Sněm se tak ponese v duchu osvědčeného a již úspěšně vyzkoušeného receptu.

Jeho těžiště spočívá v antistranické a antipolitické rétorice, v kritice kompletní politické elity, v bagatelizaci pravo-levého štěpení. Babiš bude nepochybně také zdůrazňovat, že je to právě on, kdo disponuje schopnotmi vést stát hospodárně a efektivně, zcela jistě to vše okoření silným antikorupčním apelem.


Zrovna tak si troufáme na základě zkušenosti s minulým sněmem říct, že jeho průběh nikterak významně nevybočí z předem připraveného scénáře. Jak už Babiš pro INFO.CZ naznačil, nechá vyměnit část vedení, možná navrhne úpravu stanov tak, aby měl chod hnutí ještě více pod kontrolou. Mluvit se bude ale především o volbách.

„Je volební rok, sněm rozhodne o týmu, který povede hnutí do těch nejdůležitějších voleb, ve kterých lidé rozhodnou, zda tady budou mít nadále Sobotku s Kalouskem na věčné časy, anebo jestli dají šanci našemu hnutí,“ uvedl Andrej Babiš na začátku týdne v rozhovoru pro INFO.CZ.

ANO je sice favoritem voleb, avšak zároveň platí, že dlouhodobě preference hnutí spíše stagnují. Jako by strategie spočívající v antipolitické rétorice narazila na své limity. „ANO už nemá moc prostoru k dalšímu růstu. Vysálo občanskou pravici a část sociálně demokratického elektorátu. Na úkor ČSSD by mohlo růst ještě jen v případě, že sociální demokraté zpackají volební kampaň a budou pokračovat v rozepřích,“ říká politolog Jiří Pehe.

Babišovi předpovídá postupný pokles preferencí a úbytek voličů. „Babiš je obklopen stále větším množstvím kontroverzí ohledně jeho podnikatelských aktivit ve vztahu ke státu. Zatím mu to sice příliš neublížilo, ale takovéto skandály mají kumulativní efekt. Dlouho se nic neděje, avšak když to dosáhne určité meze, začnou najednou preference klesat.“

Jeho kolega Pavel Šaradín naopak nevylučuje, že se ANO stane po podzimních volbách dominantní silou české politiky. „Velmi bude záležet na kampani, stavu politické konkurence, aférách, skandálech, které nás do října čekají. Práce, pokud má hnutí takový cíl, to bude nesmírně náročná,“ říká Šaradín.

Politolog Lubomír Kopeček pak tvrdí, že odhadovat volební výsledky s osmiměsíčním předstihem je složité. „Systémově se mi nicméně jeví mimořádně zajímavé, že se ANO stále ještě daří držet do značné míry mimo osu pravice – levice a voličsky přitom spíše roste,“ uvedl Kopeček v rozhovor pro INFO.CZ. Podle něj je patrné, že minimálně tvrdé jádro voličů hnutí ANO zas tak malé není.

„Připomenout mohu relativně mírný pokles v preferencích, která strana zažila loni po kauze Čapí hnízdo. Pokud se totéž potvrdí v šetřeních po debatě kolem kauzy jednokorunových dluhopisů, bude zjevné, že je tady oproti volbám 2013 zjevný posun v upevňování vazby voličů na hnutí ANO, i když to zatím není na úrovni komunistů, lidovců a ODS,“ vysvětluje Kopeček

„Pokračují tři tendence,“ komentuje pozici Babišovy formace politolog Pavel Šaradín. Hnutí se podle něj postupně stává stranou se vším dobrým i špatným, co k tomu patří: „Postupně se v něm vyvinuly zájmové a vlivové skupiny, což se jistě projeví na sestavování kandidátek. Regionální kliky nabývají na významu. Zadruhé pokračují personální chyby a nedostatky z dřívějška, zatřetí stranická demokracie má svůj výrazný limit, a tím je předseda. Nikdo si nedovolí mu oponovat.“

Podle Lukáše Jelínka se ANO spoléhá především na přitažlivost a rozhodnutí Andreje Babiše, zároveň prakticky nemá potřebu vést detailní debatu o programu či personálním uspořádání. „ANO cítí, že ho Babiš svým originálním stylem táhne vzhůru, a nechce to ničím rozmělňovat. O to tvrdší ale může být jednou pád - získávat slávu na pouhé rétorice nepůjde donekonečna,“ vysvětluje Jelínek.

„ANO je ,hnutí´, které stojí a padá s Babišem, bez Babiše neexistuje a nemá žádné šance. Už proto, že je poskládané z lidí, kteří nejsou spojení žádnou ideologií, drží je dohromady buď jen loajalita k Babišovi anebo vypočítavost,“ doplňuje Pehe. Právě tato okolnost je podle něj příčinou štěpících tendencí uvnitř hnutí v regionech a na radnicích malých i velkých měst. „První vlašťovku vidíme i v krajském měřítku v Olomouci,“ připomíná Pehe.

Přitom to byli právě primátoři, o kterých se ještě před dvěma třemi roky hovořilo jako o potenciální protiváze Babiše uvnitř hnutí. Nic podobného ale neexistuje, většina z nich se, ať už z jakéhokoli důvodu, více než na Babiše soustředí na zájmy měst a krajů. Lukáš Jelínek v této souvislosti připomíná, že personální politika hnutí mnohde neumožnila vytvořit z místních organizací semknuté a za jeden provaz táhnoucí entity, což problematizuje pozici a sílu schopných lokálních politiků. Nemají za sebou struktury, o které by se mohli opřít.

Nelze proto čekat, že by se na sjezdu debatovalo o programu, ideovém ukotvení hnutí, natož případných politických spojencích. Babiš bude útočit na všechny strany, komunisty nevyjímaje. Je to prakticky vyloučeno, někdo z delegátů by mu ale mohl aspoň jednou připomenout, že právě jim nabízel po krajských volbách v Ústeckém kraji post hejtmana.

Už od Masaryka víme, že diskuse o idejích, strategii, zájmech a preferencích je definičním znakem demokracie. Sněm hnutí ANO nic podobného nepřinese. A pokud na podzim po volbách prezident pověří Babiše sestavením vlády, je už teď jasné, že lídr a zakladatel hnutí ANO bude preferovat uspořádání, které mu bez ohledu na programovou blízkost či vzdálenost koaličních partnerů zajistí maximální manévrovací a mocenský prostor.

„ANO má přirozené spojence ve všech stranách a hnutích, které jsou populistické a na štíru s liberální demokracií: KSČM, Úsvit, SPD, SPO. Pokud by se do čela ODS dostal Václav Klaus ml., který by ji chtěl přeměnit v obdobu Alternativy pro Německo, pak jistě i ODS,“ říká k tomu Pehe. Ostatní strany podle něj budou spíše opatrné. „Velmi by si uškodily zejména tím, že by šly do koalice s ANO za situace, kdy bude ANO nejsilnější stranou a Babiš premiérem. Toho jsou si ale vědomy.“

Nejen o povolebním uspořádání, ale do značné míry také o osudu země, podle něj do jisté míry rozhodne, zda bude Andrej Babiš schopen vytvořit koalici s jedním, případně dvěma, malými subjekty, jejichž zástupci mu budou ochotni výměnou za pár důležitějších postů dělat v „rodinné firmě“ stafáž.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744