Stali jsme se rukojmím politického boje, stěžuje si Agrofert inzerátem v médiích | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stali jsme se rukojmím politického boje, stěžuje si Agrofert inzerátem v médiích

Stali jsme se rukojmím politického boje, stěžuje si Agrofert inzerátem v médiích

Společnost Agrofert si zaplatila ve středečním vydání Hospodářských novin, Práva a Mf Dnes velký inzerát, ve kterém se pokouší očistit svou pověst. Zároveň si stěžuje, že se stala rukojmím v politickém boji. „Někteří politici a novináři použili v uplynulých dnech ve snaze očernit naši firmu řadu slovních termínů, od daňové optimalizace až po pojem daňové podvody. Něco takového musí naše společnost absolutně odmítnout,“ píše se v úvodu téměř celostránkového inzerátu, jehož totožná verze vyšla ve třech celostátních tištěných denících.

Vedení společnosti, která ještě před několika týdny patřila ministru financí a předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, tak reaguje na jednání Poslanecké sněmovny z minulého týdne. Poslanci totiž na návrh předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska projednávali bod nazvaný Daňové podvody ministra financí a většinou hlasů vyzvali Andreje Babiše, aby vyvrátil „vážná“ podezření z daňových úniků v souvislosti se svými obchody s Agrofertem, které se týkaly nákupu jednokorunových dluhopisů. Předseda vlády a sociálních demokratů Bohuslav Sobotka pak uvedl, že od Babiše očekává vysvětlení transakcí, které podle něj vyvolaly řadu vážných otázek.

Inzerát Agrofertu v médiích

Inzerát Agrofertu v médiíchInzerát Agrofertu v médiíchautor: Info.cz

Babiš mezitím hovoří o lynči poslanců, v první reakci dokonce poslancům vzkázal, že už nic vysvětlovat nehodlá. Inzerát Agrofertu v tištěných médiích navíc vyšel den poté, co Evropská komise zjistila pochybné rozdělování dotací pro Agrofert, což má Českou republiku přijít na dvaadvacet milionů korun. Podle zjištění serveru Echo24 unijní prověrka ukázala, že se bývalý člen představenstva Agrofertu a současný první místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek při rozdělování dotací dopustil střetu zájmů, což Evropská komise potrestala takzvanou korekcí ve formě dvou procent z přidělené částky.

Inzerát vychází také shodou okolností ve dnech, kdy Deník Referendum zveřejnil dva rozsáhlé texty o praktikách Agrofertu. V prvním jeho autoři popisují, kterak společnost vlastněná donedávna ministrem financí a předsedou hnutí ANO zneužívá ve svůj prospěch Českou inspekci životního prostředí a ministerstvo životního prostředí řízené ministrem Brabcem z hnutí ANO, ve druhém se pak věnují dvěma podnikům (Kmotr a Navos) spadajícím do holdingu, které podle jejich zjištění porušují zákon o ochraně ovzduší a za benevolentní asistence ministerstva životního prostředí a dalších úřadů fungují de facto na černo.

Inzerát Agrofertu je přesto nadepsán titulkem Podnikáme podle pravidel. „Jakékoli naše kroky jsou pod dohledem finančních úřadů a renomovaných auditorských firem. Bohužel neustálé útoky na naši firmu nás poškozují nejen v očích našich zaměstnanců, ale i obchodních partnerů a u široké veřejnosti. Poškozují naše dosavadní dobré jméno tradiční české firmy, jejíž součástí jsou i společnosti se stoletou historií. Proto nám nezbývá než se bránit a pokusit se očistit alespoň touto cestou,“ píše se v inzerátu, pod kterým je podepsáno představenstvo Agrofertu.

„Představenstvo společnosti Agrofert,“ pokračuje inzerát, „ujišťuje jak zaměstnance firmy, tak obchodní partnery, zákazníky i financující banky, že veškeré kroky vždy činilo a činí v souladu s platným právem a žádné nezákonné činnosti se nikdy nedopustilo.“ Vedení společnosti se proto cítí dotčeno, pokud někdo v souvislosti s Agrofertem hovoří o jakýchkoli podvodech. „S politováním musíme konstatovat, že jsme se stali rukojmím politické rétoriky a politického boje v letošním volebním roce,“ uzavírají autoři inzerát.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.