Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stropnický na Hrad? Sněm ANO očekávané rozuzlení o kandidatuře nepřinesl

Stropnický na Hrad? Sněm ANO očekávané rozuzlení o kandidatuře nepřinesl

V debatách o možných kandidátech do prezidentské volby často zaznívá jméno ministra obrany Martina Stropnického. Sám Stropnický přitom kandidaturu nevyloučil, ale ani jednoznačně nepotvrdil. V rozhovoru pro INFO.cz uvedl, že jeho rozhodnutí bude záviset na tom, jestli bude na únorovém sněmu ANO zvolen místopředsedou. Tím se v neděli také stal. Bude tedy Stropnický kandidovat na prezidenta?

„Pokud bych měl silný mandát jako místopředseda, tak to znamená vyslovení obecné důvěry. To je pro tu úvahu důležité,“ uvedl Stropnický v rozhovoru pro INFO.cz s tím, že bude záležet také na tom, jestli bude kandidovat prezident Zeman.

„Já znám pana Zemana velmi dlouho. Je to silný protivník. Takže člověk, který si řekne ano, já do toho jdu, tak si to všechno musí pečlivě spočítat. A to není hanebný kalkul. Rozeběhnout se proti popravčí četě není statečnost, ale hloupost,“ myslí si Stropnický.

Sněm ANO Stropnického v neděli skutečně za místopředsedu hnutí zvolil. Ministr obrany dokonce získal nejvyšší počet hlasů. Zda tedy bude kandidovat na prezidenta, ale není jasné. Stropnický oznámil, že výsledek volby považuje za určitou sebereflexi, která mu umožní dále přemýšlet o kandidatuře.

Jak se k prezidentské volbě postaví samo hnutí, bude dle jeho předsedy Andreje Babiše záviset na vnitrostranickém referendu. Šéf hnutí nevylučuje ani podporu prezidenta Miloše Zemana, který má rozhodnutí o případné obhajobě oznámit za necelé dva týdny.

Podle místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka by se mohla uskutečnit dvě vnitrostranická referenda. V rámci prvního by se členové ANO rozhodli, zda vůbec má hnutí stavět vlastního kandidáta. Pokud by se vyjádřili kladně, druhé referendum by rozhodlo, kdo se stane kandidátem hnutí ANO do prezidentské volby.

Babiš chce mít o postoji hnutí ANO k prezidentské volbě jasno do léta. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744