Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Teličkova sóloakce. „My s ANO pokračujeme," vzkazují z Bruselu Babišovy europoslankyně

Teličkova sóloakce. „My s ANO pokračujeme," vzkazují z Bruselu Babišovy europoslankyně

Spolupráce místopředsedy Evropského parlamentu a europoslance Pavla Teličky s hnutím ANO, za které byl jako nestraník zvolen, je u konce. Serveru E15.cz to dnes potvrdil předseda hnutí Andrej Babiš. Teličkovy kolegyně v Evropském parlamentu, které byly rovněž zvoleny za ANO, Martina Dlabajová a Dita Charanzová, podobný krok nezvažují. Redakci INFO.CZ sdělily, že chtějí ve své práci v Evropském parlamentu pokračovat.

„Vzhledem k tomu, že se jisté neshody objevovaly již delší dobu, nepřekvapilo mne to,“ řekla redakci INFO.CZ europoslankyně Dita Charanzová. O dlouhodobých neshodách mezi Pavlem Teličkou a Andrejem Babišem věděla i Martina Dlabajová. „Konkrétní důvody (ukončení spolupráce) ale neznám,“ napsala redakci.

Spolupráce europoslance Pavla Teličky s hnutím ANO skončila dnes. „Byla to jeho iniciativa. S panem Teličkou jsme se názorově nepotkali,” uvedl Babiš. Teličku Babišova slova zaskočila, protože byli podle jeho slov domluveni, že informaci o vzájemném rozchodu oznámí až po parlamentních volbách v ČR. „Nechtěl jsem vstupovat do předvolební kampaně, která v tuto chvíli má dost nekulturní parametry,“ komentoval to Telička.

O rozdílných názorech s Andrejem Babišem a o svém vlivu na tvorbu evropské a zahraniční politiky hnutí mluvil Telička s INFO.CZ už v lednu letošního roku.

Obě europoslankyně, Martina Dlabajová i Dita Charanzová, Teličku v jeho rozchodu s hnutím následovat nechtějí. „Osobně ukončení spolupráce s hnutím ANO nezvažuji. Držím se programu, se kterým jsme byli do Evropského parlamentu zvoleni, to je pro mne klíčové,“ zdůraznila Charanzová.

„Ve své práci v Evropském parlamentu a ve spolupráci s hnutím ANO pokračuji beze změn,“ potvrdila redakci také Dlabajová. Dodala, že v rámci delegace hnutí ANO zatím nebyl prostor tuto záležitost interně prodiskutovat. První příležitost bude příští týden. Jaký dopad může mít Teličkův rozchod s ANO na chod delegace, nyní nelze podle jejich slov odhadnout, uvedly obě europoslankyně.

Redakce INFO.CZ oslovila také čtvrtého člena delegace hnutí ANO v Evropském parlamentu europoslance Petra Ježka. Zatím se ale nevyjádřil.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744