Tvrdší podmínky pro cizince. Sněmovnou prošla kontroverzní novela, nejspornější bod ale vypadl | info.cz

Články odjinud

Tvrdší podmínky pro cizince. Sněmovnou prošla kontroverzní novela, nejspornější bod ale vypadl

Poslanecká sněmovna v pátek schválila novelu cizineckého zákona, a to navzdory pozměňovacímu návrhu poslance sociálních demokratů Václava Klučky, proti kterému se před hlasováním vymezili poslanci hnutí ANO, TOP 09 a KDU-ČSL. Už dříve ho kritizovali také lidsko-právní organizace, ústavní právníci nebo Advokátní a Hospodářská komora. Sociální demokraté nakonec přistoupili na to, aby sněmovna hlasovala o jeho pozměňovacích návrzích zvlášť. Právě tento manévr umožnil, aby byli s výslednou podobou zákona spokojeni úplně všichni. Z původních čtrnácti návrhů jich Klučka prosadil dvanáct, neprošly dva nejspornější a nejspíš také protiústavní body: uvedení dokladu o bezdlužnosti mezi náležitostmi žádosti o vydání karty vnitropodnikově převáděného zaměstnance a rozšíření výluk ze soudního přezkumu. Díky tomu pak návrh podpořilo 148 poslanců, ani jeden nebyl proti.

Právníci výsledek hlasování kritizují. „Je sice pozitivní, že poslanci alespoň neschválili výluku ze soudního přezkumu, která byla nejvíce akcentována v rámci kritiky zákona. Ale prošly veškeré další změny, které naší bezpečnosti nikterak nepomohou, ale pouze omezí práva na území pobývajících cizinců a jejich partnerů, případně i zaměstnavatelů,“ popisuje pro INFO.CZ právnička z advokátní kanceláře Radil a Schmidt Eva Holá.

Jak už dříve právníci upozorňovali, norma může narazit u Evropské unie. „Nevím, zda hrozí postih EU, neboť Evropská komise je v trestání členských států v oblasti migrace poměrně liknavá, ale v případě omezení práv rodinných příslušníků občanů EU je myslím judikatura Soudního dvora zcela jasná a návrh s ní není v souladu,“ tvrdí Holá. Problematické jsou ale podle ní i další body, které někteří poslanci obhajovali důrazem na bezpečnost. „Mně osobně vadí i trestání zaměstnanců za prohřešky (navíc mnohdy směšné) jejich zaměstnavatelů tím, že přijdou o práci a pobyt. A pro zbavení svobody cizinců, kde jejich ambasády nespolupracují, zvedli ruku všichni přítomní poslanci. To mně přijde jako tristní ukázka toho, jak se pojem cizinec či migrace staly synonymem nebezpečí a poslanci nehledí pak vůbec na detaily legislativních návrhů,“ dodala Holá.

Kritika zazněla krátce po poslaneckém hlasování také od Hospodářské komory. Ta je nespokojená s tím, že poslanci schválili cizinecký zákon v podobě, v níž je zřizován nový institut nespolehlivého zaměstnavatele. „Ministerstvo vnitra tvrdí, že celá koncepce je zaměřena proti nelegálním agenturám práce, které v rozporu s právními předpisy zprostředkovávají zaměstnávání cizinců. Do kategorie nespolehlivého zaměstnavatele může ale spadnout v podstatě jakýkoli zaměstnavatel, byť jen za drobné administrativní prohřešky,“ uvedla ve svém prohlášení. Bude tak apelovat na senátory, aby v novele provedli změny.

Ministr vnitra Milan Chovanec v úvodu sněmovní rozpravy zdůraznil, že cílem novely cizineckého zákona je posílit bezpečnostní prvky migračního procesu. Návrh podle něj také upravuje podmínky pobytu pro cizince z třetích zemí. Chovanec osobně ocenil pozměňovací návrh Klučky. Odmítl přitom, že by byl v nesouladu s ústavním pořádkem a našimi mezinárodními závazky. „Musíme reagovat na migrační toky,“ shrnul motivaci svého resortu k předložení novely. Vzápětí se na plénu sněmovny rozpoutala místy bouřlivá debata v podstatě výhradně o návrzích jeho stranického kolegy.

Samotný Klučka ve svém příspěvku před poslanci připomněl, že se každá evropská země snaží zpřísnit podmínky migrantům. „A my máme jako zůstat stranou? Jestli tam je problém, pojďme o něm diskutovat. Já ho ale nevidím,“ odpověděl si na řečnickou otázku. Na jeho stranu se přidali především zástupci Úsvitu a ODS. Podpořili ho také někteří komunisté. Jak jsme už informovali, proti jeho návrhům se naopak ostře vymezili poslanci TOP 09, hnutí ANO a lidovci. Kritizovala ho ale také Zuzana Bebarová-Rujbrová z KSČM nebo ministr pro lidská práva Jan Chvojka z ČSSD.

„Nejsme až tak dotčení migrační vlnou, navíc máme dost přísné zákony. Návrhy kolegy Klučky je ještě zpřísňují, a pokud máme být nazývání prvním státem, měl by tu být zachován právní rámec pro všechny,“ uvedla například poslankyně KSČM. Jiří Zlatuška z hnutí ANO pak připomněl, že Klučka obešel připomínkové řízení. Varoval také předtím, že navrhované změny znemožní přilákat na české vysoké školy kvalitní pracovníky ze zahraničí, neboť návrh zpochybňuje pozici a statut jejich rodinných příslušníků. „Návrh poslance Klučky je výrazným ohrožením ČR tam, kde to bude bolet výrazně víc, než v oblastech týkajících se migrace,“ řekl Zlatuška.

Podle Heleny Válkové byly Klučkovy motivace populistické, ČSSD se podle ní snaží získávat laciné politické body. Martin Plíšek z TOP 09 pak zdůraznil, že jeho strana nemůže hlasovat pro návrhy, které kolidují s ústavním pořádkem České republiky a našimi závazky v rámci Evropské unie. „Pořádek chceme všichni, ale nemůžeme si dovolit zvůli. Podpora návrhu pana Klučky bude znamenat, že připustíme zvůli. Jste přesvědčený o tom, že máme dost prostředků na to, abychom zajistili pořádek, aniž bychom prolamovali ústavní pořádek,“ doplnil ho pak předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Východisko poslanci navzdory vyrovnanému rozložení sil našli vcelku snadno. Byli to poslanci ODS a TOP 09, kteří deklarovali ochotu hlasovat o jednotlivých návrzích – celkem šlo o čtrnáct bodů – hlasovat zvlášť. V momentě, kdy na to přistoupil také ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD, bylo evidentní, že budou s výsledným hlasováním nakonec spokojeni všichni. Kritikům Václava Klučky to umožnilo zablokovat protiústavní paragrafy, sociálním demokratům zase prosadit valnou většinu svých návrhů. Proti finální verzi zákona pak také nebyl ani jeden poslanec, pro jich bylo 148.

Jak jsme už dříve informovali, novela cizineckého zákona vzbudila ostré odmítavé reakce z řad expertů na lidsko-právní problematiku, návrh se nelíbil ústavním právníkům, odmítly ho také Advokátní nebo Hospodářská komora. Tvrdí přitom, že novela představuje v mnoha svých částech naprosto flagrantní porušení mezinárodních i unijních závazků České republiky a odporuje ústavnímu pořádku.

„Jedná se o velmi výrazný zásah do mnoha oblastí stávající úpravy cizineckého práva, od oblasti zaměstnávání a podnikání cizinců, přes povolení k pobytu pro občany EU a jejich rodinné příslušníky i cizince ze zemí mimo EU, včetně rodinných příslušníků českých občanů, až po oblast přístupu k soudům a přezkumu zákonnosti zbavení svobody v rámci správního zajištění,“ řekla INFO.CZ už dříve v obsáhlém rozhovoru ústavní právnička Právnické fakulty MU Linda Janků.

Advokáti upozorňovali také na samotný postup, kterým by mělo dojít ke zpřísnění novely cizineckého zákona. Sociálnědemokratický poslanec Klučka načetl rozsáhlé změny v druhém čtení. Nijak se přitom netají tím, že mu je v podstatě sepsalo ministerstvo vnitra. To je přitom předkladatelem normy. Kritici tak za tím vidí snahu obejít standardní legislativní proces.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud