Články odjinud

Žádosti křesťanů z Číny o azyl jsou zdůvodněny podobně. Je to zvláštní, tvrdí advokátka

Žádosti křesťanů z Číny o azyl jsou zdůvodněny podobně. Je to zvláštní, tvrdí advokátka

Úspěšné i neúspěšné žádosti o azyl ze strany čínských křesťanů zdůvodnilo ministerstvo podobnými argumenty. Rozdíl ve zdůvodněních je pouze v tom, že úspěšní žadatelé byli v domovské zemi pronásledováni s vyšší intenzitou, uvedla právnička Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) Hana Franková .Nezisková organizace zastupuje zhruba 30 čínských žadatelů o azyl. Zamítnutých žádostí její právníci prostudovali zatím 15 a dvě úspěšné.

Vnitro minulý týden oznámilo, že azyl v Česku udělilo osmi lidem, dalších 70 žádostí odmítlo. Nyní uplynul druhý týden, kdy si jednotliví žadatelé rozhodnutí vyzvedávají na úřadech. Ti, kteří zatím rozhodnutí neobdrželi, dokumenty dostanou příští týden.

Podle Frankové jsou odůvodnění, které zatím právníci pročetli, poměrně zvláštní, jelikož se v drtivé většině shodují. K tíži prý čínským křesťanům úředníci přičítají to, že do země přijeli ve větší skupině, měli platné doklady nebo začali v nové zemi rychle pracovat. "To zmiňují i u osoby, které to bylo uděleno. Jediný rozdíl je v tom, že vnitro tvrdí, že ta osoba, které to bylo uděleno, se setkala s pronásledováním v minulosti, které bylo v určité vyšší intenzitě," řekla Franková.

Dodala, že se většina neúspěšných žadatelů vyjádřila v tom smyslu, že proti rozhodnutí ministerstva podají žaloby. Právníci nyní žaloby připravují. "Myslíme si, že je dostatek podkladů k tomu, aby se dalo vyvodit, že všem hrozí pronásledování. Je prostě velice podobná situace u odmítnutých žádostí i u úspěšných," podotkla Franková.

Žaloby budou řešit krajské soudy po celé republice. Podávány budou podle regionů, kde nyní neúspěšní žadatelé o azyl bydlí. Advokátka nemohla ke klientům sdělit bližší podrobnosti. Ti neúspěšní jsou ale podle ní ve špatném stavu a z rozhodnutí českých úřadů jsou zdrceni.

Křesťané v Číně patří k pronásledovaným komunitám. Tamní komunističtí vládci sice uznávají katolictví i protestantství, na církve ale dohlíží tajná policie. Další křesťanské církve čínský režim potírá.

Rozhodnutí českých úřadů trvalo zhruba dva roky. Podle vnitra museli žadatelé prokázat, že ve vlasti čelili pronásledování. Pro udělení azylu podle ministerstva nestačila pouze skutečnost, že žadatel je členem menšinové komunity.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud