Laboratoř pro pěstování loajálních občanů. Číňané v Sin-ťiangu drsně převychovávají odbojné Ujgury

HalfPageAd-1

Marek Hudema

09. 02. 2018 • 13:42

Odbojné muslimské Ujgury kontrolují v Sin-ťiangu čínské úřady prostřednictvím sítě „chytrých“ televizních kamer, sledováním mobilů i speciálního bodovacího systému. Není před tím úniku. Podezřelí jsou posíláni na převýchovu. Podle čínských obhájců lidských práv chce Peking tento systém později rozšířit po celé zemi.

Mobile-rectangle-3

Čína vybudovala z provincie Sin-ťiang, která leží na západě Číny, oblast, která připomíná černé představy spisovatelů sci-fi o budoucnosti. Ujgurové, příslušníci muslimské menšiny, kteří zde žijí, jsou sledováni, kontrolováni a známkováni podle své oddanosti vládnoucímu čínskému režimu. Kdo je podezřelý z „terorismu“ nebo jen špatného vztahu k vládě, skončí ve speciálních výchovných centrech. Podle ujgurských aktivistů v emigraci prý skončilo v podobných táborech nebo věznicích několik mužů doslova z každé ujgurské rodiny.

V táboře se podle serveru The Independent odvolávajícího se na agenturu AP Ujguři oficiálně učí mandarínské čínštině, patriotismu, jednotě mezi národnostmi a deradikalizaci a přitom se společně jí a spí „jako v internátu.“ Mladí Ujgurové jsou do takových táborů odváděni na údajné „vyučení“. Jak vysvětlil místnímu čínskému tisku v jedné z řídkých zmínek o tomto programu tamní rolník, instruktoři jsou tam „mírní a pozorní“ a už po pár týdnech člověk získá schopnost rozeznat jen podle oblečení či chování známky náboženského extrémismu a také se se naučí přesvědčovat jiné a vykládat jim o dobrých záměrech komunistické strany.

Každého si obodujeme

Západní novináři, kteří se dostali k těmto táborům, ale viděli nevlídné betonové budovy obehnané ostnatým drátem hlídané ozbrojenými vojáky. V praxi jde o vězení, kde je prováděna tvrdá indoktrinace a kde se zřejmě snaží místní vláda přesvědčit obyvatele, aby udávali své sousedy. Podle rozhlasové stanice Radio Free Asia je jen v jedné ze 14 sintiangských prefektur, tedy správních okrsků, drženo v táborech mizerných podmínkách přes 120 tisíc lidí. Celkem žije v Sin-ťiangu okolo 10 milionů Ujgurů.

Dostat se do převýchovného tábora nebo vězení je přitom snadné. Stačí, když úřady vyhodnotí chování dotyčného jako divné, nebo jeho samého označí za „nebezpečného“. K hodnocení slouží speciální dotazník, který je porovnán s dalšími policejními údaji, a člověk je pak hodnocen body nebo je označen za „nebezpečného,“ „průměrného“ či „neškodného. Podle listu The Wall Street Journal, jehož novináři získali jeden z takových formulářů, jsou za automaticky podezřelé považováni ti, kteří navštívili některou z šestadvaceti v něm uvedených muslimských zemí, často se modlí nebo navštěvují mešitu. Záporné body do celkového hodnocení prý dostávají automaticky také mladí muži a samozřejmě ten, kdo má zatčené nebo zadržené příbuzné.

Čínské úřady tvrdí, že to vše jsou opatření proti muslimskému terorismu a extrémismu. Část Ujgurů skutečně sympatizuje s radikálními islamisty a bojovala například v Afghánistánu nebo v řadách teroristické organizace Islámský stát v Iráku a v Sýrii. Většina Ujgurů ale zřejmě spíše touží po tom, aby se necítili jako cizinci ve své vlastní zemi. Čínské úřady omezují jejich náboženský život, výuku jejich jazyka ve škole a podezřelé je i nošení tradičních oděvů. V Sin-ťiangu už tvoří Ujgorové kvůli přistěhovalectví Chanů, tedy etnických Číňanů, menšinu, a jen těžko se dostanou do vyšších pozic v podnicích i státní správě, pokud neprokáží ochotu se asimilovat.

Navíc v průběhu dne je třeba ve většině obydlených míst v Sin-ťiangu projít několika policejními kontrolami – u vchodu do nákupních středisek, úřadů, mešit i na ulici. I to se části Ujgurů nelíbí. Úřady dokonce zřídily tisíce nových speciálních policejních stanic, kde policisté nabízí místním lidem vodu, nabíjení mobilních telefonů a další služby a přitom sledují okolí. Mají také možnost hovořit s místními obyvateli o tom, zda se něco podezřelého neděje v jejich okolí, uvádí list The Wall Street Journal.

Jen domů a do práce, jinak přijde policie

Celý Sin-ťiang je také prošpikován množstvím televizních kamer napojených na policii – speciální pozornost je věnována mešitám, kamery jsou na ulicích, náměstích a povinně si je do svého podniku musí prý nainstalovat také každý majitel restaurace. Kamery jsou ale třeba i v obchodech, ve školách a školkách a také v autobusech, uvádí studie amerického think-tanku Jamestown Foundation. Speciální programy pak umožňují policistům sledovat pohyb jednotlivých lidí podle toho, jak kamery rozeznají jejich tváře, a sledovány jsou také značky přijíždějících a odjíždějících aut.

Policii to umožňuje zabránit vybraným lidem přiblížit se k určitým budovám. Když to udělají, jsou zastaveni. Zároveň prý úřady nyní zkouší systém, který podle pracoviště a bydliště jednotlivých lidí hlásí, když se z této „bezpečné oblasti“ vzdálí více než 300 metrů, uvádí Radio Free Asia. Každý tak může být držen na neviditelném „vodítku“. Automobil s poznávací značkou jiné provincie vyvolá poplach a policisté kontrolují jeho posádku. Nový zařízením, které se nyní chystá využít čínská policie, jsou sluneční brýle spojené s kamerou a systémem rozeznávání tváří, které jsou napojeny na centrální databázi. Policisté tak budou moci identifikovat jednotlivé lidi přímo uprostřed davu a zjistit, zda nejsou z něčeho podezřelí, nebo nejsou vedeni jako nespolehliví.

Kromě toho úřady kontrolují také elektronickou komunikaci obyvatel Sin-ťiangu. Telefony zřejmě policie odposlouchává a navíc na policejních kontrolních stanovištích musí každý Ujgur předložit ke kontrole svůj mobilní telefon. Policisté ho prostřednictvím počítačových programů zkontrolují, zda neobsahuje něco podezřelého. Obyvatelé jsou prý navíc nuceni instalovat si do svých mobilních telefonů aplikaci, která „automaticky rozezná teroristická a nelegální nábožná videa“ a vyzve majitele telefonu k jejich vymazání. Ve skutečnosti jde zřejmě o aplikaci, která umožňuje sledování přístroje a činnosti jeho majitele bez jeho vědomí, citoval server Mashable Joshuu Rosenzweiga, analytika organizace Amnesty International zabývající se ochranou lidských práv.

Do svých vozidel si mají obyvatelé instalovat zařízení s družicovým navigačním systémem GPS, které může informovat policii o poloze vozidla. Policie také shromažďuje vzorky DNA jednotlivých obyvatel včetně dětí, ačkoliv podle oficiálních údajů má jít jen o osoby od 12 do 65 let věku. Státní úředníci sbírají otisky prstů, vzory oční sítnice a biometrické údaje obyvatel potřebné pro automatické rozeznání tváře. Oficiální představitelé Sin-ťiangu tvrdí, že to má pomoci vylepšit politiky zacílené na zmírnění chudoby a posílit „sociální stabilitu,“ uvádí britský deník The Guardian.

The Wall Street Journal s odvoláním na představitele firmy CloudWalk, který dodává policii program na rozeznávání tváří, píše, že v Sin-ťiangu používají úřady na 100 tisíc lidí stejný počet sledovacích zařízení, jaký ve zbytku Číny slouží ke kontrole oblasti s milionem obyvatel. Jen za první čtvrtletí loňského roku utratily úřady v Sin-ťiangu na „investice týkající se bezpečnosti“ miliardu dolarů. Část systémů, které se využívají v Sin-ťiangu, byla zkoušena i ve vnitřní Číně včetně některých čtvrtí Pekingu, ale zatím nikdy v takto propojené podobě a v takovém rozsahu. Čínští ochránci lidských práv se teď obávají toho, že Sin-ťiang se stal obří laboratoří, kde si vláda zkouší technicky vyspělý systém sociální kontroly nad obyvatelstvem, který se jednou rozšíří do celé Číny, uvádí list The Wall Street Journal.

Ambiciózní odborník na menšiny a kamery

Systém dozoru nad obyvateli Sin-ťiangu je dílem tamního stranického tajemníka Čchena Čchüan-kuoa, který je sice ve světě téměř neznámý, ale v Číně je považován za odborníka na národnostní politiku a rostoucí hvězdu stranické politiky. Čchen původně sloužil v armádě, pak vystudoval ekonomii a začal postupovat v hierarchii vládní strany. V roce 2011 se stal stranickým šéfem Tibetské autonomní oblasti, tedy toho, co Západ označuje jako Tibet.

V Tibetu Čchen několikanásobně zvýšil počet policistů, zapojil do sledování Tibeťanů v rozsáhlém měřítku samotné Tibeťany (původní projekt vyzkoušený v Pekingu, ze kterého vycházel Čhen, počítal podle Jamestown Foundation například se zapojením všech taxikářů) a vybudoval systém kamer, které automaticky rozeznají a sledují osoby, které jsou v policejní databázi vedeny jako podezřelé. Čhenovým největší vynálezem ale bylo zavedení policejních stanic spojených s malým obchodem.

Před dvěma lety se Čchen Čchüan-kuo stal už jako uznávaný stranický odborník na odbojné menšiny stranickým šéfem v Sin-ťiangu a loni byl povýšen na člena politbyra vládnoucí čínské komunistické strany. Znamená to, že nad ním už je jen stálý výbor politbyra a generální tajemník strany Si Ťin-pching. Čchen je zřejmě jeho stranickým spojencem a jako první navrhl, aby byl Si oficiálně označen za „jádro“ strany a vzor nových stranických vůdců.

Mělo to symbolizovat posílení moci Si Ťin-pchinga, který je v současnosti nejmocnějším čínským vůdcem od smrti Ma Ce-tunga v roce 1976 a který se snaží dále posílit kontrolu čínské komunistické strany nad všemi obyvateli Číny. Má k tomu sloužit i zavedení bodového hodnocení občanů podle jejich „vztahu ke společnosti“ podobnému zčásti tomu, který používají úřady v Sin-ťiangu. Zatím se zkouší i za pomoci soukromých firem jeho jednotlivé části, zejména hodnocení chování lidí na internetu.

 

SDÍLET

Billboard-bottom-1