Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zaorálek: Ministerstvo zahraničí hackoval jiný stát. Připomíná to útok na Demokratickou stranu v USA

Zaorálek: Ministerstvo zahraničí hackoval jiný stát. Připomíná to útok na Demokratickou stranu v USA

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek řekl, že do e-mailových schránek jeho úřadu se naboural jiný stát. Dodal, že útok, o kterém server INFO.CZ informoval jako první, připomíná nedávné údery na účty Demokratické strany v USA. 

Ministerstvo zahraničí ujišťuje, že útočníci napadli „jen“ e-mailové účty desítek zaměstnanců včetně vedoucích pracovníků a samotného ministra Lubomíra Zaorálka, do tzv. vnitřního systému úřadu a tedy k utajeným informacím se prý nedostali. 

Podle bezpečnostního experta Karla Randáka se ale nedá bezmezně věřit tomu, že neunikly citlivé informace. „Kdyby byla škoda sebevětší, dotyčný státní úřad to nepřizná, protože je to jeho selhání,“ uvedl Randák pro INFO.CZ.  

Resort o úspěšných útocích ví od začátku ledna, trvaly delší dobu, už ale ustaly. „V této chvíli nedetekujeme žádné útoky. Nedošlo k prozrazení utajovaných skutečností. Tahle věc je vážná a přesahuje hranice ministerstva zahraničí,“ řekl ministr Zaorálek.

Útoky podle Zaorálka byly sofistikované a nesly podobný rukopis, jako údery na systémy Demokratické strany před volbami z USA. Ministr uvedl, že podle odborníků resortu stál za útokem jiný stát. S odkazem na americké volby lze tedy usuzovat, že se česká diplomacie stala terčem ruských hackerů. 

Podle Zaorálka je resort a jeho systémy terčem útoků dlouhodobě, pokusy o prolomení obrany se podle Zaorálka počítají na tisíce a přicházejí denně. Aktuální případ řeší pracovní skupina a byl o něm informován premiér.

Zaorálek chce téma otevřít na vládě, jelikož podle něj existuje riziko, že aktuální případ není jediný a že se s útoky můžou potýkat i další ministerstva a státní instituce. Zaorálek hackerské aktivity označil za nový fenomén a volá po adekvátní reakci.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link