Exkluzivně: Ministerstvo zahraničí se stalo obětí kybernetického útoku. Citlivá data údajně neunikla

Ministerstvo zahraničí se v uplynulých dnech stalo obětí kybernetického útoku. INFO.CZ to potvrdil Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) a napadení připustila i mluvčí ministerstva. O útoku na vládní instituci mluvil bez bližších podrobností v pondělním rozhovoru s INFO.CZ ministr obrany Martin Stropnický. Podle něj bylo zasažené celé vedení úřadu, zejména pak jeho emaily. Citlivé informace údajně neunikly, ale není zřejmé, odkud útok přišel. 

Podle mluvčí ministerstva zahraničí Michaely Lagronové dochází ke kybernetickým útokům na ministerstvo v posledních týdnech poměrně často. „V tomto případě, kdy jsou ty kybernetické útoky v těch posledních týdnech uskutečňovány, jsme se spojili s tím národní centrem kybernetické bezpečnosti, co se odštěpilo z NBÚ. A ti specialisté tu situaci řeší a analyzují. Více informací k tomu samozřejmě nechceme sdělit, protože nechceme, aby se ti případní útočníci dozvěděli, jaké chystáme úpravy, tak aby ta bezpečnost byla dál zaručená,“ uvedla.

Stropnický pro INFO.CZ: Ne všem se líbí, že by se Česko dokázalo ubránit kybernetickým útokům

Podle ní nebyl útokem zasažen systém vnitřní komunikace, nedošlo tak k úniku utajených skutečností. „To znamená, že materiály, které chodí v tajném režimu, na ty se neútočilo a zároveň s tím nebyl zasažen ten vnitřní systém, v rámci kterého komunikujeme se zastupitelskými úřady,“ doplnila. Na ministerstvu nyní vznikla pracovní skupina, kde jsou především experti z Národního centra kybernetické bezpečnosti, a snaží se nalézt řešení, které by podobným útokům bránilo.

Mluvčí NBÚ Radek Holý upřesnil, že se jedná o bezpečnostní problém, na nějž experti přišli, když zkoumali kybernetické systémy ministerstva. „Přirovnal bych to k tomu, jako když dlouho nikdo nechodí k zubaři a pak jde na preventivní kontrolu, tak se dá očekávat, že mu ten zubař najde nějaké problémy, které se musí vyléčit. Tak to je něco podobného. Konkrétně o co jde, to vám říkat nechci, protože nám to nepřísluší. Potřebujeme, aby s námi všechny instituce a naši partneři spolupracovali a strašně neradi bychom jim komplikovali život,“ dodal.

Exkluzivně: Úspěch českých tajných služeb. Odvrátily dva teroristické útoky

O kybernetické bezpečnosti dnes budou znovu jednat politici. Ministerstvo obrany navrhuje rozšíření pravomocí Vojenského zpravodajství, které by nově mělo možnost monitorovat provoz na internetu. Proti tomuto kroku se staví internetové firmy, které považují úpravu za riziko pro ochranu soukromí uživatelů. Ministerstvo ovšem tvrdí, že nejde o sledování jednotlivých uživatelů, ale jen o monitorování nesrovnalostí v datových tocích. 

Operátoři na druhou stranu tvrdí, že budou muset tajit mimořádné události ve svých sítích, ale zároveň se nevyhnou sankcím ze strany zákazníků nebo regulátora za nedodržení kvality služeb. Za nedomyšlené považují firmy rovněž to, že novela míří pouze na provozovatele sítí a naopak z obrany vylučuje významné poskytovatele obsahu, například Google nebo Seznam.cz, kteří mají výrazný vliv na chod internetu.

SDÍLET
sinfin.digital